Vėliau spręs, ar atsisakyti alkoholio reklamos draudimo (papildyta)

Seimas kelioms savaitėms atideda galutinį balsavimą dėl alkoholio reklamos draudimo atšaukimo.

Buvo numatę priėmimą ketvirtadienį

Šį ketvirtadienį plenariniame posėdyje turėjo būti galutinai priimtos Alkoholio kontrolės įstatymo pataisos, kuriomis numatoma, kad atšaukiamas anksčiau priimtas sprendimas nuo 2012 metų pradžios Lietuvoje visiškai uždrausti svaigalų reklamą.

Tačiau šis balsavimas kol kas neįvyks. Parlamento politikai pripažino, kad susitarta jį atidėti bent porai savaičių.

„Taip, Seimo seniūnų sueigoje kalbėjome apie šio įstatymo artėjantį priėmimą ir bendru sutarimu nusprendėme maždaug dviem savaitėms atidėti jį“, - sakė didžiausios Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūnas Jurgis Razma.

Jis tikino, kad toks sprendimas nesusijęs su dalies įtakingų visuomeninių organizacijų atstovų, taip pat Katalikų bažnyčios hierarchų reiškiamu nepasitenkinimu dėl planų atšauki nuo 2012-ųjų numatytą alkoholio reklamos draudimą.

„Čia priežastis visai kita – seniūnų sueigoje apsispręsta, kad galutinis balsavimas dėl šio įstatymo projekto priėmimo turėtų būti suderintas su balsavimais dėl kitų Alkoholio kontrolės įstatymo pataisų, susijusių su svaigalų prieinamumo mažinimu“, - aiškino J.Razma.

Balsuos lapkričio pabaigoje

Kaip parodė praėjusią savaitę vykęs svarstymas plenariniame posėdyje, Seimas nusiteikęs panaikinti sprendimą nuo 2012 metų uždrausti Lietuvoje reklamuoti alkoholį. Už tai lapkričio 3 dieną po svarstymo balsavo 55 Seimo nariai, prieš buvo 35, susilaikė 13.

Tiesa, numatoma nustatyti, kad svaigalų reklamos draudimas atidedamas iki 2016 metų.

Tačiau Seimas neprieštarauja ir kitoms Alkoholio kontrolės įstatymo pataisoms, kurių svarstymo komitetuose ir plenariniame posėdyje stadija dar nėra pasibaigusi. Tik tuomet, kai bus praeita ši stadija, gali įvykti galutinis balsavimas dėl jų priėmimo. Numatoma, kad dėl kitų Alkoholio kontrolės įstatymo pataisų Seimas galutinai balsuos lapkričio pabaigoje. „Tą pačią dieną numatoma surengti balsavimus dėl visų šio įstatymo pataisų – ir dėl reklamos draudimo, ir dėl kitų dalykų“, - pastebėjo J.Razma.

Toks balsavimas gali įvykti lapkričio 22, 24 arba 29 dieną.

Numatoma atsisakyti alaus „bambalių“

Kitomis pataisomis Alkoholio kontrolės įstatyme be kita ko siūloma uždrausti paslėptą alkoholio reklamą, norima nustatyti specialius reikalavimus specializuotoms alkoholinių gėrimų prekybos įmonėms. Siekiant sumažinti naktinių barų, kuriuose prekiaujama alkoholiu, siūloma numatyti, kad viešojo maitinimo įmonėse leidžiama parduoti alkoholinius gėrimus nuo 22 iki 8 valandos tik atidarytoje pakuotėje arba išpilstytus alkoholinius gėrimus ir tik vartojimui vietoje. Be to, ketinama sugriežtinti maitinimo įmonės sąvoką nurodant, kad joje turi būti ruošiamas, gaminamas ir realizuojamas maistas.

Asmenims iki 21 metų siūloma neleisti vartoti alkoholinių gėrimų, stipresnių nei 15 laipsnių, o asmenys iki 18 metų neįleisti į barus, restoranus, kavines, bufetus ir kitas viešojo maitinimo įmones nuo 22 iki 6 valandos.

Grupės Seimo narių pateiktame projekte siūloma, kad Lietuvoje palaipsniui, per kelerius metus būtų įgyvendinta tvarka, jog mažmeninė prekyba alkoholiu vyktų tik specializuotose uždarose parduotuvėse ir būtų draudžiama juo prekiauti maisto produktų parduotuvėse.

Be to, siūloma, kad degalinėse nuo 2013 metų būtų uždrausta prekiauti stipriu alkoholiu, o nuo 2016-ųjų – bet kokiais alkoholiniais gėrimais. Siūloma ir drausti pilstyti alų į vadinamuosius „bambalius“ - didesnės nei 1 litro talpos butelius.

Gali vetuoti Prezidentė

Tiesa, dar neaišku, ar alkoholio reklamos visiško draudimo atšaukimą parems Prezidentė Dalia Grybauskaitė. Ji gali vetuoti tokį įstatymą, jeigu Seimas balsų dauguma jam pritartų. Anksčiau D.Grybauskaitė yra sakiusi, kad „neleis girdyti tautos“. Todėl alkoholio reklamos priešininkai viliasi, kad Prezidentė vetuos Seimo priimtą įstatymą.

Skaičiuojama, kad alkoholio reklamai Lietuvoje per metus išleidžiama apie 17 milijonų litų.

Šiuo metu reklamuoti alkoholį per televiziją galima tik nuo 23 iki 6 valandos, draudžiama reklamuoti svaigalus pirmuosiuose laikraščių ar žurnalų puslapiuose.


Šiame straipsnyje: Alkoholio reklama

NAUJAUSI KOMENTARAI

TIKIU LT

TIKIU LT portretas
Plačiau - interneto vartuose TIKIU LT

proto balsas

proto balsas portretas
Marazmatiški valdžiažmogiai eilinį kartą nesilaiko pažadų, primityviai žaidžia primityvius žaidimus, tačiau didžioji visuomenės dalis taip pat eilinį kartą jiems nuolaidžiauja. Žinoma, aplink alkoholį visada sukosi milžiniški pinigai, ši pramonė visada samdėsi stiprius lobistus, kurie (kas galėtų paneigti?) Seimo nariams dieną naktį pudrino smegenis, o gal ir kitokias nauda siūlė.
VISI KOMENTARAI 2
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių