„WikiLeaks": A.Ažubalis kritikavo D.Grybauskaitę dėl CŽV kalėjimo

Likus dviem mėnesiams iki paskyrimo užsienio reikalų ministru, Audronius Ažubalis kritikavo prezidentę Dalią Grybauskaitę dėl pareiškimų apie galimą CŽV kalėjimą Lietuvoje ir sprendimo nepriimti Gvantanamo kalinių, rodo JAV diplomatinio susirašinėjimo dokumentai.

Paviešintos įslaptintos ataskaitos atskleidžia, kad kritiškai Lietuvos prezidentės veiksmus vertino ir Vilniuje dirbantys Amerikos diplomatai.

Būdamas Seimo užsienio reikalų komiteto pirmininku 2009 metų lapkritį A.Ažubalis šiuos klausimus aptarė susitikęs su Jungtinių Valstijų ambasadore Anne Derse, kurios parengtą įslaptintą ataskaitą paviešino „WikiLeaks".

„A.Ažubalis netiesiogiai sukritikavo Grybauskaitę, kai iškėlė klausimą dėl teiginių apie CŽV kalėjimo Lietuvoje egzistavimą“, - rašoma dokumente.

Pokalbio metu politikas atkreipė dėmesį, kad prezidentė spaudos konferencijoje pareiškė turinti „netiesioginių įtarimų“ dėl CŽV kalėjimo, nors tuo metu ši tema žiniasklaidoje jau buvo nurimusi.

„A.Ažubalis sakė, kad užsienio reikalų komitetas pirmą kartą šį klausimą tyliai aptarė 2006 metais“, - rašoma ataskaitoje.

„Neapgalvoti pareiškimai gali sukelti žalos. Tai auga kaip sniego gniūžtė“, - taip, anot dokumento, kalbėjo A.Ažubalis.

 

Konservatorius, kurį prezidentė ministru paskyrė 2010 metų sausį, taip pat „atsiprašė“ dėl to, kad Lietuva atsisakė priimti Gvantanamo kalėjime kalintų asmenų, rašoma dokumente.

„A.Ažubalis atsiprašė, kad Lietuva negalėjo priimti vieno ar dviejų sulaikytųjų iš Gvantanamo, nors Vyriausybė praėjusį pavasarį sakė ketinanti tai padaryti“, - rašoma JAV ambasados ataskaitoje.

„Visuomet sakau, kad kiekvienas politikas turi būti pasirengęs prisiimti atsakomybę už savo žodžius. Manau, kad svarbu vykdyti savo pažadus. Tikiuosi, kad suprantama, jog Vyriausybė yra tam pasirengusi, bet nesutarimai kai kuriose mūsų valstybės šakose apie tai, ką kalinių perkėlimas reikštų Lietuvai, sustabdė pažangą“, - sakė A.Ažubalis, akivaizdžiai užsimindamas apie prezidentę D.Grybauskaitę, teigiama dokumente.

Anot dokumento, A.Ažubalis taip pat pasiūlė, kad Jungtinės Valstijos paprašytų kitų sąjungininkų kreiptis į D.Grybauskaitę.

„Būtų gerai gauti šiek tiek paskatinimo iš kitų Europos šalių, kurios pasiryžusios dalytis šia našta. Tikiuosi, kad po kurio laiko kažkokiu būdu rasime sprendimą“, - cituojamas politikas.

Prezidentė D.Grybauskaitė 2009 metų spalį pareiškė, kad Lietuva nepriims asmenų iš Jungtinių Valstijų Gvantanamo bazės, kol virš Lietuvos kabės šešėlis dėl galimai veikusio Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) kalėjimo.

D.Grybauskaitės viešai išsakytas pastabas, jog ji turinti „netiesioginių įtarimų“ dėl CŽV kalėjimo, ataskaitoje Vašingtonui sukritikavo ir pati ambasada.

„Galbūt daugiausia dėl to, kad Grybauskaitei trūksta politinio užsigrūdinimo, atgimsta sena istorija, kuriai vis dar trūksta pagrindimo. Užuot padėjus pritildyti šį reikalą, kuris nėra palankus Lietuvai, jos pastabos reiškė prielaidą, jog tame kaltinime gali būti grūdas tiesos, ir paskatino surengti parlamentinį tyrimą, kuris galiausiai baigsis dar viena nekonkrečia išvada“, - taip prezidentės pastabas komentavo ambasada.

„Prezidentės komentarai dar sunkiau suprantami atsižvelgiant į jos nuogąstavimus dėl Rusijos įtakos Lietuvos žiniasklaidoje, nes ši istorija gali sukelti abejonių dėl JAV ir Lietuvos santykių stiprumo. Premjeras, priešingai, savo komentarais sumaniau atsiriboja nuo istorijos, su kuria jis visiškai nesusijęs“, - rašoma ambasados ataskaitoje.NAUJAUSI KOMENTARAI

uuuu

uuuu portretas
Na ką - vyrukas karjerą jau susigadino. Kubiliaus klapčiukas.

alfonsas

alfonsas portretas
Azuballis placiai skleidzia sparnus, ar neuzsitrauks nemalones sis davatka?

Algis

Algis portretas
Vien baime garsiai sneketi apie tuos CZV kalejimus irodo ju garantuota buvima ir zmogaus teisiu pazeidima juose, kai kaliniai buvo ne kalinami, o kankinami, is ju buvo tyciojamasi, gal net zudoma be teismo.
VISI KOMENTARAI 7
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių