VTEK sprendimą dėl V.Tomaševskio priėmė nepatikrinusi informacijos

Vyriausioji tarnybinės etikos komisija, sukritikavusi europarlamentaro, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos vadovo Valdemaro Tomaševskio elgesį, nepatikrino jai pateiktos informacijos, paaiškėjo antradienį teismo posėdžio metu.

V.Tomaševskis apskundė Vilniaus apygardos administraciniam teismui VTEK sprendimą, kuriuo konstatuota, kad jo elgesys kalbant apie Lietuvos lenkų padėtį nerodo pagarbos žmogui, valstybei ir teisingumui.

Europarlamentaro advokatas Juozas Čivilis teisme pabrėžė, kad etikos sargai pagal Lietuvos Sąjūdžio kreipimąsi svarstydami V.Tomaševskio elgesį rėmėsi nuogirdomis ir interpretacijomis, o ne tiesioginiu šaltiniu, nes kreipimąsi pasirašęs Seimo narys Rytas Kupčinskas pats negirdėjo V.Tomaševskio pasisakymų, kuriuos skundė.

VTEK atstovė Agnė Karalienė posėdžio metu teigė, kad komisija sprendimą priėmė įvertinusi viešojoje erdvėje pasirodžiusią informaciją, tačiau, kaip pastebėjo teisėjas, teismui nepateikė faktinių duomenų apie tai, kokia informacija etikos sargai rėmėsi.

Į klausimą, ar informacija buvo patikrinta, A.Karalienė atsakė: "Ne".

V.Tomaševskio advokatas taip pat pabrėžė, kad neaišku, ar VTEK galėjo nagrinėti Europos Parlamento (EP) nario elgesį. A.Karalienė pažymėjo, jog buvo svarstomi V.Tomaševskio kaip valstybės politiko - partijos pirmininko - pasisakymai.

Teisėjas klausė, kodėl VTEK ėmėsi nagrinėti europarlamentaro elgesį, o nepatikėjo šios funkcijos atitinkamoms EP struktūroms. Teisme paaiškėjo, jog analogiškomis sąlygomis, jei partijos pirmininkas būtų Lietuvos parlamento narys, VTEK jo elgesio nenagrinėtų - tai darytų Seimo etikos ir procedūrų komisija.

Posėdžio metu buvo svarstoma, kodėl VTEK sprendimas yra neskundžiamas, t.y. kodėl V.Tomaševskiui nebuvo palikta apeliacijos galimybė. Teisėjui taip pat kilo klausimų, ką reiškia VTEK sprendimas V.Tomaševskio atžvilgiu, kuriuo, pasak A.Karalienės, buvo išreikšta pozicija, tačiau pažeidimas nekonstatuotas.

VTEK atstovai teismo prašė bylą nutraukti, o posėdyje nedalyvavusio V.Tomaševskio gynėjas - panaikinti etikos sargų sprendimą. Sprendimą teismas skelbs gegužės 14 dieną.

VTEK sausio 21-ąją paskelbė, kad V.Tomaševskio "viešas elgesys ir pasirinkta veiklos forma nerodo pagarbos žmogui ir valstybei, teisingumui, nedidina pasitikėjimo valstybe ir jos institucijomis".

V.Tomaševskis teigia, kad toks VTEK sprendimas yra neteisėtas ir nepagrįstas, nes jis yra Europos Parlamento narys, o Valstybės politikų etikos kodeksas nėra taikomas EP nariams ir šalies prezidentui. VTEK teigia turinti kompetenciją dėl to, kad V.Tomaševskis yra politinės partijos vadovas.

Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) kritika europarlamentarui yra sulaukusi ir EP Teisės reikalų komiteto dėmesio. Šis komitetas jau yra svarstęs šį klausimą, o kovo pabaigoje BNS šaltiniai pranešė, kad per uždarą komiteto posėdį daugelį komiteto narių "nustebino ir papiktino" VTEK laiškas.

VTEK pareiškimą sausio mėnesį priėmė reaguodama į Lietuvos Sąjūdžio kreipimąsi. Organizacijos vardu išplatintą kreipimąsi pasirašiusiam konservatoriui parlamentarui Rytui Kupčinskui užkliuvo V.Tomaševskio teiginiai per susitikimą su Europos Komisijos pirmininku Jose Manueliu Barroso (Žozė Manueliu Barozu), taip pat Lenkijos europarlamentarų laiškas Europos Parlamento vadovui Jerzy Buzekui (Ježiui Buzekui).

Rugsėjį V.Tomaševskis J.M.Barosso klausė, ar jam žinoma, kad tautinių mažumų teisės Lietuvoje regresuoja, o lenkų mažuma Lietuvoje diskriminuojama.

Lietuvoje gyvena per 200 tūkst. save lenkais laikančių žmonių. Tai didžiausia tautinė mažuma Lietuvoje.


Šiame straipsnyje: TomaševskisVTEKLenkai

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių