Vilniuje laukiama „arabų pavasario“ dalyvių

Gruodžio pradžioje Vilniuje bus surengtas Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) užsienio reikalų ministrų susitikimas, kuriame laukiama apie pusantro tūkstančio svečių.

Laukiama daugybės svečių

Lietuvos Užsienio reikalų ministerijos (URM) vadovas Audronius Ažubalis patvirtino, kad gruodžio 6-7 dienomis Vilniuje, „Litexpo“ centre vyks 18-oji ESBO Ministrų taryba. Joje kviečiami dalyvauti visų 56 organizacijai priklausančių valstybių diplomatinių žinybų vadovai, taip pat su ESBO bendradarbiaujančių šalių-partnerių pareigūnai ir tarptautinių organizacijų atstovai – iš viso 68 delegacijos.

Tikimasi, kad atvyks apie pusantro tūkstančio svečių, tarp jų - keli šimtai žurnalistų iš užsienio.

„Šiuo metu turime virš 30 pozityvių atsakymų iš pakviestų ministrų. Tarp jų yra Vokietijos, Rusijos, Kazachstano, Prancūzijos, Švedijos, kai kurių kitų šalių ministerijų vadovai, taip pat Europos Sąjungos įgaliotinė užsienio politikai baronienė Catherin Ashton. Dar vyksta intensyvios derybos su NATO ir Jungtinių Tautų pareigūnais“, - kalbėjo A.Ažubalis.

Jis kol kas negalėjo patvirtinti, ar atvyks ESBO priklausančios Jungtinių Amerikos Valstijų valstybės sekretorė Hillary Clinton. „Jos darbotvarkėje šis susitikimas yra, todėl yra didelė tikimybė, kad tikrai atvyks. Bet amerikiečių tradicija yra tokia, kad jie tik paskutinėm dienom iki renginio patvirtina, kas į jį atvyksta“, - sakė URM vadovas.

Jau dalyvavo dviejuose renginiuose

JAV valstybės sekretorė šiemet jau lankėsi Vilniuje paskutinę birželio ir pirmąją liepos dieną. H.Clinton dalyvavo Lietuvos sostinėje surengtoje tarptautinėje moterų konferencijoje ir Demokratijų bendrijos užsienio reikalų ministrų susitikime.

Liepos 1 d. Lietuva baigė dvejus metus trukusį pirmininkavimą daugiau kaip šimtą pasaulio valstybių vienijančiai Demokratijų bendrijai ir šią teisę perdavė Mongolijai.

Nors kvietimai dalyvauti ESBO ministrų susitikime išsiunčiami visų valstybių diplomatinių žinybų vadovams, tačiau ne visada tokiame renginyje atstovaujama pačiu aukščiausiu lygiu.

Diplomatiniai šaltiniai anksčiau tvirtino, kad H.Clinton į Vilnių šiemet antrąjį kartą greičiausiai nebeatvyks. Nebent kaip tik tuo metu bus kokių nors ypač reikšmingų tarptautinių aktualijų ir JAV valstybės sekretorei prireiks jas aptarti su savo kolegomis iš kitų pasaulio valstybių, kurie galbūt susirinks Vilniuje.

Jeigu H.Clinton į Lietuvos sostinėje rengiamą ESBO ministrų konferenciją neatvyks, joje Jungtinėms Valstijoms turėtų atstovauti valstybės sekretorės pavaduotojas politikos reikalams Williamas Burnsas. Šis karjeros diplomatas tik šių metų liepą tapo H.Clinton pavaduotoju, atsakingu už bendrąją užsienio politiką.

Bus pasiūlyta kultūrinė programa

Forume Vilniuje taip pat laukiama arabiškų valstybių, kuriuose neseniai įvyko revoliucijos, atstovų. Tikimasi, kad atvyks Egipto, Tuniso, taip pat Maroko ir Afganistano ministerijų vadovai.

A.Ažubalis sakė, kad ESBO susitikime bus aptarti „arabų pavasario“ rezultatai, taip pat bendradarbiavimas Viduržemio jūros regione.

Be to, Vilniuje numatoma kalbėtis apie žmogaus teisių padėtį Baltarusijoje, Padnestrės ir Kalnų Karabacho konfliktų sureguliavimą, situacijos Kirgizijoje sureguliavimą,  energetinį ir kibernetinį saugumą.

Visus šiuos metus A.Ažubalis yra ESBO pirmininkas. Jis su vizitais jau aplankė daugiau kaip 20 valstybių, nukeliaudamas apie 100 tūkstančių kilometrų. „Pirmąjį pusmetį iš šešių mėnesių du buvo skirti vien kelionėms“, - pasakojo ministras.

ESBO renginį Vilniuje parems kelios Lietuvos verslo bendrovės. Pavyzdžiui, BMW atstovybė Lietuvoje šiam renginiui nemokamai suteiks 73 automobilius.

„Rėmėjų dėka galime taupyti ir karpyti savo išlaidas, taip atsiliepdami į finansų ministrės panelės Ingridos Šimonytės raginimą“, - džiaugėsi A.Ažubalis.

ESBO konferencijos dalyviams bus pasiūlyta kultūrinė apsilankymo Lietuvoje programa, Lietuvos ekonominių galimybių pristatymas, Vilniaus meras surengs priėmimą užsienio žiniasklaidos atstovams.

Įstojo prieš dvidešimtmetį

Pirmininkavimą ESBO Lietuva baigs šių metų gruodžio 31-ąją. Kitąmet organizacijai pirmininkaus Airija.

ESBO yra didžiausia pasaulyje regioninė tarptautinė organizacija, skirta karinei konfrontacijai mažinti ir saugumui Europoje stiprinti. Į jos mandatą įeina ginklų kontrolė, žmogaus teisės, spaudos laisvė ir rinkimų skaidrumas, demokratiškumas.

ESBO įsteigta 1973 m. per tarptautinę Europos saugumui skirtą konferenciją Helsinkyje. Lietuva šios organizacijos nare tapo 1991 m. rugsėjo 10 d.


Šiame straipsnyje: ESBO

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių