Tautos išrinktieji nesivargina paskaityti Konstitucijos

Ne visi Seimo nariai žino elementariausias Konstitucijos normas, todėl kartais pateikia akivaizdžiai antikonstitucinius pasiūlymus.

Nemenku aktyvumu pasižymintis socialdemokratas Andrius Šedžius Seimo posėdžių sekretoriate įregistravo ir nori parlamentarams pateikti įstatymo projektą, kuris grubiai pažeidžia vieną Konstitucijos straipsnį. Maža to, jau ketverius metus politikoje besisukiojantis socialdemokratas nustemba sužinojęs, kad jo pasiūlymas prieštarauja Pagrindiniam šalies įstatymui.

A.Šedžius pasiūlė pataisyti Prezidento rinkimų įstatymo 2 straipsnį, jame įrašant, kad kandidatas į valstybės vadovus Lietuvoje gali būti ne 40 metų, kaip yra nustatyta dabar, bet penkeriais metais jaunesnis - 35-erių.

Aiškinamajame rašte teigiama, kad „amžiaus cenzas kandidatams į prezidentus Europos Sąjungos ir kitose pasaulio valstybėse svyruoja nuo 25 iki 35 metų“.

34 metų A.Šedžius tvirtina, kad Airija, Albanija, Austrija, Baltarusija, Islandija, Lenkija, Portugalija, Rumunija, Rusija, Slovakija, Turkija, Ukraina, Vengrija; Angola, Armėnija, Azerbaidžanas, Bangladešas, Gruzija, Indija, JAV, Kirgizija, Mozambikas, Namibija, Paragvajus, Peru, Ruanda, Uzbekistanas, Zambija kandidatams į Prezidentus taiko 35 metų amžiaus cenzą, o Prancūzija taiko 23 metų cenzą.

„Tuo tarpu tik keturiolikoje šalių (Bulgarija, Čekija, Estija, Graikija, Latvija, Lietuva, Makedonija, Moldova, Vokietija; Egiptas, Filipinai, Kazachstanas, Nigerija, Tunisas) prezidentu gali būti asmenys, sulaukę keturiasdešimt metų amžiaus“, - tvirtina Seimo narys.

Šis įstatymo projektas dar nėra įvertintas Seimo teisininkų. Tačiau jie tikrai atkreips jau pusantrų metų Seime dirbančio A.Šedžiaus dėmesį, jog Konstitucijos 78 straipsnyje tiesiai įrašyta, kad prezidentu „gali būti renkamas Lietuvos pilietis pagal kilmę, ne mažiau kaip trejus pastaruosius metus gyvenęs Lietuvoje, jeigu jam iki rinkimų dienos yra suėję ne mažiau kaip 40 metų ir jeigu jis gali būti renkamas Seimo nariu“.

Todėl socialdemokrato siūloma įstatymo pataisa prieštarauja Konstitucijos 78 straipsniui.

Portalo žurnalistui pasiteiravus, kodėl siūlo Konstitucijai prieštaraujantį įstatymo projektą, A.Šedžius bandė ironizuoti: „O argi Konstitucijoje yra rašoma apie prezidento amžių? Jūs tikras, kad esate teisus?“.

Pacitavus straipsnį socialdemokratas kuriam laikui nustebęs nutilo. „Vadinasi, tikriausiai reikės pasiūlyti ir Konstitucijos pataisą“, - kur kas mažiau pasitikinčiu tonu netvirtai pasakė jis.

A.Šedžius teigė ne kartą skaitęs Konstituciją ir būdamas Seimo nariu, ir anksčiau, kai buvo Šiaulių miesto savivaldybės tarybos narys, ir dar anksčiau, kai mokėsi iš pradžių aukštesniojoje technikos mokykloje, vėliau kolegijoje ir galų gale Šiaulių universitete. Tačiau jaunasis politikas pripažino, kad ne visas Konstitucijos normas žino mintinai. Tam neva ir yra teisininkai, kurie atkreiptų dėmesį į siūlomų įstatymų atitikimą Konstitucijai.

Dar neaišku, kada A.Šedžius parengs ir įregistruos Konstitucijos pataisą dėl prezidento amžiaus sumažinimo iki 35 metų. Pakeisti Konstitucijos straipsnį nėra lengva. Norint įregistruoti pakeitimo projektą reikia surinkti nemažai Seimo narių parašų.

Dėl Konstitucijos pataisos Seime turi būti balsuojama dukart. Tarp šių balsavimų turi būti daroma ne mažesnė kaip trijų mėnesių pertrauka. Konstitucijos pataisa laikoma priimta, jeigu kiekvieno balsavimo metu už tai balsavo ne mažiau kaip du trečdaliai visų Seimo narių, tai yra ne mažiau kaip 94 parlamentarai iš 141.

Per beveik dvidešimt galiojimo metų Konstitucija buvo keista tik šešis kartus.

Pačiam A.Šedžiui 2014 metais, kai vyks kiti Lietuvos prezidento rinkimai, bus suėję 38-eri.


Šiame straipsnyje: Šedžiusprezidento amžius

NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių