Valtiečiai liaudininkai 294 mln. litų išmokų žemdirbiams vadina pasityčiojimu

Vyriausybė trečiadienį ketina priimti nutarimą dėl 294 mln. litų skyrimo tiesioginėms išmokoms žemdirbiams iš nacionalinio biudžeto.

Tačiau tris atstovus Seime turinčios Lietuvos valstiečių liaudininkų sąjungos (LVLS) pirmininkas Ramūnas Karbauskis šią sumą vadina pasityčiojimu - anot jo, kovą pasirašydami sutartį su valstiečiais liaudininkais dėl paramos, valdantieji žadėjo, kad tiesioginės išmokos žemdirbiams už 2010 metus sieks 364 mln. litų.

"Kitą savaitę svarstysime Vyriausybės elgesį. Bet ar 70-80 mln. litų yra ta suma, dėl kurios reikėtų sugriauti valdžią?" - antradienį svarstė R.Karbauskis.

Anot jo, pirmadienį Vyriausybėje įvyko žemdirbių savivaldos ir Vyriausybės atstovų susitikimas. Po jo numatomų išmokų suma žemdirbiams iš biudžeto padidėjo 10 mln. litų.

"Žemdirbiai dėl šalčio ir kitų gamtos stichijų patyrė 2 mlrd. litų nuostolių. Kadangi buvo pažadėta 364 mln. litų tiesioginių išmokų, niekas nesirinko ir nekėlė klausimų dėl žalos atlyginimo", - BNS sakė R.Karbauskis.

"Kad ir kiek besityčiotų valdžia, galbūt per sukąstus dantis reikėtų rinktis mažesnę blogybę - bandyti ką nors drauge vis dėlto pakeisti", - sakė jis.

Jis priminė, kad LVLS iš viso valdančiajai koalicijai yra pateikusi 15 reikalavimų sąrašą, o išmokos žemdirbiams - tik vienas iš jų.

Kitą savaitę valstiečiai liaudininkai ketina rinktis ir apsvarstyti Vyriausybės elgesį.

"Paklausime, ar Vyriausybei dar reikia mūsų paramos. Galbūt čia vienetinis atvejis, kai nesilaikoma susitarimo", - sakė R.Karbauskis.

Iš nacionalinio biudžeto tiesioginėms išmokoms žemdirbiams tenka apie 30 proc. visos sumos, 70 proc. mokoma iš Europos žemės ūkio garantijų fondo.

Žemės ūkio ministerijos duomenimis, vienkartinei tiesioginei išmokai už 2010 metais deklaruotų žemės ūkio naudmenų plotą reikės apie 905 mln. litų Europos Sąjungos paramos.

Šių metų kovo 9 dieną keturių valdančiųjų partijų ir opozicinės LVLS lyderiai pasirašė susitarimą dėl bendradarbiavimo. Pagal jį trys Seime esantys valstiečiai liaudininkai įsipareigojo nereikšti ir nepalaikyti nepagrįstų interpeliacijų ministrui pirmininkui, ministrams bei nepasitikėjimo Vyriausybe.

Pasirašytu susitarimu Permainų koalicija įsipareigojo bent iš dalies kompensuoti savivaldybių 2009 metais negautas pajamas, kompensuoti padidėjusias savivaldybių išlaidas dėl pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatų viešajam transportui panaikinimo, apsispręsti dėl tiesioginių išmokų žemdirbiams už 2010 metus išmokėjimo iki 2011 metų balandžio 1 dienos ir dėl individualių įmonių savininkų ir ūkininkaujančių pensininkų pensijų mažinimo principų pakeitimo.

Taip pat pažadėta sumažinti PVM iki 5 proc. Lietuvoje užaugintoms lauko ir šiltnamio daržovėms, 2011-2012 metais kitiems maisto produktams PVM sumažinti iki ES šalių vidurkio, grąžinti 5 proc. PVM lengvatą periodiniams leidiniams ir knygoms, išlaikyti PVM lengvatas vaistams ir transportui.

Valdantieji yra įsipareigoję paspartinti įstatymo projekto dėl atsinaujinančių išteklių plėtros priėmimą, numatant jame, kad iki 2015 metų, t.y. penkeriais metais anksčiau nei reikalauja ES, iš alternatyvių šaltinių bei vietos žaliavų būtų pagaminama ne mažiau kaip 23 proc. energijos.

Žadėta įvesti papildomus 15 proc. didesnius moksleivio krepšelio koeficientus nedidelėms kaimo mokykloms, padidinti finansavimą rajonų ligoninėms ir kita.

Valdančioji Permainų koalicija šiuo metu parlamente turi 69 Seimo narių palaikymą iš 140.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių