Vyriausybė bandys drausti premijas valdininkams

Kitą savaitę Vyriausybė žada uždrausti valstybinėms įstaigoms mokėti premijas savo darbuotojams. Šiam draudimui nusižengusių žinybų laukia sankcijos – valstybės biudžeto asignavimų, skirtų darbo užmokesčiui, mažinimas.

Svarstys pasitarime

Ministro pirmininko kancleris Deividas Matulionis informavo, kad ateinantį pirmadienį Vyriausybės pasitarime numatoma priimti sprendimą taupant valstybės biudžeto lėšas jokiose įstaigose nemokėti vadinamųjų tryliktųjų atlyginimų arba premijų iš darbo užmokesčio fondų.

„Pasitarime numatome priimti principinį sprendimą, kad 2012 metais valstybinėse įstaigose negali būti išvis mokamos jokios premijos. Jeigu vis dėlto jos būtų išmokėtos, toms žinyboms atitinkama suma mažinsime biudžetinius asignavimus, skiriamus darbo užmokesčiui“, - sakė D.Matulionis.

Pasak jo, draudimas galios visais atvejais, netgi tuomet, kai metų eigoje paaiškės, jog darbo užmokesčio fonduose yra sutaupoma tam tikra lėšų suma, kuri formaliai galėtų būti skirta paskatinamosioms premijoms.

Pasitaiko atvejų

Galiojantys įstatymai ir Vyriausybės nutarimai leidžia iš valstybės biudžeto finansuojamoms įstaigoms skirti premijas savo darbuotojams. Tokios premijos ar vienkartinės išmokos vienam darbuotojui gali siekti net iki 500 procentų atlyginimo dydžio. „Tačiau faktiškai niekas tokio dydžio premijų pastaraisiais metais tikrai nėra gavęs. Pasitaikydavo pavienių atvejų, kai mokėtos 100 proc. ar kiek mažesnio algos dydžio premijos“, - sakė D.Matulionis.

Anot kanclerio, po to, kai finansiniu sunkmečiu buvo smarkiai apkarpytos biudžeto išlaidos, taip pat ir valstybinių žinybų darbo užmokesčio fondai, beveik nebepasitaiko atvejų, kad būtų mokamos premijos ar vadinamieji tryliktieji atlyginimai, vienkartinės paskatinamosios išmokos. „Tam tiesiog pinigų pritrūksta“, - teigė jis.

Vis dėlto, D.Matulionis pripažino, kad „vienoje kitoje įstaigoje“ būna, kai algų fonde atlieka „kažkiek pinigų“, kurie negrąžinami į biudžetą, bet išmokami premijų forma. „Ir nors tokių atvejų nėra labai daug ir sumos nėra labai didelės, norime visiškai tam užkirsti kelią“, - kalbėjo jis.

Jeigu 2012 metų eigoje bus įstaigų, kurios pažeisdamos Vyriausybės sprendimą vis dėlto išsimokės premijas, formuojant 2013 metų biudžetą joms bus atitinkama suma, o galbūt ir didesne apkarpyti darbo užmokesčio fondai.

Numatoma reforma

Pasak ministro pirmininko kanclerio, šiuo metu yra rengiama ir jau pradėta su valdančiosios koalicijos partneriais bei Seimo komitetais svarstyti valstybės tarnybos reforma, kuri išvis eliminuos bet kokias premijas ar vienkartines išmokas.

Be to, numatoma atsisakyti priedų už stažą ar „už įprastą darbą viršijančią veiklą“, kurie dabar sudaro valdininkų atlyginimo dalį.

Numatoma išplėsti tarnautojų kategorijų ir klasių sampratą, nustatyti karjeros galimybes pagal pasiekiamus kasmetinius darbo rezultatus, įvesti pareigūnų rotaciją ir ribotą kadencijų skaičių.

D.Matulionis pripažino, kad reformuojant valstybės tarnybą bene sudėtingiausia bus nustatyti aiškius ir objektyvius vertinimo kriterijus, kurie lems, ar tarnautojas vertas perėjimo į aukštesnę kategoriją, ar vertas geresnio atlyginimo.

„Reikia tokios objektyvios vertinimo sistemos, kuri leistų tinkamai ir kiek įmanoma nešališkiau įvertinti žmogų, kad nebūtų taip, kad geresnį atlyginimą ir karjeros laiptais lipa tik „geri vyrai“. Žinoma, visada liks dalis subjektyvumo, vertinant darbuotojus, bet reikia bandyti sudėlioti tokią sistemą, kuri leistų kuo labiau eliminuoti tokią galimybę“, - aiškino kancleris.

Skirtingos nuomonės Seime

D.Matulionis dar nėra tikras, ar numatomai valstybės tarnybos reformai bus pritarta Seime, ypač turint galvoje kitąmet vyksiančius parlamento rinkimus.

„Tikimės šį rudenį Seime apsvarstyti šios reformos gaires ir jeigu bus politinis pritarimas joms, tuomet kitų metų pavasario sesijai teiktume atitinkamas įstatymų pataisas. Pati reforma geriausiu atveju realiai galėtų būti pradėta įgyvendinti tik 2013 metais ar netgi dar vėliau“, - teigė jis.

Kancleris neneigė, kad dalis Seimo politikų, ne tik iš opozicijos, bet ir iš valdančiosios koalicijos, „turi skirtingas nuomones“ dėl Vyriausybės siūlomos valstybės tarnybos reformos. Todėl D.Matulionis negali garantuoti, kad šiai reformai galų gale bus pritarta. „Tačiau diskusijas tikrai verta ir būtina pradėti, nes bus tik blogiau, jeigu stoviniuosime vietoje ir nieko nedarysime šioje srityje, kuria nėra patenkinti nei paprasti žmonės, nei šalies politinė vadovybė“, - kalbėjo jis.

Seimo komitetai įvairiai vertina Vyriausybės iniciatyvas. Audito komitetas jai iš principo pritaria, tačiau Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas, pasak D.Matulionio, „turi tam tikrų pastabų“.NAUJAUSI KOMENTARAI

vvv

vvv portretas
Ne nuo 13-ju metu pradeti,o tuctuojau,uzteks cia makaronus kabinti.

as

as portretas
Bandys....o jei nepavyks,tai nieko...bus bent pabande :DDDDDDDDDDDD
VISI KOMENTARAI 2
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių