Svarstant biudžetą be neeilinių posėdžių nebus apsieita (papildyta)

Trečiadienį galutinai nesusitarusi dėl kitų metų biudžeto projekto Vyriausybė rengs neeilinį savo posėdį ketvirtadienį.

Tikisi, kad bus pritarta

Apie tai trečiadienį informavo premjeras Andrius Kubilius. Jis tikisi, kad ketvirtadienį Vyriausybė susitars ir biudžeto projektas keliaus į Seimą. Tai turi būti padaryta vėliausiai ateinantį pirmadienį. Todėl, reikalui esant, Vyriausybė dar pasilieka sau galimybę tartis penktadienį ir savaitgalį.

Biudžeto reikalus Vyriausybė uždaruose posėdžiuose trečiadienį svarstė kelias valandas, taip pat ir prie pietų stalo.

Be to, šiuos klausimus aptarė ir trečiadienį ryte tradicinių pusryčių su premjeru A.Kubiliumi susitikę valdančiosios koalicijos partneriai.

Kai kurie partneriai pareiškė iš esmės pritariantys biudžeto projektui, tačiau prieštaraujantys pasiūlymui visoms ministerijoms ir žinyboms kitąmet 2 procentais mažinti asignavimus, taip pasiekiant 2,8 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP) fiskalinį deficitą.

Neberanda, kur mažinti

Liberalų ir centro sąjungos deleguoti ministrai, ypač vidaus reikalų ministras Raimundas Palaitis, teigė, kad būtų socialiai neatsakinga ir neteisinga visiems be išimties, tarp jų ir policininkams, ugniagesiams, švietimo, sveikatos apsaugos bei socialiniams darbuotojams, sumažinti išlaidas. „Mes manome, kad kiek galėjome, tiek jau sumažinome išlaidas savo sistemoje. Daugiau mažinti mes tiesiog nepajėgūs, nes tai atsilieps žmonių saugumui“, - po valdančiųjų pusryčių sakė R.Palaitis.

Liberalcentristai jau paragino kitus koalicijos partnerius Liberalų sąjūdį irgi prieštarauti pasiūlymui mažinti asignavimus visoms sritims.

Likusius nesutarimus dėl biudžeto ministrų kabinetas bandys užglaistyti ketvirtadienį neeiliniame posėdyje. Prireikus, neeiliniai Vyriausybės posėdžiai bus rengiami ir likusiomis šios savaitės dienomis.

Pripažino, kad diskusijos karštos

A.Kubilius trečiadienį pripažino, kad diskusijos dėl biudžeto tebevyksta ir jos, „kaip ir kasmet, būna labai karštos“.

„Bet visų valdančiųjų partijų valia labai aiški – Vyriausybė turi pateikti Seimui tokį biudžetą, kurio deficitas yra mažesnis nei 2,8 proc. Mūsų tikslas – garantuoti, kad Lietuva kitąmet turėtų realistinę ir pagrįstą finansinę padėtį“, - kalbėjo premjeras.

Anot jo, diskutuojant dėl biudžeto reikalų kalbama tik apie maždaug 150 milijonų litų „nukirpimo“ problemą, kai visas biudžetas sudaro kelioliką milijardų litų.

„Norėčiau atkreipti dėmesį, kad lapkritį ir gruodį, kai reikės priiminėti galutinius sprendimus dėl biudžeto, situacija tarptautinėse rinkose gali būti ir geresnė, bet gali būti ir blogesnė. Nenoriu sakyti, kad situacija bus ženkliai geresnė, bet ir nenoriu būti įrašytas prie niūrių apokaliptikų, kurie sako, kad visa ekonomika žlugs. Tačiau turime išlaikyti šaltą ir blaivų protą, atsakomybę už stabilią finansinę sistemą. Todėl turime laikytis susitarimo turėti mažesnį nei 3 proc. deficitą. Tam reikia atitinkamų sprendimų“, - pabrėžė A.Kubilius.

Vyriausybės vadovas nemano, kad valdančiosios koalicijos partnerių diskusijos ir nesutarimai dėl kai kurių biudžeto principų gali šią koaliciją sugriauti: „Mes kartu jau pragyvenom trejus sudėtingus metus. Lieka ketvirti kadencijos metai, tad mums sudėtingumai nėra jokia naujiena.“

Nori vėlesnio pensijų atkūrimo

Siekiant išspręsti nesutarimus dėl biudžeto, Vyriausybei pateiktas pasiūlymas pensijas į prieškrizinį lygį atkurti ne nuo 2012 metų pradžios, bet trimis mėnesiais vėliau. Šio pasiūlymo autorius – valdantysis Liberalų sąjūdis.

Jo vadovas, susisiekimo ministras Eligijus Masiulis pripažįsta: „Taip, tai vienas iš mūsų pasiūlymų. Bet ta pačia linkme žvelgia ir liberalcentristai.“

Tačiau premjeras gana skeptiškai įvertino pasiūlymą tik nuo 2012 metų balandžio atkurti pensijas į prieškrizinį lygį užuot mažinus visas valstybės išlaidas. „Svarstant biudžetą yra teikiama įvairių pasiūlymų – pensijų atkūrimas keliais mėnesiais vėliau, pridėtinės vertės mokesčio didinimas, atskaitymų į privačius fondus mažinimas. Bet mes manome, kad šiuo metu racionaliausias sprendimas yra išlaidų sumažinimas 2 proc.“, - kalbėjo Vyriausybės vadovas.

„Bet tam ir diskutuojam, kad ateitume prie protingų sprendimų“, - pridūrė jis.

Anksčiau skelbta, kad yra politiškai susitarta nuo 2012 metų pradžios atkurti dėl krizės keliolika procentų sumažintas pensijas. Tą ne kartą yra sakiusi ir Prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Viešų skaičių dar nėra

Kol kas nėra viešinama, kokie numatomi kitų metų biudžeto pajamų ir išlaidų skaičiai, kokie asignavimai visiems valdytojams. Tai numatoma paskelbti tik po to, kai Vyriausybė patvirtins biudžeto projektą ir perduos jį svarstyti Seimui.

Ankstesniais metais Vyriausybė irgi beveik iki paskutinės dienos svarstė biudžeto projektą. Tam irgi buvo rengiami neeiliniai kabineto posėdžiai.


Šiame straipsnyje: biudžetas

NAUJAUSI KOMENTARAI

Aldona

Aldona portretas
Apie biudžetą reikia kalbėti kiekvieną darbo dieną. Jeigu nėra pajamų, tuomet uždaromos visos valdymo įstaigos. Pinigai atsiranda tik darbo dėka ir jie turi būti realūs, be akcijų ir asignavimų.

Pikasas

Pikasas portretas
Svarstant biudžetą nederėtų pamiršti ir labiausiai neteisingai nuskriaustų pensininkų. Tai, kaip buvo elgiamasi pensininkų atžvilgiu, neleidžiant jiems pasirinkti jam palankiausio 5 darbo metų vidurkio, jau esu diskutavęs. Net ir "Sodros" darbuotojai nukentėjusiems aiškino ir aiškina, kad taip elgtis neteisinga, bet įstatymas buvo toks. Visais atvejais teisinėje valstybėje būtina ieškoti teisingumo kriterijų ir juos rasti. Pritariu prezidentės Dalios Grybauskaitės nuomonei, kad reikia visiems pensininkams suteikti teisę pasirinkti, kuriuos 5 metus jis nori įtraukti pensijos apskaičiavimui. Jei toks asmuo turi net ir būtiną darbo stažą, tai būtų neteisingai išmesti iš jo dirbtinai kurį nors laikotarpį. Žinoma, gali atsitikti taip, kad kai kurie duomenys yra archyvuose dingę. Nors nemanau, kad tokių atvejų būtų daug. Tada gal būt galima nustatyti vidurkio atitikmenį buvusioms pareigybėms ar mokėti pensijos vidurkį. Žinau tokių asmenų, kurie turi darbo stažą ir gerus atlygius savo darbingiausiais jaunystės metais, o vėliau dėl sveikatos trikdžių, darbo netekimo ar kitų aplinkybių dabar toli gražu negauna net įprasto pensijos minimumo, skaičiuojant pagal dabartinį minimalų atlyginimą. Nemanau, kad toks teisybės atstatymas pareikalautų labai didelių lėšų. Didelis skaičius tokių neteisingai nukentėjusių asmenų jau iškeliavo Anapilin, o likę dažnai, kaip sakoma, nesuduria galo su galu. Negi dar maža to, kad tais sovietiniais metais dirbusių asmenų turtas buvo "prichatizuotas" visokių aferų pagalba, tai dar ir skriausti visą tai sukūrusius? Manau, kad tokią neteisėtą dabartinę situaciją būtina teisiškai atstatyti ir nekurti naujų planų, kurie remtųsi tik paskutinių, jau artimų pensijai metų rodikliais. Beje, jei palauksime dar kokį 10 metų, tai problemos nebeliks, nes nebeliks ir tų pensininkų, kurie mirs skurde dar anksčiau. Negalima tokiu būdu siekti jais kuo greičiau atsikratyti.
VISI KOMENTARAI 2
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių