Veto Pilietybės įstatymui nesunkiai skinasi kelią Seime

Seimas sutarė svarstyti Prezidentės Dalios Grybauskaitės veto naujos redakcijos Pilietybės įstatymui.

Ketvirtadienį absoliuti dauguma parlamentarų pritarė tam, kad vetuotos naujojo įstatymo nuostatos būtų svarstomos iš naujo ir vėliau balsuojama dėl jų priėmimo.

Galutinai balsuos po savaitės

Už tai, kad veto būtų svarstomas, ketvirtadienį balsavo 103 Seimo nariai, o už tai, kad naujas, daugiau kaip dvejus metus svarstytas ir priimamas Pilietybės įstatymas būtų laikomas išvis nepriimtu, buvo tik 3 parlamentarai.

Po savaitės Seimas balsuos, ar priimti valstybės vadovės pasiūlymus vetuotam įstatymui.

Prezidentės vyriausioji patarėja teisės klausimais Solveiga Cirtautienė aiškino, kad valstybės vadovė iš esmės teigiamai vertina visą naująjį Pilietybės įstatymą, nes juo išsprendžiama nemažai iki šiol egzistavusių problemų.

„Tačiau kelios nuostatos yra abejotinos, nes neatitinka Konstitucijos. Būtina laikytis visos tautos priimtos Konstitucijos. Todėl prezidentė siūlo atsisakyti nuostatų, kurios ne sprendžia problemas, o jas dirbtinai sukuria“, - sakė patarėja.

Pasak jos, nėra galimybės apeiti Konstitucijos nuostatos dėl dvigubos pilietybės ypač reto taikymo. „Norint plėsti šį institutą, deja, nėra kito kelio kaip keisti Konstituciją“, - teigė S.Cirtautienė.

Norint keisti Konstitucijos straipsnį, reglamentuojantį pilietybės suteikimo klausimus, būtinas visaliaudinis referendumas.

Vetuotos dvi nuostatos

D.Grybauskaitė grąžino Seimui įstatymo nuostatą, pagal kurią numatoma galimybė suteikti dvigubą pilietybę Europos Sąjungos ir NATO valstybėse gyvenantiems lietuviams. Prezidentė mano, kad ji neatitinka Konstitucijos, todėl siūlo ją išbraukti iš naujojo įstatymo.

„Pagal dabar galiojančią Konstituciją, dvigubos pilietybės atvejai gali būti tik reti, o ne pernelyg paplitę. Negali būti taip, kad daugiau kaip pusei Lietuvos piliečių atsivertų dvigubos pilietybės galimybės. Tai pernelyg išplečia šio instituto taikymą, ką draudžia Konstitucija“, - aiškino S.Cirtautienė Prezidentės motyvus, kodėl buvo vetuotas šis įstatymo straipsnis.

Taip pat atkreiptas dėmesys, kad apsiribojimas tik ES ir NATO šalimis yra diskriminacinis tų lietuvių, kurie gyvena kituose pasaulio kraštuose, atžvilgiu.

Valstybės vadovė vetavo ir dar vieną įstatymo nuostatą, pagal kurią Lietuvos pilietybė gali būti suteikiama išimties tvarka užsieniečiams, „atsižvelgiant į valstybės interesus ar Lietuvos vardo garsinimą šiuo metu ar ateityje, jai atstovaujant“. Tokia įstatymo norma būtų taikoma tuo atveju, jeigu užsienio sportininkai, mokslininkai ar menininkai norėtų gauti Lietuvos pilietybę, tikintis, kad jie ateityje turės nuopelnų Lietuvai, nors Konstitucinis Teismas jau yra pasakęs, kad išimties tvarka Lietuvos pilietybė suteikiama tiems užsieniečiams, kurie jau turi nuopelnų Lietuvai.

„Pilietybė negali būti suteikiama remiantis spėjimais dėl ateities“, - pareiškė S.Cirtautienė.

„Šiandien mus visus riboja Konstitucija. Pagal ją, nuopelnai turi būti padaryti praeityje, tik tuo atveju galima pretenduoti į Lietuvos pilietybę išimties tvarka“, - pridūrė ji.

Ginčytasi kelerius metus

Išeivijos atstovai ragino Seimą nepritarti Prezidentės veto, tvirtindami, kad juo užkertamas kelias daugeliui lietuvių, gyvenančių užsienyje, išsaugoti arba gauti Lietuvos pilietybę.

Naujas Pilietybės įstatymas pradėtas rengti po to, kai Konstitucinis Teismas jau daugiau kaip prieš ketverius metus paskelbė, kad iki šiol galiojęs įstatymas nustato pernelyg plačias galimybes turėti dvigubą pilietybę, todėl prieštarauja Konstitucijos straipsniui dėl to, kad Lietuvos pilietis gali būti kitos šalies piliečiu tik atskirais atvejais.

Naujas įstatymo projektas dar Prezidento Valdo Adamkaus kadencijos laikais parengtas beveik prieš dvejus metus. Tačiau iki šiol nesugebėta jo priimti dėl nesibaigiančių ginčų, ką į šį teisės aktą derėtų įrašyti.

Naujos redakcijos Pilietybės įstatymo įsigaliojimas numatytas nuo 2011 metų balandžio 1 dienos.


Šiame straipsnyje: Dviguba pilietybėišeiviai

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių