Vyriausybė ir profsąjungos nesusitarė dėl minimalios algos didinimo

Vyriausybė ir profsąjungos vis dar neranda bendros kalbos, kada ir kiek turėtų būti didinama minimali mėnesinė alga (MMA).

Svarstė susitarimo projektą

Antradienį premjeras Andrius Kubilius ir kiti Vyriausybės atstovai susitiko su kitais dviem socialiniais partneriais Trišalėje taryboje – darbdaviais ir profesinėmis sąjungomis. Kalbėta apie Vyriausybės pasiūlymą partneriams pasirašyti susitarimą dėl ekonomikos skatinimo priemonių, tarp jų ir dėl darbo rinkos reglamentavimo dalykų.

Daugiausiai dėmesio susitikime skirta MMA dydžiui ir pasiūlymams jį didinti.

„Svarstėm susitarimo projektą, kurį pateikėm socialiniams partneriams rugsėjo viduryje. Ten yra trys esminės dalys – dėl makroekonominio stabilumo užtikrinimo, dėl darbo rinkos stabilizavimo ir dėl efektyvesnio apmokėjimo už darbą. Galime konstatuoti, kad dėl dviejų dalių iš esmės, galime konstatuoti, yra didžiąja dalimi sutarta. O trečioji dalis, kur kalbama ir apie tą pačią MMA, lieka tolimesnei diskusijai“, - pripažino A.Kubilus.

Siūlė matyti tarptautinį kontekstą

Pasak premjero, „MMA yra svarbi dalis, bet tai tik vienas iš punktų pakankamai nemažame jų kiekyje“. „Ir visi jie yra svarbūs. Negalima nematyti konteksto, kad ir pavyzdžiui, nerimą keliančių tendencijų pasaulinėse rinkose. Turime dar kartą peržiūrėti visus skaičius“, - teigė Vyriausybės vadovas.

„Tarsimės toliau. Kai ieškai susitarimo, tai jį ir randi. Koks jis bus, nesiimu prognozuoti“, - pridūrė A.Kubilius.

Pasak jo, Finansų ministerijos skaičiavimu, MMA didinimas nuo esamų 800 iki 900 litų valstybės biudžetui kainuos apie 200 milijonų litų. Tai būtų pernelyg sunki našta biudžetui, kurio deficitą Lietuva kitąmet yra įsipareigojusi sumažinti iki 3 procentų bendrojo vidaus produkto, kas pareikalaus ne vieno šimto milijono litų taupymo priemonių.

„Nepajudėta iš mirties taško“

Profesinių sąjungų lyderis Artūras Černiauskas pabrėžė, kad su Vyriausybe nerandama bendros kalbos dėl kelių dalykų – dėl MMA ir dėl biudžetininkų gaunamų atlyginimų didinimo.

„Manome, kad nustatant MMA turime už pagrindą imti absoliutaus skurdo ribą. Ji dabar yra 700-710 litų. Tuo tarpu žmogus, gaunantis MMA, „į rankas“ gauna tik 670 litų, tad visi jie atsiranda už skurdo ribos. Todėl manome ir reikalaujame, kad MMA popieriuje jau nuo kitų metų sausio 1 dienos būtų apie 900. „Į rankas“ tada būtų apie 750 litų. Reikia, kad jis viršytų skurdo ribą“, - sakė A.Černiauskas.

Anot jo, kitąmet, įvertinus ekonomikos padėtį ir situaciją darbo rinkoje, galėtų būti svarstoma dėl MMA padidinimo iki 1000 litų nuo kitų metų vidurio.

Tačiau Vyriausybė bent kol kas su tokiais pasiūlymais nesutinka. Ministrai buvo apsisprendę kelti MMA iki 850 litų, tačiau tik nuo kitų metų liepos.

„Ir vėl susitarėme toliau tartis, kalbėtis. Bet mes tokius patikinimus dėl tarimosi girdime jau daugiau kaip metai. Tačiau iš mirties taško iki šiol nepajudėta“, - teigė profsąjungų atstovas.

Spalio 7 dieną profesinės sąjungos prie Vyriausybės rengia mitingą, kuriame reikalaus kelti MMA.

Paskutinį kartą didinta 2008-aisiais

Verslo darbdavių konfederacijos generalinis direktorius Danas Arlauskas sutiko su tuo, kad MMA turėtų būti didinamas. „Nors ir rytoj. MMA iš tikrųjų galima būtų pririšti prie skurdo ribos, siekiant, kad minimali alga visuomet būtų aukščiau tos ribos“, - kalbėjo jis.

Kita vertus, anot D.Arlausko, pernelyg daug dėmesio skiriama MMA kėlimui. Dera, pasak jo, kreipti dėmesį ir į kitas ekonomikos skatinimo priemones bei atsižvelgti į situaciją tarptautinėse rinkose. „Verta įsiklausyti į premjero argumentuotą nuomonę dėl labai sudėtingos padėties finansinėse rinkose“, - sakė D.Arlauskas.

Jis leido suprasti, kad darbdaviai neprieštaraus MMA didinimui, jeigu dėl to susitars Vyriausybė ir profsąjungos.

Seimas prieš savaitę priėmė teisiškai neįpareigojančią rezoliuciją, kuria pasiūlė Vyriausybei nuo kitų metų MMA didinti iki 1 tūkst. litų bei laipsniškai didinti neapmokestinamų pajamų dydį.

Paskutinį kartą minimali alga  buvo didinama 2008-ųjų pradžioje.


Šiame straipsnyje: MMAMinimali alga

NAUJAUSI KOMENTARAI

baudžiava Lietuvoje

baudžiava Lietuvoje portretas
Išlikimui yra būtina veikla. Tačiau ... Lietuvoje žmogaus veikla yra gesinama valdžios priespauda, kaip baudžiavos laikais. Štai pavyzdys aiškumui. Anglijoj £622 žmogaus veiklos šių mėnesio pajamų nėra atskaičiuojamas joks mokestis, net ir valstybiniam socialiniam draudimui. Tai yra žmogaus veiklos asmeninė ir privati neliečiamybė šioj šaly. Lietuvoje … 121,50 lt (apie £30) – (su)mokamas žmogaus pajamų mokestis nuo 800 lt (apie£200) minimalaus darbo užmokesčio. Anglijoj … : ) (apie £30) 121,50 lt – (su)mokamas žmogaus pajamų mokestis nuo (apie £720) 2880 lt ………………. darbo užmokesčio. Valdžia Lietuvoje netrukdomai sugeba pasisotinti silpniausiųjų (vargdienių) sąskaita. Ar tai yra XXI amžiaus baudžiava Lietuvoje??? Taip. Kas vykdo baudžiavinę priespaudą? Visi premjerministrai nuo 2004 metų. Visi premjerministrai iki 2004 metų, vadovavę pasiruošimui papildyti ES junginį.

OHOHOOO

OHOHOOO portretas
KUR SUTARS, JEI TRŪKS BIUDŽETE PINIGŲ VALDININKŲ KELIONĖMS, VISOKIEMS NUOSTOLINGIEMS PRIVATIEMS PROJEKTAMS , ATLEISTŲ VALDININKŲ didžiuuuu..u.lėms IŠEITINĖMS , PO KURIŲ JIE VĖL ĮSIDARBINA VALDIŠKAME DARBE AR KLERKŲ PREMIJOMS PADVIGUBINTI.....Aa.a...aa , ar ne tiesa ????

Juozas

Juozas portretas
Darbdaviai sutinka tai ir didinkit algas visoms kasinininkėms, siuvėjoms, padavėjoms ir kitiems. Kam čia to Kubiliaus pritarimo reikia? Jis gi gina svo aparato interesus - nebus už ką anglų kalbos mokytis ir N.Zelandiją važinėti.
VISI KOMENTARAI 6
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių