Užsimota kapelionus paversti skundikais

Pastaruoju metu tiek Krašto apsaugos ministerijoje (KAM), tiek kariuomenėje ir Bažnyčios vadovybėje įsiplieskė aistros, privertusios atsakymo ieškoti net Vatikane - mat keturi kariuomenės kapelionai atsisakė pasirašyti pasižadėjimus saugoti įslaptintą informaciją.

Esą tuomet kiltų keblumų atvirai bendrauti su kariškiais, padėti jiems tvardytis stresinėmis situacijomis, rašo "Lietuvos rytas".

Bandydamas išsiaiškinti, kas privertė kapelionus maištauti ir atsisakyti pasirašyti pasižadėjimus, dienraštis kreipėsi į kariuomenės ordinarą, Šiaulių vyskupą Eugenijų Bartulį.

Iš pradžių vyskupas geranoriškai sutiko pasikalbėti, bet po kelių dienų paprašė atsiųsti klausimus raštu, pažadėdamas į juos atsakyti.Tačiau į visus klausimus vyskupas atsakė vienu sakiniu: "Šiuo svarbiu klausimu mes kreipėmės į Vatikano institucijas, kurios mums turi pateikti atsakymą, todėl šiandien negaliu nieko atsakyti".

Toks vyskupo laiškas redakciją pasiekė prieš mėnesį. Ar jau gautas koks nors atsakymas iš Vatikano, sužinoti kol kas nepavyko, nes vyskupas iš viso atsisako kalbėti.

Kariuomenės kapelionams dažnai tenka išklausyti, nuraminti, paguosti į dvasinę aklavietę patekusį karį. Tai ypač svarbu tada, kai kariai išvyksta į tarnybą toli nuo Lietuvos.

"Lietuvos ryto" žiniomis, pagrindinių kariuomenės rūšių kapelionai pasirašyti pasižadėjimą saugoti įslaptintą informaciją atsisakė dėl to, kad jie automatiškai taptų skundikais ir prarastų kariškių pasitikėjimą.

Pavyzdžiui, viename pasižadėjimo punktų nurodyta: "Užkirsti kelią neteisėtoms kitų asmenų veikoms, dėl kurių įslaptinta informacija gali būti atskleista, prarasta, sunaikinta, pagrobta arba kitaip neteisėtai įgyta. Apie šiuos faktus, kitas įslaptintos informacijos atskleidimo ar praradimo aplinkybes nedelsiant pranešti atsakingam asmeniui arba paslapčių subjekto vadovui".

Kitaip tariant, jei asmeninio pokalbio metu karys apie tarnybos blogybes prasitartų kapelionui, šis turėtų tuoj pat jį įskųsti.

Lietuvos vyskupų konferencijos generalinis sekretorius monsinjoras Gintaras Grušas tvirtino, kad dėl to, kokias nuodėmes ar kokią informaciją kapelionai ar kiti kunigai sužino per išpažintį, jokių diskusijų nėra. Tai - neliečiamos paslaptys.

"Tačiau dėl kitų dalykų, numatytų pasižadėjimuose saugoti įslaptintą informaciją, laukiame atsakymo iš Vatikano", - sakė G.Grušas.

Paklaustas, kaip Bažnyčia vertina tai, kad kai kurie kapelionai atsisakė pasirašyti tuos pasižadėjimus ir kas jiems už tai gresia, monsinjoras teigė, jog dėl to dar neapsispręsta: "Vyskupų konferencija atsakymo kol kas neturi".

Pasak G.Grušo, šiuo metu Bažnyčios vadovybė gilinasi į pasižadėjimo tekstą ir vertina jame numatytas prievoles ir pareigas kapelionams. Bet kol nėra atsakymo į kapelionams rūpimus klausimus, vienam jų jau pasiūlyta pasitraukti iš tarnybos. "Lietuvos ryto" žiniomis, artimiausiu metu toks pat likimas laukia dar trijų kapelionų.

Kariuomenės vado Arvydo Pociaus atstovas Tomas Balkus perdavė, kad pasižadėjimų saugoti įslaptintą informaciją tekstai šiuo metu yra vienodi ir pareigūnams, ir kapelionams. "Kariuomenės vadovybė taip pat laukia atsakymo iš Vatikano ir Vyskupų konferencijos, ar reikia kapelionams pasirašyti tą dokumentą ar ne", - tvirtino T.Balkus.


Šiame straipsnyje: kapelionaikunigai

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių