Vilnius ir Berlynas: iki ES vizų panaikinimo Rusijai dar toli

Iki Europos Sąjungos bevizio režimo su visa Rusija įvedimo dar praeis nemažai laiko, įsitikinusi Vokietija ir Lietuva.

Apie tai pirmadienį Vilniuje po dvišalio susitikimo pareiškė Vokietijos kanclerė Angela Merkel ir Lietuvos Prezidentė Dalia Grybauskaitė.

A.Merkel tvirtino, kad su Maskva dera palaikyti tamprius ir gerus santykius. 'Kuo geresni tie santykiai, tuo palankiau galės vystytis visos ES valstybės“, - teigė ji.

Vokietijos kanclerė sutiko, kad ES valstybių ir Rusijos santykiuose yra problemų bei nesutarimų, ypač demokratijos vystymo, žmogaus teisių palaikymo srityse. Tačiau geranorišką bendravimą su Rusijos vadovais A.Merkel laiko viena svarbiausių sąlygų vystant dvišalius santykius: „Iš vienos pusės, yra tam tikrų nuomonių skirtumų demokratijos ir žmogaus teisių užtikrinimo srityse. Bet yra ir draugiški santykiai su Rusijos atsakingais žmonėmis. Mes plėtojame tuos santykius kaip ES valstybė. Vokietija visą laiką rūpinosi, kad dvišalių santykių problemos būtų sprendžiamos, kaip pavyzdžiui, dėl mėsos eksporto iš Lenkijos. Visuomet sakiau, kalbėdama apie ES šalių santykius su Rusija - būkite malonūs, būkite atviri“.

Vokietijos kanclerė įsitikinusi, kad Lietuvai pavyks palaikyti dalykiškus ir gerus santykius su Rusija, nepaisant nesutarimų kai kuriais klausimais. „Gal kai kurioms valstybėms sudėtinga bendrauti dėl tam tikrų istorinių aplinkybių. Bet turite puikią Prezidentę, kuriai nereikia patarimų, kaip spręsti tas problemas, esu tikra, ji ras bendrą kalbą“, - tvirtino A.Merkel žurnalistams po susitikimo su D.Grybauskaite.

Tačiau paklaustos, ar ES gali artimiausiu metu įvesti bevizį režimą santykiuose su Rusija, ir A.Merkel, ir D.Grybauskaitė atsakė neigiamai. „Apie esame ne kartą kalbėję su Rusijos prezidentu Dmitrijumi Medvedevu, tačiau kol kas tik apie vizų režimo panaikinimą tam tikroms grupėms žmonių. Apskritai visai Rusijai vizų panaikinimui dar labai ilgas kelias“, - tvirtino Vokietijos vyriausybės vadovė.

Pasak D.Grybauskaitės, Lietuva remia „bendrą ES poziciją, kad bet kuri valstybė gali turėti bevizį režimą, jeigu atitiks visus Šengeno ervės keliamus reikalavimus“. Anot jos, tik po to, kai Rusija „po rimtos ir nuodugnios patikros“ atitiks Šengeno reikalavimus, galima bus įvesti bevizį režimą santykiuose su ja. „Todėl kol kas labai per anksti kalbėti apie visą Rusiją“, - sakė Lietuvos vadovė.

Tačiau pakankamai palankiai atsiliepta apie Lenkijos iniciatyvą įvesti bevizį režimą Kaliningrado srities gyventojams. „Apie tai kalbama ir ta linkme bus einama“, - teigė D.Grybauskaitė. Vokietijos kanclerė pridūrė, kad norint įvesti bevizį režimą Kaliningrado srities gyventojams, reikės keisti Šengeno zonos taisykles. „Dėl Kaliningrado dabar kaip tik kalbama. Turi būti pakeistos tam tikros teisės normos Šengene, tada tai gali būti įgyvendinta“, - sakė ji.

Lenkija neseniai pasiūlė įvesti bevizį režimą visiems Kaliningrado srities gyventojams, nors dabartinės Šengeno taisyklės leidžia tai padaryti tik žmonėms, gyvenantiems iki 50 kilometrų nuo sienos su ES. Lietuva pasiūlė pirmiausia įvesti šią 50 kilometrų taisyklę, išbandyti ją, tik paskui kalbėti apie bevizio režimo įvedimą tiek Kaliningrado sričiai, tiek visai Rusijai.

Į Lietuvą pirmadienį su oficialiu vizitu atvykusi A.Merkel taip pat susitiko su premjeru Andriumi Kubiliumi, aplankė Antakalnio kapines, Šv.Kazimiero bažnyčią ir Vilniaus Jezuitų gimnaziją. Pirmadienį vakare Prezidentė D.Grybauskaitė rengia iškilmingą vakarienę Vokietijos kanclerės garbei. Tą patį vakarą A.Merkel išvyks į Rygą.

Vokietijos kanclerė jau yra aplankiusi Lietuvą prieš daugiau kaip dvejus metus.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių