„WikiLeaks": A.Ažubalis kritikavo D.Grybauskaitę dėl CŽV kalėjimo

Likus dviem mėnesiams iki paskyrimo užsienio reikalų ministru, Audronius Ažubalis kritikavo prezidentę Dalią Grybauskaitę dėl pareiškimų apie galimą CŽV kalėjimą Lietuvoje ir sprendimo nepriimti Gvantanamo kalinių, rodo JAV diplomatinio susirašinėjimo dokumentai.

Paviešintos įslaptintos ataskaitos atskleidžia, kad kritiškai Lietuvos prezidentės veiksmus vertino ir Vilniuje dirbantys Amerikos diplomatai.

Būdamas Seimo užsienio reikalų komiteto pirmininku 2009 metų lapkritį A.Ažubalis šiuos klausimus aptarė susitikęs su Jungtinių Valstijų ambasadore Anne Derse, kurios parengtą įslaptintą ataskaitą paviešino „WikiLeaks".

„A.Ažubalis netiesiogiai sukritikavo Grybauskaitę, kai iškėlė klausimą dėl teiginių apie CŽV kalėjimo Lietuvoje egzistavimą“, - rašoma dokumente.

Pokalbio metu politikas atkreipė dėmesį, kad prezidentė spaudos konferencijoje pareiškė turinti „netiesioginių įtarimų“ dėl CŽV kalėjimo, nors tuo metu ši tema žiniasklaidoje jau buvo nurimusi.

„A.Ažubalis sakė, kad užsienio reikalų komitetas pirmą kartą šį klausimą tyliai aptarė 2006 metais“, - rašoma ataskaitoje.

„Neapgalvoti pareiškimai gali sukelti žalos. Tai auga kaip sniego gniūžtė“, - taip, anot dokumento, kalbėjo A.Ažubalis.

 

Konservatorius, kurį prezidentė ministru paskyrė 2010 metų sausį, taip pat „atsiprašė“ dėl to, kad Lietuva atsisakė priimti Gvantanamo kalėjime kalintų asmenų, rašoma dokumente.

„A.Ažubalis atsiprašė, kad Lietuva negalėjo priimti vieno ar dviejų sulaikytųjų iš Gvantanamo, nors Vyriausybė praėjusį pavasarį sakė ketinanti tai padaryti“, - rašoma JAV ambasados ataskaitoje.

„Visuomet sakau, kad kiekvienas politikas turi būti pasirengęs prisiimti atsakomybę už savo žodžius. Manau, kad svarbu vykdyti savo pažadus. Tikiuosi, kad suprantama, jog Vyriausybė yra tam pasirengusi, bet nesutarimai kai kuriose mūsų valstybės šakose apie tai, ką kalinių perkėlimas reikštų Lietuvai, sustabdė pažangą“, - sakė A.Ažubalis, akivaizdžiai užsimindamas apie prezidentę D.Grybauskaitę, teigiama dokumente.

Anot dokumento, A.Ažubalis taip pat pasiūlė, kad Jungtinės Valstijos paprašytų kitų sąjungininkų kreiptis į D.Grybauskaitę.

„Būtų gerai gauti šiek tiek paskatinimo iš kitų Europos šalių, kurios pasiryžusios dalytis šia našta. Tikiuosi, kad po kurio laiko kažkokiu būdu rasime sprendimą“, - cituojamas politikas.

Prezidentė D.Grybauskaitė 2009 metų spalį pareiškė, kad Lietuva nepriims asmenų iš Jungtinių Valstijų Gvantanamo bazės, kol virš Lietuvos kabės šešėlis dėl galimai veikusio Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) kalėjimo.

D.Grybauskaitės viešai išsakytas pastabas, jog ji turinti „netiesioginių įtarimų“ dėl CŽV kalėjimo, ataskaitoje Vašingtonui sukritikavo ir pati ambasada.

„Galbūt daugiausia dėl to, kad Grybauskaitei trūksta politinio užsigrūdinimo, atgimsta sena istorija, kuriai vis dar trūksta pagrindimo. Užuot padėjus pritildyti šį reikalą, kuris nėra palankus Lietuvai, jos pastabos reiškė prielaidą, jog tame kaltinime gali būti grūdas tiesos, ir paskatino surengti parlamentinį tyrimą, kuris galiausiai baigsis dar viena nekonkrečia išvada“, - taip prezidentės pastabas komentavo ambasada.

„Prezidentės komentarai dar sunkiau suprantami atsižvelgiant į jos nuogąstavimus dėl Rusijos įtakos Lietuvos žiniasklaidoje, nes ši istorija gali sukelti abejonių dėl JAV ir Lietuvos santykių stiprumo. Premjeras, priešingai, savo komentarais sumaniau atsiriboja nuo istorijos, su kuria jis visiškai nesusijęs“, - rašoma ambasados ataskaitoje.Komentarai 7 Rašyti komentarą

uuuu

uuuu portretas
Na ką - vyrukas karjerą jau susigadino. Kubiliaus klapčiukas.

alfonsas

alfonsas portretas
Azuballis placiai skleidzia sparnus, ar neuzsitrauks nemalones sis davatka?

Algis

Algis portretas
Vien baime garsiai sneketi apie tuos CZV kalejimus irodo ju garantuota buvima ir zmogaus teisiu pazeidima juose, kai kaliniai buvo ne kalinami, o kankinami, is ju buvo tyciojamasi, gal net zudoma be teismo.

Pikasas

Pikasas portretas
RETRO: 2009m. 12 25d. Lietuvoje nerasta ne tik CŽV kalėjimų, bet ir jokio izoliatoriaus, kuriame buvo laikomi įtariami terorizmu asmenys. Kadangi izoliatoriaus ar kalėjimo funkcijų nenustatyta ir tik prielaidos leidžia spėlioti, kad sulaikytieji asmenys Lietuvoje buvo, tai galima kalbėti tik apie patalpas, kurių panaudojimas nežinomas. Visos jėgos, kurios norėjo sukiršinti Lietuvą su JAV ar su fundamentaliuoju agresyviu terorizmu turėtų būti daugiau ar mažiau nusivylusios. Jas bando paguosti atskiri žiniasklaidos organai ne tik Lietuvoje, kurie neteisingai interpretuoja tyrimo išvadas, bent jau taip paglostydami skandalo užsakovų ambicijas. Labai tikėtina, kad tie užsakovai keikia savo "rezidentus" ir "penktakolonininkus", kad šie laiku nepastebėjo "v srevero zapadnom kraju" CŽV ir VSD slapto bendradarbiavimo. Daryti tai nežinant Kremliaus panosėje, ir dargi jų spec. tarnybų įtakos zonoje jau savaime buvo didelis įžūlumas. Kai Vastybės gynimo tarnyboje buvo prezidentas V.Adamkus, KAM ministras J.Oleka ar koks VSD vadas A.Pocius, tai, atrodytų, galėjo Rytų tarnybos miegoti meškos miegu ir būti ramios, kad jokios "cėžėvinės" musės jų panosėje neskraidys. Gal tas slaptumas buvo užtikrintas dolerių "investicijomis" į projektą, gal asmenys kabojo ant kompromato virvutės, nes kai kada |CŽV žino daugiau, negu mes manom. Lyg ir bus bandoma šis tas nustatyti. Manau, kad tolimesnis tyrimas bus be konkrečių pasekmių. Kai kam šia proga labai norisi pakelti reitingus "ereliui" R.Paksui, nors ir jis težinojo, tik ankstenę M.Laurinkaus užuominą apie pagalbos JAV kovai su terorizmu galimybę. Tačiau, pažiūrėkite, kaip Rolandas žandus išpūtė. Didvyris, kurgi ne... Toks, kaip sakoma, net tik Tėvynę, bet ir savo motiną parduotų, kad tik galėtų "atsitapšnoti" atgaline eiga. Net jei VSD pareigūnai pažeidė kokį LR įstatymą (tai gali nustatyti tik teismas), tarptautinis slaptas susitarimas su kitos NATO šalies slapta tarnyba bet kuriuo atveju privalo išsaugoti savo slaptumo kodą. Už įstatymo pažeidimą ar kokių nors lėšų slaptą prigvelbimą jie turi atsakyti pagal įstatymą. Tačiau ir šiuo atveju kai kurios detalės negali būti viešinamos. Gal ir prezidentė Dalia Grybauskaitė atsikvėpė lengviau. Gal jau susivokė, kad prieš nieką jai atsiprašinėti nereiks. Vidines teisines problemas galime išsispręsti patys, O tarptautiniu požiūriu Lietuva prieš nieką nenusikalto. Kova prieš terorizmą yra visų demokratinių šalių rūpestis. Šiais neramiais laikais jis iškylą į pačią svarbiausią vietą žmonijos išlikimo istorijoje. Ekonominė krizė atslinko, bendormis pastangomis ji atsitrauks. Na, o kova su terorizmu dar , tikriausiai , tęsis nemažai metų. Turime būti solidarūs, nepūtinėti iš musės dramlio ir elgtis taip, kad teroristų gynėjai ar tarpininkai nebūtų patenkinti. Šį kartą Lietuva juos gerokai nuvylė...
Skaityti visus komentarus
Tavo komentaras

Komentuoti

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių