Kaip krepšinyje atsirado tritaškio linija?

Krepšinio naujienų portalas „Tritaškis.lt“ tęsia rubriką „Istorinis įvykis“.

Tritaškio linija tapo tokia neatsiejama krepšinio dalimi, kad net sunku įsivaizduoti, jog ilgą laiką šiame žaidime nebuvo galimybės atakuoti iš toli ir pelnyti papildomą tašką.

Tačiau žvelgiant į krepšinio istoriją, tritaškio linija plačiai paplitusi vos 40 metų – kai 1967 m. šią idėja pritaikė ABA lyga Jungtinėse Amerikos Valstijose, norėjusi paįvairinti žaidimą ir padaryti jį patrauklesniu žiūrovo akiai.

Tačiau tritaškio linija įvairių krepšinio specialistų bei trenerių galvose sukosi dar bemaž 40 metų prieš ją pritaikant aukščiausiame lygyje.

Nėra tiksliai aišku, kas pirmasis sugalvojo idėją krepšinyje sukurti tritaškio liniją. Aišku tik viena – tai nebuvo Jamesas Naismithas, kurio 1891 m. sukurto žaidimo originaliose taisyklėse apie tritaškį nieko neužsimenama.

Įvairių šaltinių duomenimis, 1933 m. vienos JAV mokyklos krepšinio treneris Hermanas Saygeris pradėjo plačiai dalintis mintimis apie naujovę krepšinyje – tritaškio liniją, nuo kurios atliekami taiklūs metimai būtų įvertinti trimis taškais. Tačiau specialisto idėjos tik ir liko idėjomis. Niekas nesiryžo taip kardinaliai pakeisti krepšinio taisyklių.

Vėliau, 1945 metais, Oregono universiteto krepšinio komandos treneris Howardas Hobsonas, kuris buvo specialaus krepšinio taisyklių komiteto narys, viename posėdžių užsiminė, jog krepšinyje reikėtų suteikti daugiau galimybių mažesnio ūgio žaidėjams pelnyti taškus. Jis pasiūlė tolimus metimus įkainoti trimis taškais. 1945 m. vasario 7 dieną jo idėja buvo išbandyta draugiškose rungtynėse tarp Kolumbijos ir Fordhamo universitetų, tačiau įspūdžio taisyklių komiteto nariams nepaliko.

Vėliau buvo dar keletas krepšinio specialistų, kurie vis iškeldavo idėją įvesti tritaškio liniją, tačiau jų mintys tik ir likdavo mintimis. Niekas nesiryžo jų pritaikyti plačiai.

1962 metais vienos Puerto Riko mokyklos krepšinio treneris Eddie Rios Mellado išmėgino šią naujovę keletoje vaikų krepšinio turnyrų. Puerto Riko krepšinio federacija kurį laiką mėgino pasauliui įrodyti, jog būtent šis žmogus yra tritaškio linijos krepšinyje atradėjas.

„Aš atsistojau po krepšiu ir pradėjau žygiuoti toliau nuo jo. Nuėjau 10 pėdų – mečiau į krepšį. Per arti. Nuėjau 12 pėdų – vėl pabandžiau. Per arti. Galop, nuėjau 13 pėdų – tiko. Būtent toks atstumas, mano nuomone, buvo tinkamiausias įvertinti trimis taškais. Šią idėja pritaikiau keliuose krepšinio turnyruose Puerto Rike ir turiu visus dokumentus tam įrodyti”, – apie savo išradimą pasakojo E.Mellado.

13 pėdų – vos 4 metrai. Šiais laikais tritaškio linija NBA lygoje nutolusi daugiau nei 23 pėdomis (7,24 metro).

„Aš niekados negalvojau, kad šis išradimas galėtų plačiai pasklisti po pasaulį. Ir tai nebuvo mano tikslas. Aš to neišradau ir nepritaikiau Rusijoje ar Jungtinėse Valstijose. Tiesiog sukūriau tai savo vaikams, savo šaliai ir sau, jog mėgaučiausi žaidimu stebėdamas savo auklėtinius naudojantis mano išradimu“, – pasakojo E.Mellado.

1967 m. kovo 13 d., ABA lygos susitikime, Indianos „Pacers“ komanda paskutinėmis rungtynių akimirkomis turėjo dviejų taškų deficitą prieš Dalaso „Chaparrals“ – 116:118. Likus sekundei iki mačo pabaigos, kamuolys buvo „Pacers“ ekipos. Išmestas kamuolys iš užrinio atsidūrė Jerry Harknesso rankose, o šis iš labai toli – visai kitos aikštelės pusės – išmetė metimą ir pataikė!

Daugelis Dalaso arenoje susirinkusių sirgalių nesuprato, jog jų komanda pralaimėjo. Tai buvo pirmasis sezonas, kuomet ABA lygoje buvo įvesta tritaškio linija ir J.Harklesso metimui buvo skirti trys taškai. „Pacers“ šventė nuostabią pergalę rezultatu 119:118.

„Mes lakstėme aikštelėje ir džiaugiamės pratęsimu, tačiau prie mūsų priėjęs arbitras Joe Belmontas pasakė: „Jerry, viskas baigėsi. Jūs laimėjote. Tai buvo tritaškis“. Tada mes džiūgavome dar labiau“, – pasakojo rungtynių didvyris.

Dar 1961 metais kita JAV profesionali krepšinio lyga ABL išmėgino tritaškio liniją ir ja naudojosi daugiau nei sezoną, tačiau nusprendė šios idėjos atsisakyti.

NBA lyga nuo pat savo atsiradimo 1946 m. niekados rimtai negalvojo apie tritaškio linijos įvedimą. Tačiau atsiradus ABA lygai, kuri labai įnirtingai konkuravo su NBA, tritaškio linija buvo koziris, kuriuo pastaroji lyga ir pasinaudojo.

1967 metais startavusi ABA lyga buvo eksperimentinė lyga, kurios tikslas buvo fanai ir gražus akiai žaidimas. Jie žaidė su spalvotu kamuoliu, sukūrė dėjimų bei tritaškių konkursus. Tritaškio linija buvo dar vienas žaidimo aspektas, kuris turėjo žaidimą padaryti patrauklesnį žiūrovams.

Tuo metu lygos prezidentu buvęs George‘as Mikanas apie tritaškio linijos įvedimą žurnalistams kalbėjo taip: „Dabar krepšinyje nebeliks tokios atskirties tarp mažo ūgio žaidėjų ir aukštaūgių. Ši taisyklė sutraukė krepšinio mėgėjus į mūsų sales“.

1976 metais NBA ir ABA lygos susijungė, tačiau tritaškio linija, iš pradžių, liko už borto.

NBA išliko ištikima tradicijoms iki 1979 metų, kuomet į lygą įžengė Magicas Johnsonas irLarry Birdas. 1979-1980 m. lyga įvedė tritaškio liniją, nors daugelis krepšinio ekspertų kalbėjo, jog tai – prastas sprendimas. Pirmąjį tritaškį istorijoje pataikė Bostono „Celtics“ žaidėjas Chrisas Fordas.

Galop, 1984 metais tritaškio linijos idėją pristatė ir tarptautinė krepšinio organizacija (FIBA). Nutarta, jog FIBA organizuojamuose turnyruose tritaškio nuotolis – 6,25 m.

1987 m. ši idėja įgyvendinta ir JAV mokyklų krepšinyje. Po metų – ir studentų sporto asociacijoje (NCAA).


Šiame straipsnyje: LeBronas JamesasHeatNBA

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių