V.Ušackas išvyksta į Afganistaną

Buvęs užsienio reikalų ministras Vygaudas Ušackas pirmadienį išvyksta dirbti specialiuoju Europos Sąjungos atstovu Afganistane.

Iš Vilniaus į Kabulą V.Ušackas vyks per Frankfurtą prie Maino, nes tik į šio miesto oro uostą Europoje atskrenda afganų aviakompanijos „Safi“ lėktuvai.

„Iš pradžių kurį laiką gyvensiu viešbutyje Kabulo centre, vėliau persikelsiu į specialiai statomą atstovybės kompleksą ir joje pastatytą ambasadoriaus rezidenciją“, - portalui pasakojo V.Ušackas.

Saugumo užtikrinimo reikalavimus atitinkančiame komplekse įsikurs ligšiol dirbančios dvi institucijos – ES delegacija Afganistane ir bendrijos specialioji atstovybė. „Mano pirmasis darbas bus sujungti abi šias institucijas į vieną, kuriai ir vadovausiu“, - sakė buvęs Lietuvos diplomatijos vadovas.

Pasak jo, ES delegacijoje dirba 83 žmonės. Ji daugiausiai atsakinga už maždaug 200 milijonų eurų per metus siekiančią bendrijos pagalbą šiai karo nualintai Azijos valstybei.

Tuo tarpu ES specialioji atstovybė koordinuoja bendradarbiavimą politiniais ir saugumo klausimais, prižiūri, kaip joje laikomasi žmogaus teisių. Specialiojoje atstovybėje dirba 37 žmonės.

Sujungus abi institucijas į vieną, pasak ES atstovu Afganistane paskirto V.Ušacko, darbuotojų sumažės iki maždaug šimto.

Su vasarį diplomatiniu atstovu paskirtu V.Ušacku pasirašytas trejų metų darbo Afganistane kontraktas. Tačiau eksministras žada gana dažnai sugrįžti į Lietuvą, kur lieka jo šeima. „Be to, kad yra suteikiamos kasmetės daugiau kaip mėnesio trukmės atostogos, dar bent keturis kartus per metus iš ES biudžeto yra apmokamos kelių dienų kelionės į tėvynę. Dėl sudėtingų darbo sąlygų kiekvieną mėnesį yra suteikiamos dvi papildomos poilsio dienos, kurias galima sumuoti ir panaudoti tokiems sugrįžimams į namus“, - pasakojo diplomatas.

Be to, V.Ušackas leido suprasti, kad ne kartą per metus teks lankytis Briuselyje, ES institucijose. Tokių kelionių metu bus galimybė bent savaitgaliui grįžti ir į Lietuvą.

Specialiuoju bendrijos atstovu Afganistane V.Ušacką pasirinko ES užsienio politikos vadovė britė Catherine Ashton.

Iki šiol Afganistane ir Pakistane blokui atstovavo italų diplomatas Ettore Francesco Sequi, pretendavęs į tas pačias pareigas, kaip V.Ušackas, ir tapęs rimčiausiu konkurentu.

Į naujas pareigas pretendavo šeši kandidatai. Jos steigiamos Europos išorės veiksmų tarnyboje, kuri kuriama įsigaliojus Lisabonos sutarčiai.

Vos daugiau nei metus pareigas ėjęs Lietuvos užsienio reikalų ministro pareigas V.Ušackas buvo priverstas atsistatydinti šių metų sausį istorijos dėl Centrinės žvalgybos valdybos slapto sulaikymo centro įkarštyje. Komentuodamas parlamentinio tyrimo išvadas jis pabrėžė svarbiausia žinia laikąs tai, jog nenustatyta, kad į Lietuvą buvo gabenami sulaikytieji. Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas paskelbė, kad buvo įrengtos patalpos tokiam centrui.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė pareiškė nepasitikėjimą ministru, todėl jis ir turėjo atsistatydinti.

Anksčiau V.Ušackas ėjo ambasadoriaus Jungtinėse Amerikos Valstijose ir Didžiojoje Britanijoje pareigas – šios šalys yra nusiuntusios daugiausiai karių į NATO vadovaujamas pajėgas Afganistane.

Buvęs tuomečio prezidento Valdo Adamkaus patarėjas užsienio politikos klausimais Valteris Baliukonis yra tapęs Lietuvos specialiosios misijos Afganistane vadovu. Pernai rudenį D.Grybauskaitė atsisakė skirti jį ambasadoriumi Ispanijoje.

 


Šiame straipsnyje: ušackasgrybauskaitė

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių