Nuomonė: pastebėjimai po skaudaus „Ekrano“ pralaimėjimo Čempionų lygos atrankoje

Po kelių šimtų metų vikingai grįžo į Lietuvą. Ir vėl su jais teko vargti. Kas domisi futbolu žino - antrąjį UEFA Čempionų lygos kvalifikacinį etapą A lygos čempionas Panevėžio "Ekranas" pradėjo skaudžiu pralaimėjimu 0:1 Islandijos čempionams FH „Hafnarfjördur“. Pralaimėjome, nurijome karčią piliulę, tačiau galiu surasti daugybę priežasčių, kodėl galime ir turime laimėti TEN, Šiaurėje.
FH įvartis - sėkmės, o ne meistriškumo rezultatas

Kuom svečiai buvo pranašesni "Aukštaitijos" stadione? Atsakymas tiesmukas - tik įvarčiu. „Ekranas“ gerai žinojo (o prieš rungtynes komandos treneris Valdas Dambrauskas apie tai kalbėjo), jog ši komanda yra aukšta, tvirta ir pranašumą turi įžaizdama kamuolį standartinėse situacijose. Pirmąsias 27 minutes nykiai atrodę islandai pirmą kartą prie "Ekrano" vartų priartėjo 28-ąją minutę. Bauda. Baudos smūgis. Perdavimas į baudos aikštelę. Čia tarp gynėjų kamuolys rado Peturo Vidarssono viršugalvį, nuo jo slystelėjo į tolimąjį vartų kampą ir... bankė...

"Ekranas" žinojo, kad svečiai TAIP darys. Islandams prieš žemesnį varžovą TAIP daryti buvo tiesiog būtina. Kai varžovai žino vienas kito veiksmus, lemiamu tampa atsitiktinumo galimybė. Laiku ir vietoje išdygusi galva nebuvo pakilusi aukščiau, nei gynėjų, tiesiog ji atsirado ten, kur nusileido kamuolys. Puolančios komandos meistriškumas? Gal ne. Aš šįkart įvartį pavadinsiu SĖKME.
Rasti priekaištų „Ekrano“ gynybai sunku. Specialiai jų ieškoti nesinori. Visas 90 minučių juodai arė ir centro gynėjai Oscaras Reyesas ir Edvinas Girdvainis, neleisdavę oponentams susikurti sau palankių galimybių. Rytis Pilotas ir Vaidas Slavickas taip pat neklydo, o esant reikalui, smagiai jungėsi prie atakuojančių futbolininkų.
„Ekranas“

Pirmojoje rungtynių dalyje įsimintiniausias buvo sumaišties epizodas prie islandų vartų, kai V.Slavickas pataikė į virpstą, o Uchenna Umeh pataikė atšokusį kamuolį į varžovą. Ir tai buvo viskas. Neįmušei tu, muša tau. 0:1.

Lietuvos čempionų žaidimas susistygavo antrajame kėlinyje. Net tris kartus „Hafnarfjördur“ štabas galėjo dėkoti likimui už sėkmę – tiek kartų panevėžiečiai sudrebino vartų skersinį, kai savo bandymus atliko Giedrius Tomkevičius, Igors Kozlovs ir Dejanas Djeničius.

„Ekranas“ spaudė islandus, tačiau atletiški svečių gynėjai tvarkingai atidirbo už mokamą algą ir galimas premijas. Standartinėse situacijose islandai baudos aikštelę lengvai išsivalė. Kai lietuviai pasirinko kamuolio įžaidimą pažeme, atsivėrė daugiau galimybių. Tica-taca "Aukštaitijos" stadione neišvydome, tačiau trumpi, greiti perdavimai savo vaisių davė. Tereikėjo dar daugiau išmonės, gudrumo, smagumo, ir islandijos dičkiams būtų susipynusios kojos. Tiesą sakant, jau buvo pradėjusios pintis. Pagarba Arsenijui Buinickiui ir Igoriui Kozlovui, kurie po keitimo labai pagyvino žaidimą, patys surado ir kitiems padėjo rasti kelius link „Hafnarfjördur“ vartų.

Nepatiko taktiniai trenerių sprendimai Giedrių Tomkevičių leisti ne į įprastą atraminio saugo, o į kuriančio žaidėjo pozicijas šiek tiek arčiau puolėjų linijos. Naujokas Dejenas Djeničiaus buvo pristatomas kaip puolėjas, o rungtyniavo kairiajame krašte, nors šis visai simpatiškai atrodė žaisdamas su Egidijumi Varnu - priekyje. Tądien labiausiai kūrę futbolininkai - I. Kozlovs ir A. Buinickis pasirodė po keitimo. Iš šalies atrodė, kad ne visi futbolininkai, ypač pirmieji išvardinti, jautėsi savo rogėse. Taip, jie atidirbo iš širdies, po mačo juos spaudos konferencijoje pagyrė treneris, tačiau kai futbolininkai sėdėjo ne savo rogėse ir tai buvo juntama žaidimo smagumo sąskaita.

Kas bus Islandijoje?

Deimantas Bička, Valdas Dambrauskas ir aš tikime, jog išvykoje „Ekranas“ įvartį pelnys. Šį kartą teks primesti savo žaidimą nuo pirmų mačo minučių, t.y. reikės pratęsti pirmųjų rungtynių antrajame kėlinyje pradėtą darbą. Neabejoju, jog islandai žais "antru numeriu". Gali būti, kad prie jų vartų ir vėl "stovės autobusas", tik gal iš pradžių ne toks pilnas. Tomis spragomis būtina pasinaudoti.
Prognozuoju ir sudėties pokyčių – veteranas E.Varnas sugebėjo sužaisti 90 minučių, tačiau realaus rezultato negavome. Savo šanso laukia vertę ne kartą įrodęs A.Buinickis. Nereikėtų pamiršti ant suolo likusio patyrusio Vitalijaus Kavaliausko. Net neabejoju, kad startinėje sudėtyje Islandijoje pamatysime ir I. Kozlovą.
Tiesa, kas Valdo Dambrausko ir Arvydo Skrupsio galvoje, žino tik jie patys. Jie matė rungtynes gyvai, jie peržiūrėjo įrašą ir atskirus epizodus, tad jie turės nustebinti varžovus savo sprendimais.

Šiame straipsnyje: EkranasČempionų lyganesėkmė