Teisininkai pasmerkė premjero poziciją

Teisininkams nepatiko premjero Andriaus Kubiliaus nuomonė, kad Konstitucinis Teismas (KT) neva turėtų mažiau kištis į ekonominių klausimų sprendimą.

Išplatino pareiškimą

Lietuvos teisininkų draugija (LTD) išplatino pareiškimą, kuriame primenama, jog „pastaruoju metu diskusijas visuomenėje sukelia kai kurių aukštų valstybės pareigūnų teiginiai apie tai, kad valdžios sprendimai dėl mokesčių ar biudžeto išlaidų neturėtų būti laikomi teisės ar konstitucinės doktrinos dalyku“.

Šitaip prieš kelias dienas pareiškė premjeras A.Kubilius, netiesiogiai pasisakęs už KT kompetencijos apribojimą, sprendžiant ekonominius klausimus.

Pasak LTD, tokių teiginių esmė - „suabejoti ar net siekti apriboti KT kompetenciją vertinti įstatymų leidžiamosios ir vykdomosios sprendimus dėl jų atitikties Konstitucijai“.

„KT ne kartą yra pabrėžęs, kad įstatymų leidėjas turi plačią diskreciją priimti sprendimus, kurie turi užtikrinti valstybės funkcionavimo ekonominius pagrindus. Vis tik, šie sprendimai ne tik turi garantuoti minimalią socialinę apsaugą itin pažeidžiamiems visuomenės sluoksniams, tačiau ir atitikti kiekvienai teisinei valstybei būtinus teisės principus, tokius kaip teisėtų lūkesčių apsauga, teisinis tikrumas, pagrindinių žmogaus teisių apsauga“, - pareiškė LTD.

Paragino susilaikyti nuo nekonstitucinių abejonių

Teisininkai pripažįsta, kad sudėtingais ekonominiais laikais valdžia turi priimti sunkius, nepopuliarius sprendimus, todėl vykdyti išvardintus teisinius reikalavimus nėra paprasta, tačiau būtina.

„Teisinėje valstybėje negali būti situacijos, kai viešoji valdžia realizuojama neribojamai, kada jos sprendimai yra neskundžiami ir nevertinami dėl jų atitikties Konstitucijai. Mėginimas daryti skirtumą tarp „ekonominių“ ir kitų sprendimų, atvertų galimybę paneigti Konstitucijoje įtvirtintas vertybes, nors tai būtų daroma ir siekiant pozityvių tikslų“, - tvirtinama LTD pirmininko Tomo Davulio pasirašytame pareiškime.

„Negalime vadintis teisine valstybe su išlygomis tik tada, kai valstybės iždas pilnas pinigų“, - ironiškai pridūrė LTD.

Teisininkai paragino politikus ir pareigūnus susilaikyti nuo bet kokių pareiškimų ir abejonių Konstitucijoje numatyta KT įgaliojimais vertinti ekonominius valdžios sprendimus dėl jų atitikties Konstitucijai. „Bet koks bandymas riboti KT kompetenciją laikytinas antikonstituciniu ir atitolina mus nuo demokratinės teisinės valstybės siekinių“, - tvirtinama LTD pareiškime.

Pritarė Vengrijos parlamentarų sprendimui

Vyriausybės vadovas A.Kubilius, praėjusią savaitę Seime atsakydamas į vieno parlamentaro klausimą, kaip jis vertina Vengrijos parlamento neseną sprendimą apriboti šios šalies KT galias biudžeto ir finansų politikos srityje, pareiškė: „Nesame susipažinę su Vengrijos parlamento sprendimais, tik iš trumpų informacinių pranešimų galime spėti, bet, akivaizdu kad ekonominės politikos reikalai turėtų visada būti politikos reikalai, o ne teisės ar kažkokios konstitucinės doktrinos reikalai“.

„Mums būtų įdomu susipažinti su Vengrijos patirtimi ir galbūt patiems turėti tam tikrą diskusiją, nes kartais išties, man atrodo, kad ribos tarp ekonominės politikos principų – kokie mokesčiai gali būti taikomi, kokios išlaidos gali būti daromos valstybėje – ir kažkaip suvokiamų konstitucinių principų yra neaiškios. Ir tada viena ar kita institucija įeina nebe į savo tiesioginės atsakomybės erdvę. Tad parlamentinės demokratijos valstybėse tos ribos turėtų būti aiškiai apibrėžtos ir galbūt mums reikėtų tam skirti dėmesio“, - aiškino ministras pirmininkas.

Nemažai dabartinės Vyriausybės priimtų ar inicijuotų teisės aktų yra apskųsta KT, kurio sprendimai yra galutiniai ir neskundžiami.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių