Valdantieji dėl tiesioginių merų rinkimų nesusitaria

Valdantieji niekaip neranda sutarimo dėl tiesioginių merų rinkimų, todėl negarantuoja, kad tokie galėtų įvykti jau 2011 metais.

„Nėra valdančiosios koalicijos partnerės visiškai sutariančios tuo klausimu“, - pripažino Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos seniūnas Jurgis Razma po trečiadienį įvykusio bendrojo visų koalicijos atstovų posėdžio, kuriame svarstyta, kokios pozicijos laikytis tiesioginių merų rinkimų klausimu.

„Šiuo metu tos valios tikrai trūksta. Dar yra nemažai abejojančių“, - pridūrė J.Razma, kalbėdamas apie didžiausius nesutarimus keliantį klausimą – kokius įgaliojimus turėtų tiesiogiai išrinktas meras.

Vieni Seimo nariai mano, kad tiesiogiai išrinktas meras būtų vietinės vykdomosios valdžios galva, kiti yra už tai, kad meras būtų atstovaujamosios valdžios dalis, savivaldybės tarybos pirmininkas.

Paklaustas, ar koalicija įsipareigoja, jog 2011 metų vasarį kartu su įvyksiančiais savivaldybių tarybų rinkimais įvyks ir tiesioginiai merų rinkimai, premjeras, TS-LKD pirmininkas Andrius Kubilius atsakė aptakiai: „Taip klausimas nė nebuvo keltas. Ar realu, kad tai įvyks jau 2011-aisiais? Viskas yra realu, bet realybė kartais yra visokia“.

Anot J.Razmos, ketvirtadienį Seimo plenariniame posėdyje bus pratęstos diskusijos dėl tiesiogiai išrinkto mero galių, ieškant plataus sutarimo, nes jo prireiks tvirtinant Konstitucijos pataisas dėl to. „Mes norėtume per porą savaičių iki balandžio pirmojo dešimtadienio pabaigos rezultatyviai užbaigti šias diskusijas“, - sakė TS-LKD frakcijos seniūnas.

Tuomet, jeigu sutarimas dėl tiesiogiai išrinkto mero galių vis dėlto būtų rastas, esą būtų suspėta iki vidurvasario patvirtinti Konstitucijos pataisas, nustatančias tokius rinkimus ir liktų laiko iki šių metų vėlyvo rudens patvirtinti įstatymus, kurie įteisintų savivaldos reformą.

„Labai norėčiau, kad rinkėjai nebūtų nusivylę mumis šiuo klausimu“, - sakė J.Razma.

Pasak jo, dauguma konservatorių yra už tai, kad meras būtų savivaldybės vykdomosios valdžios galva, nes taip yra daugelyje Europos Sąjungos valstybių. TS-LKD seniūnas tvirtina, kad ir žmonės norėtų, jog tiesiogiai išrinktas meras turėtų galimybę spręsti konkrečius vietinės bendruomenės klausimus. Tą esą galėtų užtikrinti tik jo priskyrimas vykdomajai valdžiai.

Tačiau nemažai politikų Seime, įskaitant ir didžiausią opozicinę Socialdemokratų partiją, įsitikinę, jog meras gali būti tik atstovaujamoji valdžia.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė yra paraginusi politikus kuo greičiau susitarti ir užtikrinti, kad jau 2011 metais žmonės galėtų merus rinkti tiesiogiai.


Šiame straipsnyje: tiesioginiai merų rinkimai

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių