VPT pavaldumas keičiamas, bet Ž.Plytnikas lieka poste

Seimas pertvarkė Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) pavaldumą, atiduodamas prezidentui šios institucijos direktoriaus skyrimo teisę. Kandidatą turės parinkti premjeras.

Tačiau ligšiolinis VPT direktorius Žydrūnas Plytnikas, į šį postą paskirtas dar buvusio ūkio ministro Dainiaus Kreivio, poste liks dar kelerius metus.

Ketvirtadienį parlamentarai priėmė Viešųjų pirkimų įstatymo pataisas, kurias dar šių metų pradžioje pateikė Prezidentė Dalia Grybauskaitė. Ji be kita ko siūlė pakeisti VPT pavaldumą. Dabar ši institucija yra prie Ūkio ministerijos ir jos vadovą skiria bei atleidžia ministras. Prezidentė pasiūlė VPT paversti atskira biudžetine organizacija prie Vyriausybės, kurios direktorių finansų ministro teikimu skirtų ir atleistų premjeras.

Tačiau Seime pataisų svarstymo metu pritarta dar radikalesniems pasiūlymams. Balsų dauguma patvirtinta nuostata, kad tarnybos direktoriaus kandidatūra turi būti siūloma premjero, o tvirtinama prezidento.

Valdančiosios Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų atstovas Kazimieras Kuzminskas siūlė, kad VPT vadovą skirtų Vyriausybė. „Manau, kad VPT yra vykdomoji valdžia, todėl siūlau, kad VPT direktorių siūlytų finansų ministras, o skirtų ir atleistų Vyriausybė“, - sakė jis.

Bet nei Seimo Ekonomikos komitetas, nei visas Seimas balsų dauguma nepritarė šiam pasiūlymui, už kurį pasisakė ir Andriaus Kubiliaus vadovaujama Vyriausybė, siekusi, kad VPT liktų jos arba kurios nors ministerijos žinioje.

Pagal priimtas įstatymo pataisas, pati tarnyba paverčiama viešuoju juridiniu asmeniu, turinčiu atskirą finansavimą iš valstybės biudžetą. VPT bus atskaitinga Seimui, kasmet turės teikti jam savo veiklos ataskaitą. Bet ji bus teikiama ir Vyriausybei, taip pat ir prezidentui, kurie skirs tarnybos direktorių.

Dabartinis VPT direktorius Ž.Plytnikas sveikino politikų pasirinktą šios institucijos tarnybos pavaldumo modelį. „Mums svarbiausia, kad VPT taptų tikrai nepriklausoma, turėtų savo atskirą biudžetinį finansavimą“, - sakė jis.

Pakeitus VPT statusą, klausimas dėl Ž.Plytniko kol kas nebus sprendžiamas. Naujame įstatyme numatyta, kad iki šiol paskirtasis VPT direktorius šias pareigas eis dar ketverius metus. Neoficialiomis žiniomis, Tėvynės sąjungos partneriai valdančiojoje koalicijoje pasisako prieš tai, kad Ž.Plytnikas liktų VPT direktoriaus poste.

Teisėsauga vykdo tyrimą dėl Ž.Plytniko viešų pareiškimų, jog politikai ir verslininkai vykdė  neteisėtą spaudimą VPT bei jo vadovui. Tyrimas gali būti baigtas iki Naujųjų metų.

Seime ketvirtadienį priimtomis pataisomis pakoreguojama ir pati viešųjų pirkimo tvarka. Be kita ko nustatoma, kad skelbimai apie visus tokius pirkimus valstybės sąskaita turi būti kuo plačiau viešinami internete ir spausdintu variantu.

Be to, pagal priimtas pataisas pirkimas neskelbiamų derybų būdu galės būti pradedamas tik gavus VPT sutikimą. Toks sutikimas bus nereikalingas, jeigu perkančioji organizacija numatys paskelbti pranešimą dėl savanoriško skaidrumo ir informaciją apie tai nurodys pirkimo dokumentuose arba jeigu pirkimą neišvengiamai būtina būtų atlikti ypač skubiai dėl įvykio, kurio perkančioji organizacija negalėjo numatyti.


Šiame straipsnyje: VPTŽydrūnas Plytnikas

NAUJAUSI KOMENTARAI

Teklė

Teklė portretas
juokas ima tik ir nieko daugiau: paskaitykite Krilovo pasakėčia, kaip su basedle lakstė iš vieno šono į kitą. Tas pat ir čia bus.
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių