Svarstoma galimybė rengti referendumą dėl dvigubos pilietybės

Seime svarstoma idėja kitąmet kartu su rinkimais į parlamentą surengti referendumą dėl dvigubos pilietybės, antradienį pranešė dienraštis “Lietuvos žinios”.

“Kadangi konstitucinės teisės specialistai išaiškino, kad įstatymu išplėsti dvigubos pilietybės ribų negalima, būtinas referendumas, pirmiausia mėginsime susidėlioti teisinius akcentus“, - sakė Žmogaus teisių komiteto pirmininkas Arminas Lydeka.

“Tai būtų traktuojama kaip parlamentinė idėja. Nesiekiame politinių tikslų, tik ieškome kelio, kaip spręsti įsisenėjusią problemą“, - teigė komiteto vadovas.

Komiteto vadovas teigė suprantąs tuos, kuriems priimtina tik vienos valstybės pilietybės idėja. Tačiau jis pateisina teigiančiuosius, esą XXI amžiuje toks požiūris yra pasenęs, todėl permainos neišvengiamos.

A.Lydeka mano, kad šiuo metu referendumo idėją palaikytų daugiau kaip pusė Seimo narių. „Atsiklausti tautos - pats demokratiškiausias dalykas. Todėl politikai neturėti bijoti sužinoti jos nuomonę dėl klausimo, kuriuo abi šalys turi svarių argumentų“, - įsitikinęs A.Lydeka.

2006 metų rudenį Konstitucinis Teismas išaiškino, jog pagal Konstituciją, dvigubos pilietybės atvejai turi būti reta išimtis, ir dvigubą pilietybę plačiau leidžiančias įstatymo normas paskelbė prieštaraujančiais pagrindiniam šalies įstatymui.

Pagal naujos redakcijos Pilietybės įstatymą, dviguba pilietybė leidžiama tiems, kurie iš Lietuvos dėl įvairių priežasčių pasitraukė iki Nepriklausomybės atkūrimo 1990-aisiais, taip pat tiems, kurie pilietybę įgijo automatiškai - gimdami arba per santuoką. Tačiau dvigubą pilietybę turintieji nuo gimimo, sulaukę pilnametystės, per trejus metus turės apsispręsti, kurią pilietybę pasirinkti.

Naujos redakcijos įstatyme lieka ir anksčiau įteisinti atvejai, kai Lietuvos pilietybė kitų valstybių piliečiams suteikiama išimties tvarka už ypatingus nuopelnus valstybei.
Dvigubos pilietybės negali turėti tie Lietuvos piliečiai, kurie savo noru išvyko iš Lietuvos po jos nepriklausomybės atkūrimo 1990 metų kovo 11 dieną ir taip pat savo noru įgijo kitos valstybės pilietybę .

Už tokias nuostatas pasisakantys ekspertai sako, kad pilietybę suprantant kaip ištikimybę valstybei, su tokia ištikimybe yra nesuderinamas siekis laisva valia įgyti kitos valstybės pilietybę , o kitos valstybės pilietybės siekimas dėl materialinės naudos ar kitokių patogumų turėtų būti laikomas nepilietišku elgesiu ir prilyginamas savanoriškam Lietuvos pilietybės atsisakymui. Panašios nuostatos yra ir kai kuriose kitose Europos šalyse, pavyzdžiui, Vokietijoje, Nyderlanduose, Belgijoje, Austrijoje, Čekijoje.

Dvigubos pilietybės šalininkai akcentuoja emigrantų ryšių išlaikymą su tėvyne.
Siūlymą paskelbti referendumą turi teisę pateikti ne mažiau kaip 1/4 visų parlamentarų. Referendumas laikomas įvykusiu, jei balsuoti ateina ne mažiau kaip pusė balso teisę turinčių rinkėjų, įrašytų į sąrašus.NAUJAUSI KOMENTARAI

P.Morkūnas

P.Morkūnas portretas
Pritariu referendumui...o kad 50% visų rinkėjų balsuotų siūlau dadėti tokį sprendimą:,,Visi užsienyje gyvenantys Lietuvos kilmės asmenys, gali turėti lietuvos pilietybę ir naudotis visomis rinkimų teisėmis, jei kasmet moka į Lietuvos biudžetą ,,dešimtinę " (10% nuo gautų pajamų , atminusavus vidutinę Lietuvoje buvusį tų metų darbo užmokestį". taigi- gauna 10 000 minus 2200=7800x0,1=780 lt/mėn ir tegul balsuoja ....

666

666 portretas
tegu kandonai kuriems reikia pilietybes ir apmoka referendumo islaidas

Kęstas

Kęstas portretas
Už skatinimą emigruoti gresia tūkstantinė bauda Kodėl tokios despotinės rytietiškos teisės formos egzistuoja tariamai demokratiškoje Lietuvoje? Nes jos yra naudingos vagims prichvatizatoriams, nieko nesuprantantiems ir mokantiems net genijams tik minimumą. Tas pats pasakytina ir apie barbarišką pasų atiminėjimą iš turinčių dvigubą pilietybę bei pabėgusių nuo prichvatizatorių baudžiavos. Tu teisi, nepažįstamoji, prisidengusi Demokratijos slapyvardžiu. Tokia tvarka prieštarauja mūsų Konstitucijai. O ką daro mūsų Konstitucinio teismo teisėjos ir teisėjai? Jie ir jos, prisidengę mantijomis, įnirtingai masažuojasi, kad visada būtų pasiruošę aptarnauti tuos vyrus ir moteris, kurie vien tik apsukrumo dėka gauna milijonus ir kukliai juos pridengia paskolų rašteliais.
VISI KOMENTARAI 4
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių