Vaikų globos namų auklėtinių atostogoms pas seserį – užkarda

Panorusi iš vaikų globos namų per vasarą pasiimti savo jaunesniuosius brolį ir seserį, panevėžietė patyrė, kad visiškai svetimiems žmonėms tai padaryti gerokai lengviau nei artimiesiems.

Norėjo pagloboti per vasarą

Vienoje Panevėžio kavinėje virėja dirbanti 22 metų Deimantė Samanavičiūtė svajojo vasarą  blynais su įvairiais įdarais palepinti savo aštuonmetę seserį Kamilę ir dešimtmetį brolį Erestidą, nuo kūdikystės augančius Pasvalio rajono Grūžių vaikų globos namuose. Tačiau jai, matyt,blynus teks kepti tik kavinės klientams.

Iš devynių vaikų šeimos kilusiai jaunai moteriai iki šiol dar nepavyko brolio ir sesers parsivežti į Panevėžį, kuriame gyvena pastaruosius trejus metus kartu su savo pusketvirtų metų sūnumi.

Birželio pradžioje į Pasvalio rajono savivaldybės Vaikų teisių apsaugos tarnybą paskambinusi D.Samanavičiūtė išgirdo, kad pavėlavo – jos brolis ir sesuo jau vasaroja pas kitus globėjus.

Ji dar savaitę veltui skambinėjo į Vaikų teisių apsaugos tarnybą, tikėdamasi gauti tų šeimų telefono numerius, kad galėtų susisiekti su broliu ir seserimi.

Praėjusią savaitę moteris per pažįstamus išsiaiškino, kad mažoji jos sesutė Kamilė tebėra valdiškoje globos įstaigoje – Pasvalio specialiosios mokyklos internate. Į jį mergaitė buvo perkelta su kitais keliais Grūžių vaikų globos namų auklėtiniais, kurių niekas nepasiėmė per vasarą. Mat Grūžių vaikų globos namai remontuojami.


Sulaukusios nustebusios ir pasipiktinusios D.Samanavičiūtės skambučio pasvalietės Vaikų teisių apsaugos tarnybos specialistės pareiškė, kad ji pirmiausia turėjo atvažiuoti į Pasvalį ir parašyti prašymą.

Moteris pasijuto Pasvalio rajono Vaikų teisių apsaugos tarnybos specialistų porą savaičių kaip kvailė vedžiota už nosies.

„Kodėl manęs iš karto neinformavo, ką turiu daryti, o melavo, kad brolis ir sesuo jau paimti svetimų žmonių, žadėjo man duoti jų telefonus?“– piktinosi D.Samanavičiūtė. Ji svarsto, kodėl tarnyba nesuinteresuota, kad vaikai bent vasarą pabūtų su savo artimaisiais.

Pasvalio savivaldybės Vaikų teisių apsaugos tarnybos vadovė Astra Kanišauskienė tikina, kad tarnyba netgi labai suinteresuota, tik esą pirmiausia tie artimieji turėtų pereiti tam tikrą filtrą. Vedėja neigia, kad D.Samanavičiūtė buvo tyčia klaidinama.


Į vaikų namus – po tėvo mirties

D.Samanavičiūtė augo stikliuko nevengiančioje šeimoje. Ji yra vyriausia iš devynių vaikų. Moteris pasakojo, kad ji su jaunesniais broliais ir seserimis į vaikų globos namus buvo išvežta maždaug prieš aštuonerius metus.

Mirus tėvui, motina parsivedė sugyventinį. Kai jis sumušė vieną iš savo draugės sūnų, kiti vaikai pasiskundė Vaikų teisių apsaugos tarnybos darbuotojams. Šie juos apgyvendino Pasvalio rajone esančiuose Grūžių vaikų globos namuose.

Kaip sakė D.Samanavičiūtė, ji su vyresniu broliu ir seserimi po kelerių metų iš ten išėjo, o jaunėliai Kamilė ir Erestidas liko. Į Grūžius netrukus buvo atvežti dar du, patys mažiausieji, D.Samanavičiūtės brolis ir sesuo. Pasak jos, jiems dabar penkeri ir treji.

Dar dvi visai mažas D.Samanavičiūtės sesutes augina jų motina.

Daug vargo mačiusi Deimantė kabinosi į gyvenimą kaip galėdama. Vos devyniolikos ji susilaukė sūnaus. Netrukus išsiskyrė su vaiko tėvu ir persikėlė gyventi į Panevėžį, baigė virėjų kursus, įsidarbino, išsinuomojo butą. Sūnų pradėjo leisti į vaikų darželį.

Jauna moteris neslepia, kad sumažėjus atlyginimui verstis nelengva, bet nepraranda optimizmo.


„Krizė amžinai nesitęs, vėl daugiau uždirbsiu. O dabar džiaugiuosi, kad apskritai turiu darbą“, – kalbėjo. D.Samanavičiūtė. Ji dar lanko padavėjų-barmenų kursus.

Neseniai pas ją nuomojame dviejų kambarių bute apsistojo dvidešimtmetis brolis. Jis tikisi Panevėžyje susirasti darbą, o kol ieško, seseriai padeda prižiūrėti vaiką.

Vis tiek traukia namo

D.Samanavičiūtė Grūžių vaikų globos namuose gyvenančius Erestidą ir Kamilę ankstesniais metais, vasarą, kuriam laikui pasiimdavo pagloboti.

Vyriausioji sesuo neslepia, kad brolį ir seserį nusiveždavo ir į kaimą pas motiną.

„Kad ir kokia ji būtų, vaikams vis tiek motina, o namai yra namai. Aš už mažylius prisiimdavau atsakomybę ir juos prižiūrėdavau“, – kalbėjo ji.

Paklausta, ar anksčiau nesusidurdavusi su tokiomis kliūtimis, kaip šiemet, atsakė, kad pakakdavę parašyti prašymą Grūžių vaikų globos namų vadovams. Beje, vaikams priklausančių vadinamųjų maisto pinigų ji anksčiau neėmė, neketino prašyti ir dabar.

Šiemet vasarą D.Samanavičiūtė irgi norėjo pagloboti brolį ir seserį, bet motina ją aplenkė – paprašė Pasvalio rajono vaikų teisių apsaugos tarnybos leisti per vasarą pasiimti vaikus, bet sulaukė neigiamo atsakymo.


Tuomet su prašymu kreipėsi D.Samanavičiūtė. Ji ketino Erestidą ir Kamilę parsivežti namo į Panevėžį jau šį mėnesį. „Kai dirbsiu, juos prižiūrės mano vyresnis brolis, o per poilsio dienas vaikais jau pasirūpinsiu aš“, – paaiškino ji, paklausta, ar darbas nebus kliūtis.

Moteris tikino, kad Erestidas su Kamile labai norėjo pas ją paviešėti. Jie visi trys planavo nuvažiuoti į Pasvalio rajoną aplankyti motinos.

Pasipiktino mulkinama

D.Samanavičiūtė pasakojo, kad pirmą kartą paskambinusi į Pasvalio rajono savivaldybės Vaikų teisių apsaugos tarnybą išgirdo, esą jos brolį ir seserį per vasarą į savo namus pasiėmė globėjai.

„Žinojau, kad kažkokie žmonės jau kuris laikas pagloboja Erestidą ir Kamilę. Paprašiau inspektorių duoti man jų telefonų numerius. Ketinau bent jau aplankyti vaikus, jeigu jau negaliu jų pasiimti.

Man pažadėjo. Deja, veltui skambinėjau visą savaitę – numerių taip ir nesužinojau“, – pasakojo moteris.

Po kurio laiko D.Samanavičiūtė iš pažįstamų išgirdo, kad Kamilė yra Pasvalio specialiosios mokyklos internate, nes Grūžių vaikų globos namai remontuojami.

Vyriausioji sesuo paskambino į Vaikų teisių apsaugos tarnybą ir papriekaištavo, kodėl buvo klaidinama.

„Tada darbuotoja, nežinau, vedėja ar kuri kita, nes neprisistatė, o aš nepaklausiau, pareiškė, kad privalėjau atvykti į tarnybą ir palikti prašymą. Nesuprantu, kodėl man to nepasakė anksčiau, o melavo, kad vaikai pas globėjus. Tiesa, brolis iš tiesų atostogauja pas juos“, – ir piktinosi, ir svarstė moteris.

D.Samanavičiūtė sakė dar buvusi patikinta, kad dabar gali nesivarginti, nes Kamilę jau rengiasi pasiimti globėja. Vyriausioji sesuo telefonu susisiekė su šia pasvaliete.


„Ji man paaiškino, kad Kamilę norėtų pasiimti tik nuo liepos, kai išeis atostogauti, bet neprieštaraus, jeigu aš ji būtų pas mane“, – perpasakojo pokalbį su sesers globėja Deimantė.

Ji sakė, kad artimiausiu metu, kai tik turės poilsio dieną, važiuos į Pasvalio rajono savivaldybę aiškintis.

Jauną moterį labai įskaudino vaikų teisių apsaugos specialistų elgesys ir požiūris.

Vedėja nemato problemos

Pasvalio rajono savivaldybės Vaikų teisių apsaugos tarnybos vedėja Astra Kanišauskienė „Sekundei“ sakė negalinti pakomentuoti D.Samanavičiūtės teiginių dėl klaidinimo, nes ji neklaidino ir nežino, kad kuri iš kolegių tai būtų dariusi.

Kaip tvirtino vedėja, ji D.Samanavičiūtei iš karto paaiškino, kad turinti atvykti į tarnybą ir parašyti prašymą. Tada Vaikų teisių apsaugos tarnybos specialistai kreipsis į panevėžiečius kolegas, kad šie patikrintų būsimos globėjos buitį, pasidomėtų jos materialine padėtimi ir įvertintų, ar vaikai gali pas ją vasaroti.

Jeigu atsakymas būtų teigiamas, D.Samanavičiūtė be jokių problemų galėtų parsivežti vaikus.


A.Kanišauskienės teigimu, motinai pasiimti vaikų neleista dėl netinkamo gyvenimo būdo. „Ji savo vaikų globos namuose net nelanko“, – sakė vedėja.

Vaikų teisių apsaugos specialistė patikino, kad Erestidas jau atostogauja pas globėjus, o Kamilę globėja netrukus pasiims. A.Kanišauskienės teigimu, mergaitė jau dabar pas ją leidžia savaitgalius.

„Sekundė“ pasikalbėjo su D.Samanavičiūtės mažosios sesers globėja (jos vardas ir pavardė redakcijai žinomi).

Moteris patvirtino, kad ketina pasiimti Kamilę vasarai, tačiau tik nuo liepos 5-osios, kai išeis atostogauti. Globėja neigė, kad dabar savaitgaliais mergaitę parsiveža į namus.

„Paskutinį kartą Kamilė pas mane viešėjo per pavasario atostogas“, – pasakojo ji.

Globėja teigė neprieštarausianti, jeigu šią vasarą mergaitė praleis pas savo seserį.


Šiame straipsnyje: vaikasglobos namai

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių