Futbolo šventė: Anglijos „Premier“ lygos startas - jau šeštadienį! (sezono intrigos)

Šį šeštadienį rungtynėmis tarp „Liverpool“ ir „Stoke City“ vienuolikių prasideda naujas „Premier“ lygos sezonas. Kaip ir kasmet sezono pradžią lydi gandai apie žaidėjų pirkimą ir pardavimą, diskusijos apie komandų pajėgumą bei kitos naujienos.

Čia bus šiek tiek mano minčių apie kelias siužeto linijas, kurios turėtų būti įdomios sezono pradžioje.

(Ne)išvykstančios žvaigždės

Naujienos, kuriose aptarinėjama Wayne‘o Rooney, Luiso Suarezo ir Garetho Bale‘o ateitis šią vasarą užėmė tiek laikraščių puslapių, kad su jais lygintis galėtų nebent karališkasis kūdikis.
Tačiau bent jau kol kas visi trys žaidėjai lieka savo komandose. Žinoma, galima neabejoti, kad spekuliacijos dėl jų ateities tęsis iki paskutinių futbolininkų perėjimų lango minučių. Kas lauks komandų, kai minėti žaidėjai išvyks arba liks?

Vasara, kurią tenka atlaikyti „Tottenham“ sirgaliams buvo užprogramuota tą akimirką, kai paaiškėjo, kad klubas nebežais Čempionų lygoje. Tokia žvaigždė kaip G.Bale‘as neišvengiamai traukia didesnių klubų akį, o ir pats žaidėjas, panašu, neprieštarautų aplinkos pakeitimui.

Valo iškeliavimas klubui reikštų didžiulius pasikeitimus. Praėjusį sezoną „Tottenham“ dažnai buvo galima pavadinti vieno žmogaus komanda. G.Bale‘as ne tik įmušė galybę įvarčių, lėmusių pergales, bet ir dažnai tai padarydavo išimtinai savo asmeninių sugebėjimų dėka. Jo išvykimas reikštų, kad kitiems ekipos žaidėjams reikėtų tolygiai pasidalinti tą krūvį, kurį iki šiol nešė greitakojis saugas.

Tiesa, Andre‘as Villas-Boasas per vasarą tokiam scenarijui neblogai pasiruošė. Į komandą neatėjo nei viena itin ryški žvaigždė, tačiau ją papildė solidūs žaidėjai – Roberto Soldado, Naceras Chadli, Paulinho ir Etienne Capoue, kurie turėtų lengvai rasti sau vietą „Premier“ lygoje. Jeigu G.Bale‘as galiausiai liks, didelio galvos skausmo savo treneriui jis veikiausiai nesukels. Saugas neatrodo itin kaprizingas žaidėjas ir turėtų išlikti profesionalu. Bent jau iki kitos vasaros.

Kiek kitokia situacija yra „Liverpool“ ekipoje, iš kurios visais įmanomais būdais mėgina pabėgti L.Suarezas. Šis urugvajietis pasižymi nežabotu charakteriu ir neprognozuojamais veiksmais, tad jeigu jis pasiliks ekipoje to nenorėdamas, galime sulaukti dar ne vienos nemalonios istorijos iš „Liverpool“ klubo užkulisių .

Kodėl klubas siekia išlaikyti L.Suarezą savo gretose bet kuria kaina, suprasti nesunku. Jis, be abejonės, yra geriausias komandos žaidėjas ir, sėkmingai susiklosčius sezonui, gali būti faktorius, nulemsiantis patekimą arba nepatekimą į Čempionų lygą.

Tačiau egzistuoja ir kita medalio pusė. Komandinė dvasia yra svarbus faktorius, kurio nereikėtų nuvertinti. Nesunku įsivaizduoti, kad toks žaidėjas kaip L.Suarezas gali labai neigiamai paveikti mikroklimatą tarp komandos draugų ir taip apkartinti klubui visą sezoną arba bent jau jo pradžią. Tikėtina, kad Brendanas Rodgersas dar persvarstys savo poziciją dėl puolėjo ateities.

Pati įdomiausia iš šios trijulės yra W.Rooney ir „Manchester United“ situacija. Kaip ir L.Suarezas, taip pat ir anglas norėtų palikti savo dabartinį klubą, tačiau Davidas Moyesas kol kas nenusileidžia ir laikosi įsikibęs puolėjo, kurį treniravo dar dirbdamas „Everton“ klube. Pardavimą čia ypač komplikuoja tai, kad pagrindiniai kandidatai įsigyti W.Rooney yra vieni iš didžiausių konkurentų „Premier“ lygoje – „Chelsea“. Nors praėjusiame sezone bene didžiausia anglų futbolo žvaigždė už prastą formą susilaukė daug kritikos, tačiau jis neabejotinai išlieka vienu iš talentingiausių „Premier“ lygos futbolininkų.

Situacija įdomi dar ir dėl to, kad teoriškai „Manchester United“ nėra tokia priklausoma nuo W.Rooney, kaip „Tottenham“ nuo G.Bale‘o ar „Liverpool“ nuo L.Suarezo. Robinas van Persie yra pagrindinis ekipos puolėjas ir pastaruosius pora metų jam Anglijoje prilygti negali niekas.

W.Rooney teoriškai turėtų žaisti tarpinėje grandyje tarp saugų ir olando. Kai yra geros sportinės formos anglas atrodo tiesiog sutvertas šiai rolei, tačiau geros sportinės formos jis yra ne visada. Be to, „United“ pernai metais įsigijo toje pačioje pozicijoje galintį žaisti ir šiemet, jeigu vėl nekankins traumos, svarbesnį vaidmenį ekipoje užimsiantį Shinji Kagawą. Taigi, net ir pardavus vieną didžiausių savo žvaigždžių, D.Moyeso ekipoje neatsivertų didžiulė skylė.

Komplikuota šią situaciją daugiausia padaro tai, kad didelė dalis fanų į šį pardavimą reaguotų itin skaudžiai, o pirkėjas būtų vienas iš pagrindinių konkurentų lygoje. Nors „Manchester United“ to niekada nepripažins viešai, tačiau pasirodžius turtingam pirkėjui iš už Lamanšo jie su W.Rooney greičiausiai atsisveikintų lengviau, nei būtų galima pagalvoti.

Noriu pirkti, bet nežinau ką

Panašu, kad būtent tokioje padėtyje šiuo metu yra atsidūrę ta pati „Manchester United“ ir Londono „Arsenal“ ekipos. Abi komandos savo gretas papildė vos vienu žaidėju, o ir tie yra jaunuoliai, kurie ateinančiame sezone geriausiu atveju vaidins epizodinius vaidmenis. Ir vieni, ir kiti šiemet kol kas pralaimėjo kovas dėl pagrindinių savo taikinių – „Arsenal“ dėl Gonzalo Higuaino iš Madrido „Real“, o „United“ dėl Thiago Alcantaros iš „Barcelona“. Alternatyvų, kuriomis domisi treneriai, atitinkamai L.Suarezas ir C.Fabregas, nenori paleisti dabartiniai jų klubai.

Tai, kaip pasibaigs abiejų klubų vasara, yra itin svarbu dėl to, kad tinkamai pasistiprinus abi ekipos galėtų pretenduoti į „Premier“ lygos nugalėtojų vardą. „Arsenal“ šiemet, netradiciškai sau, neprarado nei vieno komandos lyderio ir turi labai solidžią startinę vienuolikę, tačiau kartu ir labai trumpą atsarginių suolelį. Neatsakytas klausimas, ar Olivieris Giroud yra pakankamai geras žaidėjas, kad galėtų būti pagrindinis „Arsenal“ puolėjas. Geresnio, arba bent jau lygiaverčio prancūzui, futbolininko įsigijimas neabejotinai yra šios vasaros prioritetas. Kanonieriams taip pat praverstų centro saugas ir centro gynėjas.

„United“ pagrindinės problemos yra saugų grandyje. Komanda, galima sakyti, turi tik vieną tikrai gerą iš išbandytą šios pozicijos žaidėją – Michaelą Carricką. Tomas Cleverley yra neabejotinai talentingas jaunuolis, tačiau dar neįrodęs, kad gali būti pagrindinis dėl titulo kovojančios komandos žaidėjas. Iš Andersono šioje karjeros stadijoje tikėtis ypatingo kokybinio šuolio sunku – jis yra tas, kas yra – atsarginis. Darenas Fletcheris turėtų vėl žaisti, tačiau kaip jam seksis po ligos, kuri privertė praleisti visą praėjusį sezoną, lieka atviras klausimas.

Kiek geresnė, bet ne ideali situacija ir tarp krašto saugų. Nani ir Antonio Valencia praėjusį sezoną žaidė prastai, realu, kad jie šiemet demonstruos geresnę formą, tačiau visiškai ramūs fanai būti negali. Wilfriedas Zaha neabejotinai labai talentingas, tačiau dar labai jaunas žaidėjas. Ryanas Giggsas, pagal amžių, ne vienam komandos nariui tinka į tėvus. Sėkmingai susiklosčius aplinkybėms, apginti iškovotą titulą gali ir ši sudėtis, tačiau pora talentingų naujokų šansus gerokai padidintų.

Tai, kaip pasibaigs „Arsenal“ ir „Manchester United“ žaidėjų medžioklė, gali turėti didelės įtakos ne tik Anglijai, bet ir visam senojo žemyno futbolo pasauliui. Jeigu šie klubai per paskutines žaidėjų perėjimų lango dienas išleis tokias sumas, apie kokias kalbama, tai gali pakeisti jėgų išsidėstymą ir kitose lygose. Paskutinę minutę įvykę perėjimai susilpnins parduodančias ekipas, o ankstesni leis joms ieškoti naujų žaidėjų ir iš naujo investuoti gautus pinigus. Šie metai vėl gali pasižymėti ypatingai įdomiomis paskutinėmis perėjimų lango dienomis bei valandomis.

Naujas/senas „Stoke City“

Sekant „Premier“ lygą niekada neverta apsiriboti vien didžiaisiais klubais, čia visada pilna smulkesnių, bet ne mažiau įdomių istorijų, susijusių su vidutiniokais ir autsaideriais. Vienas iš tokių šios vasaros siužetų – pasikeitimai „Stoke City“ klube. Po prasto sezono ekipą paliko ilgametis jos treneris Tony Pulisas. Jo vadovaujami „puodžiai“ propagavo tai, ką įsivaizduojame kaip klasikinį  anglišką futbolą, paremtą fizine jėga, ilgais kamuolio perdavimais į priekį ir gerai išnaudojamomis standartinėmis situacijomis.

Valdybos pirmininkas Peteris Coatesas pareiškė, kad klubui atėjo laikas pasukti nauja kryptimi. Neaišku, ar ta nauja kryptis reiškia ir naują futbolo stilių, tačiau galima spėti, kad nuolatos išlendantys priekaištai dėl nuobodaus ir grubaus žaidimo erzina savininkus ir vadovus. Naujo trenerio pasirinkimas į klausimus nelabai atsakė. Markas Hughesas per savo karjerą tiek propagavo panašų funkcionalų stilių „Blackburn“ ekipoje, tiek bandė žaisti pozityviau treniruodamas kitus klubus. Beje, ne visada sėkmingai.

Daugiau galbūt pasako nauji „Stoke“ pirkiniai – tai Ericas Pietersas ir Marcas Muniesa. Pastarasis ypač neprimena „Stoke“ stiliaus žaidėjo. Iš „Barcelona“ klubo atvykęs centro gynėjas pirmiausia pasižymi ne fizine jėga, o tuo, kad nesielgia su kamuoliu kaip su karšta bulve ir turi puikų futbolo intelektą. Visgi, didžioji dalis komandos lieka sena ir išmokyti ją žaisti kitaip, būtų sunku. Bus įdomu stebėti kiek ir kaip keisis „Stoke City“. Jeigu treneris pradės iš žaidėjų reikalauti to, ko neleidžia jų sugebėjimai, klubo gali laukti labai sudėtingas sezonas.

Kelią jaunimui

Dvi įdomios komandos arba du projektai, kurių progresą bus įdomu sekti šiemet yra „Aston Villa“ ir „Southampton“ ekipos. Pirmieji pernai pasiekė žemiausią tašką per eilę metų ir didelę sezono dalį praleido lentelės apačioje. Išlikti lygoje leido tik gera sezono pabaiga. Antrieji tik pernai grįžo į „Premier“ lygą ir kaip naujokai sužaidė puikų sezoną. Abi ekipas vienija vienas bendras dalykas – jų treneriai nusprendė duoti šansą jauniems talentingiems žaidėjams, o ne ieškoti veteranų su „Premier“ lygos patirtimi.

Kaip jau minėjau, „Aston Villa“ komandai toks bandymas vos nesibaigė blogai, tačiau Paulo Lamberto kantrybė davė savo – sezono pabaigoje jaunimas galiausiai susitvarkė su įtampa ir pradėjo demonstruoti puikų futbolą. Ryškiausiomis spalvomis atsiskleidė puolėjas Christianas Benteke, dešinio krašto gynėjas Matthew Lowtonas, saugas Ashley Westwoodas. Kad tokiu pat modeliu bus sekama ir šiemet, labai gerai liudija klubo veiksmai žaidėjų perėjimų lango metu. Visi komandos pirkiniai, iš kurių rimčiausias turbūt yra dvidešimtmetis centro gynėjas Jores Okore, yra ne vyresni nei 23 metų.

Panašiu būdu į „Premier“ lygą įsiveržė ir „Southampton“. Čia labai svarbius vaidmenis komandoje vaidino daug patirties neturintys Natanielis Clyne‘as, Morganas Schneiderlinas, Luke‘as Shaw, šansų pernai metais gavo ir tuo metu dar net aštuoniolikos nesulaukęs Jamesas Ward-Prowse‘as. Jaunas ir svarbiausias tarpsezonio pirkinys Victoras Wanyama iš „Celtic“, kuriam yra 22 metai.
Negalima sakyti, kad tokie bandymai burti komandą yra visiškai naujas dalykas, tačiau ne taip jau retai „Premier“ lygos klubų treneriai pernelyg žavisi vyresniais žaidėjais, kurie turi daugiau patirties. Iš dalies tai suprantama, nes jaunus futbolininkus dažnai sunkiau kontroliuoti už aikštės ribų, jiems vis dar tenka mokytis tokių „Premier“ lygos paslapčių bei subtilybių, kurios yra savaime suprantamos veteranams.

Tačiau pasisekus, tokiu būdu sukurtos ekipos turi žymiai daugiau potencialo. Jeigu „Aston Villa“ ir „Southampton“ pavyks tokie komandos būrimo projektai, jos gali tapti pavyzdžiu ir pakeisti „Premier“ lygos klubų strategijas.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių