Trečiadienį D.Grybauskaitė vyksta į Baltarusiją (papildyta 15.55 val.)

Prezidentei Daliai Grybauskaitei šią savaitę apsilankius Minske numatoma pasirašyti Lietuvos ir Baltarusijos susitarimą dėl abiejų valstybių piliečių palengvintų kelionių pasienio zonoje.

Pasirašys užsienio reikalų ministras

Prezidentūra pirmadienį pranešė, kad "Prezidentės D.Grybauskaitės vadovaujama delegacija trečiadienį išvyksta vienos dienos darbo vizito į Minską".

"Vizito metu Prezidentę delegacijoje lydintis užsienio reikalų ministras Audronius Ažubalis planuoja pasirašyti Lietuvos ir Baltarusijos pasienio judėjimo susitarimą, kuris sudarys sąlygas abiejų šalių piliečiams, gyvenantiems 50 kilometrų zonoje abipus sienos, lengviau keliauti", - nurodoma pranešime.

Šengeno erdvės, kuriai priklauso ir Lietuva, taisyklės leidžia su kaimyninėmis valstybėmis pasirašyti susitarimus dėl supaprastintų kelionių pasienio zonoje. Tokia Lietuvos sutartis su Baltarusija rengta pastaruosius kelerius metus. Dokumentą buvo tikimasi pasirašyti dar pernai rugsėjį, tačiau Baltarusija paprašė pasirašymą atidėti, motyvuodama nebaigta tarpinstitucinio derinimo Baltarusijoje procedūra. Praėjus septyniems mėnesiams Minskas dėl suderinto susitarimo teksto pateikė naujų pastabų.

Su Rusija dėl analogiško susitarimo susitarti kol kas nepavyksta.

Sienos apsaugos režimas nesikeis

A.Ažubalis tikisi, kad trečiadienį pasirašytas susitarimas paskatins Baltarusijos suartėjimą su Europos Sąjunga, sudarys palankesnes sąlygas pasienio gyventojų tarpusavio ryšiams palaikyti, paskatins prekybinius, kultūrinius ir turistinius mainus, Lietuvos ir Baltarusijos regionų bendradarbiavimą.

Užsienio reikalų ministerija (URM) pirmadienį pranešė, kad sudaromas susitarimas leis tam tikroms pasienio gyventojų grupėms kirsti valstybės sieną be vizų ir su specialiais vietinio eismo leidimais būti kitos valstybės 50 km pločio pasienio teritorijoje iki 90 dienų per pusę metų. 

"Iki penkerių metų galiosiantys vietinio eismo leidimai būtų išduodami nuolatiniams pasienio teritorijų gyventojams, kurie dėl giminystės ryšių, pagrįstų ekonominių, prekybinių, kultūrinių ir kitų svarbių priežasčių planuoja lankytis kitos valstybės pasienio teritorijoje. Šie leidimai nesuteiks teisės dirbti", - pabrėžiama URM paaiškinime.

Pranešama, kad įsigaliojus sutarčiai nebus panaikinta pasienio ir muitinės kontrolė, sienos saugumo lygis nepakis. Lietuvos URM pasiūlė Vyriausybei pavesti kompetentingoms Lietuvos institucijoms pasirengti susitarimo įgyvendinimui. 

Vizos pabrango iki 60 eurų

Lietuvos ir Baltarusijos susitarimas dėl pasienio gyventojų kelionių tvarkos sudaromas remiantis 2006 metų Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu, kuris buvo priimtas siekiant sukurti veiksmingą vietinio eismo per sieną sistemą, nes 2004 metais išsiplėtus ES prireikė užtikrinti, kad sienos su kaimyninėmis šalimis nesudarytų kliūčių prekybai, socialiniams ir kultūriniams mainams bei regioniniam bendradarbiavimui.

URM priminė, kad Lietuvai 2007 metais tapus Šengeno erdvės dalimi, mokestis už vienkartinės Šengeno vizos į Lietuvą išdavimą Baltarusijos piliečiams išaugo nuo 5 iki 60 eurų.

Siekdama, kad tai kuo mažiau paveiktų tradicinius žmonių ryšius, Lietuva peržiūrėjo laikinąjį dvišalį susitarimą dėl abiejų šalių piliečių kelionių, Baltarusijos piliečių kelionių palengvinimo klausimą nuolat kėlė ES institucijose, siekė įtraukti Baltarusiją ir vizų režimo klausimus į Rytų partnerystės iniciatyvą.

Kalbės apie būsimus rinkimus

Prezidentūra taip pat pranešė, kad D.Grybauskaitė su Baltarusijos vadovu Aleksandru Lukašenka "aptars regioninį bendradarbiavimą Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijoje (ESBO), kuriai Lietuva pirmininkaus kitais metais".

Pasak Prezidentės, ESBO didelį dėmesį skiria žmogaus teisėms ir demokratijos raidai, todėl skaidrūs ir atviri prezidento rinkimai Baltarusijoje, įvyksiantys šių metų gruodžio 19 dieną, bus viena svarbiausių vizito temų.

URM akcentuoja, kad A.Ažubalis lankysis Baltarusijoje kaip ESBO trejeto narys ir būsimasis šios organizacijos pirmininkas. "Jis vyksta paraginti Baltarusiją labiau atsiverti Europai ir palaikyti šiam tikslui skirtas reformas. Bus atkreiptas dėmesys į tai, kad tolesnis Baltarusijos suartėjimas su Europa priklausys ir nuo Baltarusijos pastangų užtikrinti artėjančių prezidento rinkimų atitikimą tarptautiniams standartams", - pranešė ministerija.

Susitiko pernai rugsėjį

Prezidentūra taip pat pranešė, kad su Baltarusijos vadovu Lietuvos Prezidentė aptars dvišalį bendradarbiavimą energetikos srityje.

URM teigia, kad A.Ažubalio susitikimuose Minske bus kalbama apie ES Rytų partnerystės iniciatyvą ir energetinius klausimus, ministras tradiciškai susitiks su Baltarusijos pilietinės visuomenės atstovais.

2009-ųjų vasarą kadenciją pradėjusi Lietuvos vadovė su A.Lukašenka buvo susitikusi pernai rugsėjį, kai kaimyninės šalies prezidentas po ilgos pertraukos su vienos dienos vizitu apsilankė Vilniuje.

ES ir kitos demokratinės valstybės laikosi atsargaus bendravimo su autoritariniu Baltarusijos vadovu politikos. Tačiau pastaruoju metu Vakarų požiūris į A.Lukašenką pastebimai švelnėja. Be to, Baltarusijos prezidentas pats ieško kontaktų su Vakarais, nes atsirado įtampa jo santykiuose su tradicine sąjungininke Rusija.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių