Tyrimas: lietuviai nusivylę demokratija ir kapitalizmu

Praėjus 20 metų po Sovietų Sąjungos žlugimo, Lietuvoje tvyro nusivylimas demokratija ir kapitalizmu. Naujas tarptautinis tyrimas rodo, kad šiandien žmonės daugiapartinėje sistemoje ir rinkos ekonomikoje įžvelgia mažiau naudos nei vos atkūrus nepriklausomybę.

Optimizmo Lietuvoje nepagausėjo ir per pastaruosius dvejus metus, teigia amerikiečių tyrimų centras „Pew Research Center“, gruodžio pradžioje paskelbęs ataskaitą, kurioje lyginami 1991, 2009 ir 2011 metų duomenys iš Lietuvos, Rusijos bei Ukrainos.
Parama daugiapartinei sistemai Lietuvoje atitinkamais metais smuko nuo 72 proc. iki 55 proc. ir 52 procentų. Rinkos ekonomikos atsiradimą prieš 20 metų palaikė 76 proc., 2009-aisiais - 50 proc., o šiemet 45 proc. Lietuvos gyventojų.

„Nusivylimas partijomis, demokratija, politika yra dėl to, kad visa Rytų Europa nežino, kaip elgtis su šia transformacija. Transformacijai reikia civilizacinės revoliucijos, o visi skaičiuoja, kas kiek turi nuopelnų tėvynei, o ne tai, kaip daryti reformas ir kaip kokybiškai keisti“, - BNS sakė istorikas, Vilniaus universiteto profesorius Alfredas Bumblauskas.

„Lietuvoje 20 metų matome varžybas, kas labiau nusipelnė Lietuvai - Brazausko linija “mes ir tada dirbome Lietuvai„, ir konservatorių pusės netikėjimas tuo. Niekas nesvarsto apie kokybines permainas, apie tai, kokia yra mūsų ne tautinė tapatybė, o civilizacinė tapatybė, iš kur į kur mes einame“, - teigė A.Bumblauskas.

Jo teigimu, gyvename regione, kuris pergyveno giliausią kitos civilizacinės būsenos epochą.

Tyrimo duomenimis, demokratiją labiau vertina jaunesni žmonės. Demokratines permainas teigiamai įvertino 60 proc. apklaustųjų, jaunesnių nei 30 metų.

Lietuvos gyventojų nuomone, permainos per pastaruosius du dešimtmečius labiausiai į naudą išėjo politikams (juos išskyrė 91 proc.) ir verslo savininkams (78 proc.), bet ne paprastiems žmonėms (20 proc.).

Vis dėlto, kiti tyrimo rezultatai rodo, kad demokratijos principai lietuviams yra svarbesni nei žmonėms Rusijoje ir Ukrainoje.

Vienintelėje Lietuvoje dauguma (52 proc.) gyventojų sakė, kad demokratinė valdžia yra svarbiau nei stiprus lyderis (40 proc.). Rusijoje pirmenybę stipriam lyderiui teikė 57 proc. apklaustųjų, Ukrainoje - 60 procentų.

Apklausos duomenimis, lietuviai labiau nei Rusijos ir Ukrainos gyventojai tiki žmogaus asmeninėmis galimybėmis. 55 proc. apklaustų lietuvių mano, kad žmonėms šiais laikais sekasi dėl jų sugebėjimų ir ambicijų. Tuo metu rusai ir ukrainiečiai mato didesnę visuomenės problemų svarbą.

Be to, nors ir daug Lietuvos gyventojų, praėjus 20-čiai metų po Sovietų Sąjungos žlugimo, pokyčius vertina kritiškai, tačiau lietuviai blogybių įžvelgia mažiau nei Rusijos ir Ukrainos piliečiai.

56 proc. apklaustų Lietuvos gyventojų sakė, jog pastarieji 20 metų turėjo neigiamos įtakos gyvenimo kokybei, tokios nuostatos laikėsi 61 proc. rusų ir 82 proc. ukrainiečių.
30 proc. lietuvių teigė, kad pastarasis dvidešimtmetis neigiamai paveikė jų tautinio pasididžiavimo jausmą. Tuo skundėsi 56 proc. Rusijos ir 61 proc. Ukrainos gyventojų.
Nepriklausomybės laikotarpis, 40 proc. Lietuvos gyventojų teigimu, blogai paveikė jų dvasines vertybes. Tokios nuostatos laikosi 53 proc. rusų ir 49 proc. ukrainiečių.

Tyrimo rezultatai paskelbti gruodžio pradžioje. Lietuvoje kovo ir balandžio mėnesiais apklausta 750 žmonių.NAUJAUSI KOMENTARAI

inter

inter portretas
interesna, kaip galima nusivilti tuo, ko nesi matęs...

nesamonė

nesamonė portretas
kol raudonasis - partinis komunizmas nepasibaigs, kapitalizmas ir demokratija neprasidės, šitus 20 metų iki demokratijos ir kapitalizmo liaudiškai skant "kaip RAKOM ligi Pekino". VAlstybės valdymas snargliaus amžiaus lygio, didieji mūsų autoritetai dar nenusivalę raudonojo tovariščiaus ženklo, bet kyla vienas kitas, aš manau daugiau anarxistas nei demokratas... ps pavardės rytoj

rasykit

rasykit portretas
ka norit ,bet nusivilimas dvigubai didesnis.o situacija salyje kritine,taigi kuo tolyn, toblogyn.Nepades jokios apklausos
VISI KOMENTARAI 3
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių