Valdantieji vėl planuoja „valymus“ Seime

Nors ir sustiprėjo, opozicijos atstovai Seimo komitetų bei komisijų vadovų pareigose negali būti ramūs, nes valdantieji netrukus žada atnaujinti „valymus“.

Kilo vadovų atleidimo karas

Praėjusią savaitę Seimas balsų dauguma pritarė nutarimui dėl komitetų sudėties pakeitimo. To valdančioji koalicija ėmėsi po to, kai kovo 10 dieną prasidėjusios Seimo pavasario sesijos išvakarėse opozicija gerokai sustiprino savo gretas ir netgi ėmė bandyti reikšti nepasitikėjimus valdančiųjų deleguotiems komitetų pirmininkas.

Seimo Kaimo reikalų komitete daugumą balsų turėjo opozicijos atstovai, todėl jiems pavyko atstatydinti jo pirmininką, valdančiosios Tėvynės sąjungos atstovą Edmundą Pupinį. Bandyta reikšti nepasitikėjimą ir kitu konservatorių deleguotu atstovu – Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininku Arvydu Anušausku. Tačiau „perversmas“ šiame komitete nepavyko, opozicijai pritrūkus vos vieno balso.

Valdantieji neliko skolingi - iš Seimo nuolatinių komisijų pirmininkų imta „skinti“ opozicine pasiskelbusios Krikščionių partijos atstovus. Pareikštas nepasitikėjimas Operatyvinės veiklos parlamentinės kontrolės komisijos vadovu, Krikščionių partijos frakcijos seniūnu Aleksandru Sacharuku, kuriam gresia apkalta už nuolatinį balsavimą vietoje savo kolegos. Balsų dauguma taip pat pabandyta atstatydinti Atominės energetikos komisijos pirmininką Roką Žilinską.

Toks prasidėjęs komitetų ir komisijų vadovų atstatydinimo karas grasino peraugti į Seimo darbo destabilizavimą, apie ką užsiminė triumfuojantis valdžią perimti siekiančios opozicijos atstovas, socialdemokratas Juozas Olekas.

Nesilaikė procedūrų

Tačiau praėjusią savaitę karas aprimo, valdantiesiems sugebėjus patvirtinti nutarimą dėl Seimo komitetų sudėties pakeitimo. Dabar visuose komitetuose, išskyrus Valstybės valdymo ir savivaldybių, daugumą arba bent pusę narių sudaro valdančiųjų atstovai. Tai leidžia koalicijos deleguotiems pirmininkams jaustis ramiai, nes opozicija nebesugebės pareikšti nepasitikėjimo nei vienu iš esamų komitetų vadovų.

Seimo Etikos ir procedūrų komisija nustatė, kad Kaimo reikalų komiteto nariai, atstovaujantys opoziciją, nesilaikė Statuto reikalavimų, reikšdami nepasitikėjimą E.Pupiniu. Todėl Seimui nebuvo pateiktas oficialus siūlymas dėl jo atleidimo iš komiteto vadovo pareigų.

Kita vertus, valdančiųjų atstovai neslepia, kad E.Pupinis vistiek gali būti pakeistas. Kaimo reikalų komiteto pirmininku gali tapti valdančiuosius parėmusios opozicinės Valstiečių liaudininkų sąjungos atstovas Antanas Baura.

„Seimo seniūnų sueigoje kol kas nesvarstytas klausimas dėl komitetų ir komisijų pirmininkų kvotų, todėl jis tebėra atviras ir nenorėčiau detalizuoti, kas ir kaip bus keičiama šioje srityje. Atviras klausimas ir dėl Kaimo reikalų komiteto vadovo – ar tai bus mūsų frakcijos atstovas, ar kokios kitos“, - sakė Tėvynės sąjungos frakcijos seniūnas Jurgis Razma.

Jis leido suprasti, kad Seniūnų sueigoje netrukus turėtų būti keliamas klausimas ir dėl Operatyvinės bei Atominės komisijų pirmininkų. Todėl A.Sacharuko ir R.Žilinsko atleidimo iš šių postų klausimas tebėra atviras. Dėl jų turėtų būti apsispręsta kitą savaitę.

Vienos komisijos gali nebelikti

Neatmetama, kad Operatyvinės veiklos komisijos išvis nebeliks arba pirmininkavimą joje perims Liberalų sąjūdžio atstovė Dalia Kuodytė. Atominės energetikos komisijos vadovu gali būti paskirtas valdančiuosius parėmęs frakcijoms nepriklausančius parlamentaras vienijančios Mišriosios grupės narys Valdemaras Valkiūnas, nors dėl to dar nėra priimtas koalicijos sprendimas.

Opozicinės Krikščionių partijos atstovo Vytauto Kurpuveso bent kol kas neketinama atleisti iš Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto pirmininko pareigų.

Seimo Etikos ir procedūrų komisijos bei Audito komiteto vadovų postai visuomet priklauso opozicijos atstovams.

Valdantieji dabar formaliai turi tik 70 balsų Seime iš 141, tačiau juos remia keturi opozicijai priklausantys Mišriosios grupės nariai. Opozicija skaičiuoja turinti 66-68 parlamentarų balsus.


Šiame straipsnyje: Seimaskomitetai

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių