Sutuoktinių amžių reguliuos kunigai

Sužadėtiniams – dar vienas Bažnyčios egzaminas. Vilniaus arkivyskupija ragina kunigus pasitarti su vyskupu, jei skiriasi besituokiančiųjų amžius, ypač – jeigu vyresnė moteris.

Šitaip dvasininkai viliasi atsijoti poras, besituokiančias iš meilės, ir įžadus prie altoriaus duodančias tik iš  materialių išskaičiavimų.

Vilniaus arkivyskupijos vyskupas emeritas Juozas Tunaitis tikina, kad toks raginimas kunigams atsirado dėl pastaruoju metu padažnėjusių skyrybų.

„Praktika rodo, kad poros, kurių nemažas amžiaus skirtumas, labai nepatvarios. Tribunole dirbdami matome, kad tai jau labai didelė bėda.  Dešimties metų ir didesnis skirtumas – jau rizikingas.

Svarbiausia, kad jaunesnis partneris nebūtų labai jaunas. Pavyzdžiui, jei vienam 21-eri ar 22-eji, o kitam – 30 metų, tai jau bėda. O jei vyras jaunesnis už moterį, dar blogiau. Dauguma tokių porų išyra“, – „Sekundei“ teigė J.Tunaitis.

Pasak jo, santuoka, kai moteris amžiumi gerokai lenkia vyrą, dažniausiai pasmerkta dėl fiziologinių priežasčių.

„Moteris greičiau paveikia senatviniai procesai. O vyrai iki senatvės išlaiko vyriškumą. Todėl vyresnio amžiaus partnerių tie skirtumai itin išryškėja“, – pažymėjo vyskupas.

Jo tikinimu, atkreipti dėmesį į skirtingo amžiaus sužadėtinius kunigai raginami jau porą metų, tačiau atvejų, kai dvasininkai dėl to būtų atsisakę sutuokti, J.Tunaitis nepamena.

Besilaukiančiųjų siūlo netuokti

Pasitarti su vyskupu kunigai raginami ir bažnytinėje teisėje nurodytais atvejais. Priežasčių, galinčių sukliudyti bažnytinei santuokai, priskaičiuojama bene dešimt. Vyskupo leidimas tuoktis yra būtinas, kai skiriasi jaunųjų religinės pažiūros, kai jaunoji laukiasi.

J.Tunaičio nuomone, porų, kai sužadėtinė laukiasi, verčiau iš viso netuokti. Mat,  vyskupo teigimu, net du trečdaliai prašančiųjų anuliuoti bažnytinę santuoką kaip svarią priežastį nurodo, kad tuokėsi ne savo valia – buvo priversti žengti prie altoriaus dėl į pasaulį besibeldžiančios gyvybės.

„Prašome kunigų stengtis netuokti, kol vaikelis negimęs. Vėliau vyras rašo, kad buvo priverstas vesti, o moteris irgi aiškina, kad buvo sutrikusi, elgėsi, kaip jai liepė, pati negalvojo. Tokiu atveju jau yra pagrindas santuoką panaikinti, ji traktuojama kaip laisvos valios pažeidimas“, – aiškino J.Tunaitis.

Pasak jo, prašymų panaikinti bažnytinę santuoką itin pagausėjo praėjusiais metais.  Šiemet skirtis panorusių sutuoktinių dvasininkai sulaukia gerokai mažiau. Vyskupo nuomone, ateityje jų dar mažės, nes daugėja gyvenančiųjų nesusituokus.

J.Tunaitis įsitikinęs, kad dažnos skyrybos būdingos tik Lietuvai.

„Kitose šalyse įprasta tuoktis kur kas vėliau, labiau subrendus. O Lietuvoje nuo 1985-ųjų–1990-ųjų pradėjo tuoktis labai jauni – vos 18-os, 23-ejų metų“, – kalbėjo J.Tunaitis.

Vyskupas tartis nereikalauja

Vilniaus arkivyskupijai priklausančios Panevėžio vyskupijos vyskupas Jonas Kauneckas teigė pirmą kartą girdintis apie vadovybės sprendimą atsargiau vertinti  troškimą tuoktis.

„Skirtingas amžius nėra jokia kliūtis, nebent jaunuoliai nepilnamečiai. Tarp mano tėvų irgi buvo devynerių metų skirtumas. Nematau jokios priežasties, kodėl tokiems reikėtų drausti tuoktis“, – įsitikinęs J.Kauneckas.

Jo nuomone, kunigams nebent vertėtų pasikalbėti su sužadėtiniais, jei amžiaus skirtumas tarp jų stebinamai didelis – keliasdešimt metų. Tačiau, pasak dvasininko, net ir tokiu atveju savo vyskupijos kunigų nereikalaujantis su juo pasitarti prieš tuokiant.

„Kai aštuoniolikmetė išteka už aštuoniasdešimtmečio, tada jau kyla įtarimas, kad santuokos kiti tikslai. Tada reikėtų pasikalbėti su žmonėmis, paaiškinti tai senutei ar senukui, kad gali būti apgauti. Įsivaizduokite, jei jums 80 metų ir Radžį įsimylėtumėte. Juk nesąmonė, kad būsit laiminga. Bet jei vienam 25-eri, kitam 35-eri, jokios problemos nėra. Daugybė yra gražiai gyvenančių tokių porų“, – tvirtino vyskupas.

J.Kaunecko nuomone, nėra kliūtis santuokai ir jaunosios nėštumas.

Amžius – ne priežastis skirtis

Panevėžio rajono Karsakiškio parapijos klebonui Egidijui Vijeikiui per savo praktiką dar nėra tekę tuokti amžiumi solidžiai besiskiriančių porų, tačiau kunigas nemano, kad metai gali tapti pretekstu skyryboms.

„Kai mano tėveliai tuokėsi, mamai buvo 18-iolika, tėčiui – 33-eji, bet jų santuoka tikrai buvo laiminga. Tėvelis – šeimos patriarchas, mama visada į jo pečius atsiremdavo, jo nuomonė buvo lemiama“, – „Sekundei“ pasakojo E.Vijeikis.

Dvasininkas įsitikinęs: ar pora ištesės vienas kitam Dievo akivaizdoje duotą pažadą mylėti ir rūpintis, kol mirtis išskirs, lemia ne amžiaus skirtumas, o šeimos vertybės.

„Mūsų tėvų ir senelių kartoje amžiaus skirtumas buvo gerokai didesnis nei tarp dabartinių porų, bet daug reikšmės turėjo tradicijos, todėl skyrybų pasitaikydavo retai. Gausėjančias skyrybas lemia pasikeitęs požiūris į santuoką, nusilpusi krikščionybės įtaka šeimai“, – įsitikinęs E.Vijeikis.

Santuokos saitų nepajėgia nutraukti

Lietuvos bažnyčios hierarchų perspėjimai kunigams atsargiai vertinti ne bendraamžes poras žeidžia panevėžietį verslininką 46-erių Vidą Balakauską. Kad metai santuokai nieko nereiškia, vyrą įtikino gyvenimiška patirtis. Su bendraamže moterimi V.Balakauskas santuokoje išgyveno vos trejetą metų, su keturiolika metų jaunesne po vienu stogu gyvena jau devynerius, iš jų penkerius – sumainę aukso žiedus. Ši santuoka vyrui – jau trečioji.

„Mūsų santuoka nė nekvepia skyrybomis, atvirkščiai – tik stiprėja. O vyskupai – ne šventieji, kad galėtų atsakyti, kokią porą sutuokti, kokios – ne“, –  mano V.Balakauskas.

Gerokai jaunesnę moterį į žmonas pasirinkęs verslininkas tvirtina nė karto nesuabejojęs juodviejų santykių nuoširdumu. Anot vyro, metų skirtumas jų poroje nejaučiamas.

„Su žmona esame lygiaverčiai. Ją dar nuo paauglystės supo vyresni žmonės, net draugės už ją buvo gerokai vyresnės. Su žmona turime apie ką kalbėtis, ko kartais pasigendu net iš savo bendraamžių. Metai neturi reikšmės. Kažkokio rusų aktoriaus ir jo žmonos amžius skiriasi net 40 metų, o vis tiek santuokoje gyvena laimingai“, – lygino V.Balakauskas.

Su dabartine žmona verslininkas prie altoriaus žengė tam, kad dvasininkas juodu palaimintų. Tačiau V.Balakauskas neslepia kartėlio dėl bažnytinių dogmų. Vyras pasakoja einantis kone kryžiaus kelius, kad būtų panaikinta prieš 26-erius metus įregistruota bažnytinė santuoka su pirmąja žmona.

„Manęs reikalauja atvesti žmones, prieš daugiau nei 20 metų paliudijusius mūsų santuoką. Kaip praėjus tiek laiko man juos surasti, kai kurių gal jau ir gyvų nebėra. Laukiu, gal kada į tuos dalykus Bažnyčia pažiūrės liberaliau“, – nutraukti pirmosios santuokos saitus viliasi verslininkas.

Jo nuomone, užuot sugrąžinusi inkvizicijos laikus ir jaunavedžius skirsčiusi į tinkamus tuoktis ir ne, Bažnyčiai vertėtų pasirūpinti augančiomis socialinėmis problemomis – vienišais seneliais ir apleistais vaikais.


Šiame straipsnyje: kunigasvestuvėssutuoktiniai

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Į Lietuvą atvyko dar 10 pabėgėlių iš Eritrėjos
  Į Lietuvą atvyko dar 10 pabėgėlių iš Eritrėjos

  Pagal Europos Sąjungos (ES) programą į Lietuvą atvyko dar dešimt pabėgėlių iš Eritrėjos, penktadienį pranešė Migracijos departamentas. ...

  4
 • Prisiekė nauja Jaunesniųjų karininkų vadų laida
  Prisiekė nauja Jaunesniųjų karininkų vadų laida

  Penktadienį Istorinės Lietuvos Respublikos Prezidentūros kiemelyje Kaune Jaunesniųjų karininkų vadų mokymų absolventams suteiktas pirmasis karininko laipsnis – 42 aspirantai davė karininko priesaiką ir papildė Lietuvos karininkų rezervo greta...

  12
 • Astravo AE – nauji mirtini incidentai?
  Astravo AE – nauji mirtini incidentai?

  Baltarusija neigia pranešimus apie naujus žmonių mirtimi pasibaigusius incidentus Astravo atominės elektrinės (AE) statybos aikštelėje. ...

  5
 • Lietuvos atsakas Rusijai: partizanai priešinosi okupantų terorui
  Lietuvos atsakas Rusijai: partizanai priešinosi okupantų terorui

  Tarptautiniame diplomatų forume Lietuvos ambasadorius atmetė Rusijos priekaištus dėl istorinės atminties ir pabrėžė, kad partizanai po Antrojo pasaulinio karo teisėtai priešinosi sovietų okupantų terorui. ...

  22
 • Lietuviai išvyko šturmuoti aukščiausio Europos kalno
  Lietuviai išvyko šturmuoti aukščiausio Europos kalno

  Penktadienį dvylika lietuvių iš Kauno oro uosto išvyko į Kaukazą, kur kops į aukščiausią Europos viršukalnę – netoli Gruzijos sienos esantį Elbruso kalną. ...

  5
 • Netikrų naujienų fenomenas baugina savo mastais
  Netikrų naujienų fenomenas baugina savo mastais

  Kiekvieną mėnesį socialiniu tinklu "Facebook" vidutiniškai naudojasi 2 milijardai žmonių. Tad sukurtos istorijos bei sąmokslo teorijos plinta žaibišku greičiu ir yra neišnaikinamos kaip tarakonai, – teigia televizij...

  3
 • Sovietiniai reliktai: kiek jų dar liko Kaune?
  Sovietiniai reliktai: kiek jų dar liko Kaune?

  Netrukus Vienybės aikštėje prasidės pirmasis rekonstrukcijos etapas – požeminės automobilių aikštelės statyba. Ar po jos išliks aikštės pakraštyje sovietmečiu pastatytos stelos? ...

  8
 • Kvapams uostamiestyje – išskirtinis dėmesys
  Kvapams uostamiestyje – išskirtinis dėmesys

  Dėl nemalonių kvapų ar triukšmo vis pasigirstantys šiaurinės miesto dalies gyventojų skundai sulaukė miesto valdžios reakcijos. Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas į pasitarimą pakvietė bendrovių, dirbančių šioje miesto dal...

  9
 • Beraščiai lenda į viešumą
  Beraščiai lenda į viešumą

  Uostamiesčio gyventojus glumina parlamentarų atstovų neraštingumas. Viešame skelbime, kuriuo gyventojai buvo kviečiami į susitikimą su klaipėdiečiais Seimo nariais Algimantu Kirkučiu ir Dainiumi Kepeniu, akis badė rašybos klaidos...

  8
 • Po šilto savaitgalio – liūtys
  Po šilto savaitgalio – liūtys

  Nors savaitgalis prognozuojamas itin gražus, tačiau jau kitos savaitės pradžioje sulauksime itin lietingų orų, LRT RADIJUI teigia sinoptikė Alva Nagelytė. ...

Daugiau straipsnių