Valdantieji nesutinka su pasiūlymais dėl savivaldos rinkimų pertvarkos

Valdantieji nesutinka su Seime gimusiu pasiūlymu per vietinės valdžios rinkimus savivaldybes skaidyti į dar mažesnes apygardas.

Trečiadienį tradiciniame valdančiosios keturių centro dešinės partijų koalicijos vadovų susitikime su premjeru Andriumi Kubiliumi buvo sukritikuotas praėjusią savaitę Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komitete (VVSK) gimęs pasiūlymas kardinaliai pakoreguoti artėjančių savivaldos rinkimų tvarką.

„Sakyčiau, kvailoka iniciatyva, išėjusi iš Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininko Zenono Vaigausko ir patvirtinta Seimo komitete. Reiktų dar pažiūrėti, ar Z.Vaigauskas tokiais savo pasiūlymais neviršijo savo įgaliojimų“, - po koalicijos pasitarimo pasipiktinęs sakė vienas iš Liberalų ir centro sąjungos lyderių Algis Čaplikas.

Pasak jo, valdantieji sutarė stabdyti VVSK teikiamų Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo svarstymą ir artimiausiu metu pateikti pataisas, kurios kardinaliai negriautų esamos sistemos. „Iki savivaldos rinkimų liko kiek daugiau nei pusmetis. Todėl neprotinga ir neteisinga iš pagrindų griauti esamą sistemą. Koalicija mano, kad teikiamas įstatymas turi būti peržiūrėtas, nes dabar esantys pasiūlymai galutinai sugriaus sistemą, padarys ją visiškai nesuprantamą nei piliečiams, nei politikams“, - teigė A.Čaplikas.

Įgyvendindamas prieš trejus metus priimtą Konstitucinio Teismo sprendimą, įpareigojantį savivaldybių tarybų rinkimuose leisti dalyvauti ne tik partijų kandidatų sąrašams, bet ir pavieniams kandidatams bei visuomeninėms organizacijoms, VVSK praėjusią savaitę pasiūlė gana sudėtingą naują savivaldybių rinkimo tvarką. Be kita ko pasiūlyta savivaldybes suskaidyti į 3-10 mažesnių apygardėlių, kuriose būtų renkama po 2-5 tarybos narius. Pagal dabar galiojančią sistemą, kiekviena savivaldybė yra atskira viena apygarda, neskaidoma į mažesnius teritorinius-rinkiminius darinius. Visoje savivaldybės teritorijoje proporciniu būdu (pagal kandidatų sąrašus) renkami visi tos savivaldybės tarybos nariai.

Konstitucinis Teismas 2007 metais nustatė, kad Konstitucijos neatitinka Lietuvoje galiojanti savivaldos rinkimų sistema, kai kandidatus gali kelti tik politinės partijos. Todėl Seimas įpareigotas iki 2011 metais įvyksiančių vietinės valdžios rinkimų pakeisti įstatymus ir leisti kandidatūras kelti visuomeninėms organizacijoms, pilietinėms asociacijoms, taip pat pavieniams nepartiniams piliečiams.

Pasak A.Čapliko, valdančioji koalicija sutarė nekeisti esamos tvarkos, kai kiekviena savivaldybė yra atskira apygarda, neskaidoma į mažesnius rinkiminius vienetus.

„Visoje apygardoje, kaip ir anksčiau, bus išrinkti visi savivaldybės tarybos nariai. Tereikia rasti mechanizmą, kaip toje apygardoje galės kelti kandidatūras nepartiniai, pavieniai asmenys, visuomeninės organizacijos. Toks mechanizmas bus surastas, bet ne kardinaliai keičiant visą sistemą, padarant ją visiškai nesuprantamą, kaip pasiūlė Seimo komitetas. Todėl sutarta komiteto pasiūlymams per svarstymą Seime nepritarti ir pateikti kitokias pataisas, kurios negriautų esamos sistemos ir užtikrintų nepartinių dalyvavimą rinkimuose, kaip ir nurodė Konstitucinis Teismas“, - aiškino liberalcentristas.

Eiliniai savivaldybių tarybų rinkimai įvyks 2011 metų vasarį. Kandidatai bus pradėti kelti 2010 metų gruodį. Iki to laiko turi būti priimti visi reikalingi įstatymai dėl kandidatų kėlimo tvarkos.


Šiame straipsnyje: rinkimaikoalicija

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių