„Transparency International“: Lietuvos valdžiai toli iki tarnystės žmogui

Lietuvai dar tolimas kelias iki to, kad valdžios ir visuomenės santykiai taptų tarnaujančiojo ir kliento ryšiu, sako nevyriausybinės organizacijos "Transparency International" (TI) Europos ir Centrinės Azijos regiono direktorius Miklos'as Marschallas (Miklošas Maršalas).

Eksperto vertinimu, tok ryšys yra vienas svarbiausių korupcijos įveikimo raktų.

Lietuvoje viešėjęs M.Marschallas interviu BNS sakė, kad iki persilaužymo mūsų šaliai gali tekti palaukti 30 ar 40 metų.

"Santykiai su valdžia gali būti visai kitokie nei dabar - valdžia turi būti paslaugų teikėja, jūs - klientai. Mums dar toli iki to, bet aš manau, kad mes jau esame ilgame kelyje į tokius santykius", - sakė TI regioninis direktorius.

"Korupcijos pažinimas nėra penkerių ar dešimties metų reikalas, tai ilgas procesas, kuris gali trukti 30-40 metų ar tol, kol pasikeis karta. Tai laipsniškas procesas ir jis vyksta ranka rankon su viešojo administravimo sistemos reformomis", - BNS dėstė jis.

Apibendrinadamas Nepriklausomybės metų pokyčius ekspertas sakė, kad viešajame sektoriuje likę didesnių problemų nei privačiame.

"Privatus verslas, nepaisant visų problemų, pasikeitė kardinaliai, privatus sektorius yra visiškais kitoks - jis yra gerokai efektyvesnis ir, drįsčiau sakyti, mažiau korumpuotas nei prieš 20 metų. Tuo metu viešame sektoriuje pokyčiai nevyko. Sveikatos apsauga, švietimas - šie sektoriai veikia kaip komunizmo laikais. Aš manau, kad čia yra tikrasis iššūkis", - teigė jis.

M.Marschallas tvirtino netikintis, kad sistema galėtų apsivalyti iš vidaus - jo vertinimu, pokyčius turėtų lemti politinės reformos.

"Netikiu, kad čia galėtų būti veiksminga savireguliacija. Pavyzdžiui, medikai turi vienas iš stipriausių lobistų grupių. Dabartinė sistema jiems yra tobula - jokios kontrolės iš išorės, jie gali elgtis kaip ponai ir į jų kišenes byra nelegalūs pinigai. Jie yra labai privilegijuotoje pozicijoje ir nepasikeis savanoriškai. Reformos turi būti vykdomos politikų", - BNS kalbėjo kovos su korupcija ekspertas.

Tačiau kol kas skaidrumo politikoje stoka, pasireiškianti politinių partijų korupcija ir machinacijomis per viešuosius pirkimus, žmonėms neleidžia pasitikėti valdžia, teigė M.Marschallas.

"Aš esu vengras ir mūsų šalys turi daug bendro, manau, kad mes suprantame vieni kitus labai gerai. Mes dar gyvename sistemos vengimo kultūroje, mums niekada Vyriausybė nebuvo partneris ar tarnas, mums valstybė ir valdžia visada buvo svetima. Tai yra labai palanki korupcijai aplinka", - teigė jis.

Dėl to esą Lietuvoje dažnai toleruojama korupcija ir nėra pranešančiųjų apie korupciją apsaugos sistemos.

"Mes neturime tokios kultūros, nes turime kaimynų šnipinėjimo ir įskundinėjimo prisiminimus, kultūriškai sunku yra įvesti tokią sistemą, nes mes turime blogos komunistinės patirties", - teigė jis.

Posovietines šalis, pasak M.Marschallo, taip pat charakterizuoja išplitusi šešėlinė ekonomika, nulemta, be kita ko, siekio išgyventi.

"Yra per daug suvaržymų, per daug reguliavimo. Jei tu užsiimi smulkiu ar vidutiniu verslu, neįmanoma išgyventi veikiant absoliučiai legaliai. Charakteringas regiono bruožas yra tas, kad korupcija ne visada yra pasirinkimo dalykas - dažnai čia nėra taip, kad žmonės yra korumpuoti ir siekia papildomos naudos. Dažniausiai tokiose besivystančiose šalyse tai vienintelis būdas išgyventi. Aš neteisinu korupcijos, bet tik pateikiu faktą, kad korupciją dažnai lemia neadekvatūs įstatymai, kvailos taisyklės", - kalbėjo jis.

M.Marschallas pripažino, kad pavyzdžiu Lietuvai dažnai rodomoms Skandinavijos šalims neteko patirti daugelio išbandymų, su kuriais susiduria Lietuva ir kitos posovietinės šalys. Todėl jis sako, kad panašesnė galėtų būti kai kurių Vakarų Europos šalių patirtis.

"Prieš 40 ar 60 metų, Bavarija, Vokietijos dalis, išgyveno didžiulį ekonominį augimą. Dabar mes turime informacijos, skaitome naujas knygas ir žinome, kad tuomet Bavarija buvo labai korumpuota (...) Ir kai jie pasiekė aukštesnį išsivystymo lygį, jie galėjo valdžioje turėti gerai apmokamus tarnautojus, kuriems nebebuvo reikalo imti kyšius", - aiškino M.Marschallas.

Jis įsitikinęs, kad galimybės tapti mažiau korumpuotiems stipriai susijusios su ekonomikos augimu.

"Aš esu optimistas ir jūs galite būti optimistai. Kai žiūrime į istoriją, matome, kad beveik kiekviena šalis išgyveno panašias vystymosi fazes, ir vienas iš esminių dalykų yra ekonomikos augimas. Kuo ekonomiškai sveikesnis esi, tuo mažiau korumpuotas", - dėstė svečias ir pabrėžė, kad ekonomikai svyruojant stabilumą turėtų užtikrinti patikimi politiniai lyderiai.

Nevyriausybinė organizacija "Transparency International" tiria ir analizuoja korupcijos apraiškas įvairiose pasaulio valstybėse įvairiose srityse ir sektoriuose.

 NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Lietuvoje įvedamas vasaros laikas
  Lietuvoje įvedamas vasaros laikas

  Sekmadienį Lietuvoje bus įvestas vasaros laikas, laikrodžiai valanda į priekį bus persukami 3 valandą nakties. ...

 • Sezonui prasidedant – priminimas apie naujas skrydžių kryptis
  Sezonui prasidedant – priminimas apie naujas skrydžių kryptis

  Sekmadienį tradiciškai prasidedant vasaros skrydžių sezonui, Lietuvos oro uostai praneša, kad šalies keliautojai galės tiesiogiai skristi naujais maršrutais – į kurortus prie Adrijos ir Juodosios jūros, į Kazachstaną. ...

  3
 • Savaitgalį – jau pavasariški orai
  Savaitgalį – jau pavasariški orai

  Į Lietuvą savaitgalį atkeliavo pavasariški orai. Sekmadienį kai kur temperatūra kils iki 10 laipsnių šilumos. ...

  1
 • Lietuva jungiasi prie Žemės valandos – bus išjungtas apšvietimas
  Lietuva jungiasi prie Žemės valandos – bus išjungtas apšvietimas

  Šeštadienio vakarą daugelyje Lietuvos savivaldybių bus minima Žemės valanda, valandai išjungiant elektros energiją. ...

  2
 • Atsistatydina Neringos vicemeras D. Mikelis, į jo vietą siūlomas N. Lendraitis
  Atsistatydina Neringos vicemeras D. Mikelis, į jo vietą siūlomas N. Lendraitis

  Neringos savivaldybės meras Darius Jasaitis siūlys tarybai iš jo pavaduotojo pareigų atleisti bendrapartietį socialdemokratą Dovydą Mikelį jo paties prašymu. ...

  6
 • Palangoje – ekstremali situacija
  Palangoje – ekstremali situacija

  Klaipėdos universiteto mokslininkai pasisakė kategoriškai – iki kurortinio sezono pradžios Palangos pajūrio dalį šiauriau jūros tilto būtina pamaitinti smėliu. Priešingu atveju apsauginė kopa nugrius. ...

  8
 • Gyventojai praras valandą miego
  Gyventojai praras valandą miego

  Lietuvoje vėl bus įvestas vasaros laikas. Naktį iš šeštadienio į sekmadienį, 3 val., laikrodžio rodykles teks pasukti viena valanda į priekį. Teigiama, kad dėl tokių pokyčių ne tik bus sunkiau keltis, bet gali sumažėti darbin...

  27
 • Gyvenimas lėmė būti laiminga
  Gyvenimas lėmė būti laiminga

  Metų klaipėdiete šiemet tapusi Klaipėdos karalienės Luizės jaunimo centro dailės studijos "Varsa" vadovė Loreta Laurinavičienė jau skina daugiau nei trijų dešimtmečių darbo su piešiančiais vaikais vaisius. Mokytoja n...

  3
 • Laukia išbandymai vėjais
  Laukia išbandymai vėjais

  Sinoptikai prognozuoja šiltą ir saulėtą savaitgalį, tačiau kitos savaitės viduryje pajūryje siautės ciklonas, atnešiantis vėjuotus orus ir žvarbą. ...

 • Žlugęs Klaipėdos užgrobimas
  Žlugęs Klaipėdos užgrobimas

  Klaipėda tik per laimingą atsitiktinumą netapo bandomuoju dabartinio Donecko analogu. Nepraėjus nė metams po nepriklausomybės paskelbimo, Maskvoje susizgribta, kad Klaipėdą reikėtų prisijungti prie Kaliningrado srities. Suformuota speciali komanda, k...

  32
Daugiau straipsnių