V.Tomaševskis ir V.Uspaskichas vienijasi kovai prieš Lietuva

Europarlamentaras Valdemaras Tomaševskis vėl skundžia Lietuvą Briuseliui. Prie jo prisidėjo net 84 europarlamentarai, tarp jų – ir Viktoras Uspaskichas.

Gausios politikų pajėgos

V.Tomaševskio ir dar 84 Europos Parlamento (EP) narių pasirašytas laiškas jau pasiekė EP pirmininką, Lenkijos deleguotą Jerzy Buzeką. Daugiausiai pasirašiusiųjų – lenkų tautybės europarlamentarai. Tačiau prie Lietuvą smerkiančio laiško prisidėjo ir Čekijos, Rumunijos, Graikijos, Suomijos, Vokietijos bei kitų Europos Sąjungos šalių atstovai.

Beje, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos vadovas V.Tomaševskis nėra vienintelis laišką pasirašęs Lietuvos delegatas EP. Savo parašą padėjo ir Darbo partijos lyderis V.Uspaskichas.

Ragina imtis priemonių

Europarlamentarų laiške teigiama, esą Lietuva šiurkščiai pažeidžia lenkų ir kitų tautinių mažumų teises. Bene labiausiai skundžiamasi tuo, kad Lietuvos valdžia liepia nuimti lenteles su lenkiškais gatvių pavadinimais „netgi ten, kur tautinės mažumos sudaro 80 proc. visų gyventojų“. Esą baudos už lenkiškas lenteles skiriamos pažeidžiant europinius teisės aktus. Be to, skundžiamasi, kad tautinės mažumos asmens dokumentuose negali įrašyti vardų ir pavardžių savo gimtąja kalba.

85 EP nariai reikalauja, kad Europos Taryba ir Europos Komisija griežtai reaguotų į pažeidimus Lietuvoje ir gintų tautinių mažumų teises.

J.Karosas: tai savireklama

Seimo Užsienio reikalų komiteto narys, socialdemokratas Justinas Karosas V.Tomaševskio ir V.Uspaskicho demaršą vertina kaip politinio kapitalo kaupimo priemonę.

„Jeigu visur tautinės mažumos būtų skriaudžiamos taip, kaip jos „skriaudžiamos“ Lietuvoje, manau, jokių problemų nebūtų. Manau, kad čia daugiau noras save pagarsinti, save parodyti ir sukaupti tam tikrą reitinginį kapitalą“, - 1diena.lt sakė J.Karosas.

Anot jo, europarlamentarai savo šaliai būtų kur kas naudingesni, jeigu jie mažintų priešpriešas tarp Lietuvoje gyvenančių tautų, o ne jas didintų.

„Jeigu žmogus, Vilniaus krašte gimęs, bet esantis lenkiškos tautybės, šiandien nemoka kalbėti lietuviškai ir jeigu jis važiuoja į kaimyninį rajoną ir sako „Aš važiuoju į Lietuvą“, tai labai atsiprašau. Apie kokią tautinę priespaudą gali būti kalba? Galima kalbėti apie nenorą integruotis į Lietuvos kultūrą. Kai kurie politikai taip nori kaupti sau politinį kapitalą. Vietoj to, kad padėti žmonėms integruotis į lietuvišką gyvenseną išsaugant savo tautinį mentalitetą, jie kenkia, dirbtinai gilina konfliktą“, - teigė J.Karosas.

Seimo nario manymu, V.Uspaskichas laišką pasirašyti galėjo kerštaudamas Lietuvai už jo ir jo partijos atžvilgiu vykdomus teismo procesus.

Anot jo, dešimtys europarlamentarų, kartu su V.Tomaševskiu ir V.Uspaskichu pasirašiusių Lietuvą smerkiantį laišką, veikiausiai buvo suklaidinti pateikiant netikslią informaciją apie tautinių mažumų padėtį Lietuvoje. Seimo narys neslėpė manantis, kad šis laiškas neabejotinai pakenks Lietuvos įvaizdžiui tarptautinėje arenoje.


V.Uspaskichas pasirašė vardan tolerancijos

„Darbiečių“ lyderis V.Uspaskichas 1diena.lt teigė, esą jam nekliudo nei draudimas naudoti lenkiškas lenteles su gatvių pavadinimais, nei privalomas valstybinės kalbos naudojimas asmens dokumentuose. Politikas tikino laišką pasirašęs dėl to, kad jis yra „tolerantiškas žmogus“. Interviu kalba netaisyta.

- Dėl ko priėmėte sprendimą pasirašyti šį laišką? – 1diena.lt paklausė V.Uspaskicho.

- Sprendimas labai paprastas. Palaikantis toleranciją, nacionalines mažumas. Nieko čia ypatingo nėra. Pats priklausau tai mažumai.

- Rusų tautinė mažuma, jūsų manymu, taip pat diskriminuojama?

- Tai nėra pasirašymas tik dėl diskriminavimo... Mane asmeniškai tai labai daug kur pažeidžia.

- Ko tikitės iš šio laiško?

- Labai paprasta – atkreipti dėmesį.

- Bet dėmesys jau atkreiptas ne kartą ir ne du.

- Matyt, per mažai. Dėmesį reikia atkreipti tiek kartų, kada bus atkreiptas praktiškai dėmesys.

- Tik ką kalbėjau su ponu Karosu. Jis sakė, kad jūs ir ponas Tomaševskis tokiu būdu kaupiate politinį kapitalą.

- Man neįdomi Karoso nuomonė šiuo atveju.

- Ar manote, kad rusų tautinei mažumai taip pat turėtų būti užtikrinta teisė į pavardžių rašybą originalo kalba ir dvikalbius gatvių pavadinimus?

- Apie gatvių pavadinimus... neturiu jokių pretenzijų. Galvoju, gal nebūtinai kad ir lenkiškai būtų rašoma. Dėl pavardžių? Sunku pasakyti. Kai kurie politikai, ypatingai iš konservatorių, demonstratyviai pabrėžia, kalbant apie mane: ne „Viktoras Uspaskich“, o „Viktor Uspaskich“ (juokiasi). Aš tiesiog tenkinu jų norus. Man tai visiškai netrukdo. Man netgi maloniau kai mane vadina Viktoras Uspaskich. Viskas tvarkoj.

- Bet jeigu jums visa tai netrukdo, kodėl pasirašėte laišką?

- Laišką pasirašiau todėl, kad esu tolerantiškas žmogus. Jeigu mato viena ar kita nacionalinė mažuma, kad yra diskriminuojama, tai reikia atkreipti dėmesį. Todėl aš už tai, kad jeigu yra tokių požymių, reikia į juos iš anksto atkreipti dėmesį, o ne tada, kai jau bus įsigilėjusi problema.


Šiame straipsnyje: LenkaiTomaševskisUspaskichas

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių