Už sovietų nusavintą paveikslų kolekciją teismas priteisė per 600 tūkst. litų kompensaciją

Už sovietų valdžios nusavintą paveikslų kolekciją menininko dukrai Vilniaus apygardos teismas pirmadienį priteisė 635 tūkst. litų kompensaciją.

Valdžios atstovai sprendimą žada skųsti, jį vadindami "pavojingu" precedentu ir perspėdami, kad teismus gali užplūsti daug panašių skundų.

Vilniaus apygardos teismas tarpukario Lietuvos aktoriaus Vinco Steponavičiaus dukters Antros Vincės Karosienės skundą patenkino iš dalies - ji reikalavo daugiau nei 700 tūkst. litų.

Vyriausybei šioje byloje atstovavusi Kultūros ministerijos Teisės skyriaus vyriausioji specialistė Ina Sokolska po teismo posėdžio sakė, kad teismo sprendimas "diskriminuoja žmones, kurie irgi galbūt prarado kilnojamuosius daiktus, bet gavo iš valstybės labai mažą kompensaciją".

"Tokio atvejo Lietuvoje dar nebuvo ir toks sprendimas gali būti labai pavojingas. Ir dėl to dabar teismai gali būti užversti ir kitomis panašaus pobūdžio bylomis", - žurnalistams sakė ministerijos teisininkė.

Pasak jos, sprendimą teismas priėmė remdamasis tik konfiskacijos dokumentais, kurie nėra pakankamas įrodymas, jog sovietų nusavinta paveikslų kolekcija iš tiesų priklausė V.Steponavičiui.

Kompensaciją prisiteisusios moters advokatas Jonas Leikauskas sakė, kad dėl galimo skundo Apeliaciniam teismui bus nuspręsta tik išanalizavus teismo motyvus.

Ieškovė teisme yra sakiusi, kad dėl 27 paveikslų kolekcijos kovoja jau 20 metų.

J.Leikauskas BNS teigė, kad paveikslų kolekcija saugoma Dailės muziejuje. Pasak teisininko, vienas grafikos darbas buvo perduotas į Lvovo muziejų, tačiau tolesnis jo likimas nėra žinomas.

Tarp iš V.Steponavičiaus konfiskuotų paveikslų yra ir italų dailininko Antonio Campi drobė "Trys moterys prie Kristaus kapo", į kurį savo teises yra pareiškusi Vokietija.

Pasak A.V.Karosienės advokato J.Leikausko, kompensacijos už šį paveikslą klausimas nagrinėjamas kaip atskira byla.

Pasak jo, ekspertai yra nustatę, jog paveikslo vertė siekia 1,3-1,5 mln. litų.
Teisininko įsitikinimu, paveikslą valstybė galės grąžinti Vokietijai ar iškeisti tik tuomet, "kai taps jo savininke".

"Išmokės kompensaciją, taps savininke ir tada jį gali iškeisti, gali atiduoti. Kol neišmokėta kompensacija, neišspręstas klausimas, valstybė nėra savininkė", - aiškino J.Leikauskas.

Lietuvos Dailės muziejaus direktoriaus Romualdo Budrio teigimu, A.Campi paveikslas yra "iš Potsdamo galerijos paveikslų rinkinio".

"Muziejus yra saugotojas. (...) Bus ministro įsakymas grąžinti, mes grąžinsime. Bus ministro įsakymas grąžinti Vokietijai, mes lygiai tą patį padarysime", - BNS sakė R.Budrys.


Šiame straipsnyje: Antra Vincė Karosienė

NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Galerijos

Daugiau straipsnių