Plaukikas V.Urbonas pasišovė įveikti Titikakos ežerą

Garsus triatlonininkas Vidmantas Urbonas jau šį penktadienį išvyksta į Pietų Ameriką, kurioje pirmosiomis gruodžio dienomis mes iššūkį 4 km aukštyje plytinčiam 60 km pločio gėlavandeniam ežerui Titikakai.

Audros, pūgos ir varlės

Vakar surengtoje specialioje spaudos konferencijoje V.Urbonas teigė, kad per Bolivijos ir Peru teritorijas besidriekiančio Titikakos ežero iki šiol nėra perplaukęs nė vienas žmogus.

Net patys Peru gyventojai sunkiai įsivaizduoja, kaip tą padarys plaukikas iš Lietuvos. V.Urbonas irgi neneigė, kad tai bus nelengva užduotis. 

„Ežeras telkšo kalnuose, kur oras labai permainingas. Iki pietų ežeras būna ramus, o antroje dienos pusėje nutinka visko: audros, pūgos. Vandens temperatūra vos siekia 11 laipsnių. Ežere gyvena dvi varlių rūšys: vienos labai didelės, kitos mažos, bet itin nuodingos“, - pasakojo į tolimą kelionę netrukus išvyksiantis plaukikas.

Triatlonininkas šiam iššūkiui ruošiasi maždaug šešis mėnesius, kasdien įveikdamas po kilometrą atviruose vandenyse ir po keturis kilometrus baseine. 

„Nevėžio vandens temperatūra šiandien yra apie 4 laipsnius, tačiau teko plaukti ir tada, kai ji tebuvo 1,8 laipsnio“, - pratybų potyrius atskleidė V.Urbonas.

Į žygį jis leisis su 7 žmonių komanda: gydytojais, dietologais, plaukikais gelbėtojais. Drauge vyks ir fotografas bei operatorius, fiksuosiantys kiekvieną V.Urbono mostą: planuojama išleisti foto albumą su akimirkomis, įveikiant Titikaką, ir video filmuką.

Gėlo vandens stygius

Idėja mesti iššūkį gėlavandeniams pasaulio ežerams V.Urbonui kilo neatsitiktinai. Sportininkas šį žygį ketina atlikti ne tik tam, kad garsintų Lietuvos vardą, bet ir kad atkreiptų dėmesį į gėlo vandens trūkumo ir užterštumo problemas pasaulyje.

Šios intencijos sužavėjo ir aplinkos ministrą Gediminą Kazlauską. Ministrui ir sportininkui pasikalbėjus gimė akcija „Vanduo – tai gyvybė“.

„Lietuviams pasaulio problema dėl gėlo vandens stygiaus yra sunkiai suvokiama, nes mums jo netrūksta. Tačiau nuodugniau įsigilinus į situaciją, akivaizdu, kad gėlo vandens trūkumas tolydžio tampa vis rimtesne pasauline problema, kuri ateityje netgi gali virsti tarpvalstybinių konfliktų pagrindu. Jau dabar pastebima migracija iš Afrikos, ieškant gėlo vandens. Noriu atkreipti dėmesį, kad jei Lietuvoje šiandien turime pakankamai gėlo vandens, kurį netgi galėtume eksportuoti, tai visiškai nereiškia, kad taip pat yra visame pasaulyje. Vandens stygius gali tapti net didesne bėda nei badas. Todėl išsaugoti turimus gėlo vandens išteklius yra labai svarbu. Tam Lietuvoje imamasi nemažai veiksmų. Pavyzdžiui, 1990 metais vienas pagrindinių gėlo vandens taršos šaltinių - nuotekos - buvo išvalomos tik apie 20 proc, kai dabar išvalome daugiau nei 70 proc. nuotekų“, - pasiekimais džiaugėsi G.Kazlauskas. Jis atkreipė dėmesį, kad ekologijai ir aplinkos apsaugai skirti dėmesį privalu net per krizes ir ekonominius nuosmukius.  

Iš viso bus penki plaukimai

V.Urbonas su komanda į Pietų Ameriką išskris šį penktadienį, lapkričio 20-ąją. Savaitę laiko ketinama skirti aklimatizacijai, kasdien įveikiant po 300-400 šimtus metrų aukščio. Plaukimas turėtų prasidėti lapkričio pabaigoje - gruodžio pradžioje, o į Lietuvą V.Urbonas sako grįšiantis gruodžio 9-ąją. „Tačiau laikas parodys, kaip seksis. Slėgis bus labai stiprus, kvėpuoti sunku – aukštis turės įtakos plaukimo laikui“, - sakė triatlonininkas.

V.Urbonas užsibrėžęs tikslą akcijos „Vanduo - tai gyvybė“ metu per penkerius metus įveikti penkis gėlo vandens ežerus, esančius skirtinguose žemynuose. Numatomas plaukimas per Yellow Stone ežerą Šiaurės Amerikoje, Baikalą Azijoje, Great lake Tasmanijoje, Tana lake Afrikoje, ir paskutiniu plaukimu ketinama įveikti Keturių kantonų ežerą Šveicarijoje.

Kiekvienas plaukimas bus susietas su reikšminga Lietuvai data: šiemet - Lietuvos vardo tūkstantmečiu, 2010 metais - Žalgirio mūšio 600-osiomis metinėmis, 2011-aisiais - pirmojo trėmimo 70-osiomis metinėmis, 2012 metais - Kauno antisovietinio pasipriešinimo 40-osiomis metinėmis, 2013-aisiais - sukilimo prieš Rusijos imperiją 150-osiomis metinėmis.


Šiame straipsnyje: vidmantas urbonas

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių