Sumažintas pensijas liepta kompensuoti (papildyta)

Konstitucinis Teismas (KT) nurodė atsiradus galimybei kompensuoti sunkmečiu sumažintas pensijas ir kitokias socialines išmokas.

„Per protingą laikotarpį kompensuoti“

Antradienį KT paskelbė, kad sumažintas senatvės, invalidumo ir valstybines pensijas būtina kompensuoti, kai tik biudžetas turės tokią galimybę.

Todėl Vyriausybė ir Seimas, rengdami kitų metų biudžeto projektą, turės įvertinti padėtį ir, esant galimybei, numatyti kompensavimo mechanizmus dėl 2009 metais sumažintų pensijų.

Be to, pasak KT, jeigu valstybės finansai leidžia, pensijos turi būti tuojau pat grąžintos į iki sunkmečio buvusį lygį.

Teismas nurodė, kad negalima dirbantiems pensininkams mažinti pensijas labiau nei nedirbantiems. Pensininkams krizės metu sumažinus pensijas, jos turi ir toliau priklausyti nuo to, kiek jie įmokėjo į „Sodros“ sistemą.

„Valstybė turi pareigą nustatyti kompensavimo mechanizmą, pagal kurį valstybė įsipareigotų asmenims per protingą laikotarpį teisingai kompensuoti praradimus, atsiradusius sumažinus senatvės ar invalidumo pensiją“, - pareiškė KT.

Negalima liesti mažiausių pensijų

Teismas išaiškino, kad valstybėje esant itin sunkiai ekonominei, finansinei padėčiai ir „dėl to iškilus būtinybei laikinai mažinti paskirtas ir mokamas pensijas, mažinimas turi atitikti konstitucinį proporcingumo principą“.

Privaloma nustatyti tolygų, nediskriminacinį pensijų mažinimo mastą, kuriuo pensijos būtų mažinamos taip, kad nebūtų pažeistos nustatytos pensijų tos pačios kategorijos pensininkams dydžių proporcijos.

„Pensija, kuri užtikrina tik minimalius pensiją gaunančio asmens socialiai priimtinus poreikius, minimalias žmogaus orumą atitinkančias gyvenimo sąlygas, apskritai negali būti mažinama“, - pabrėžė KT.

Pasak Teismo, laikinai sumažinus pensijas negalima nustatyti tokios tvarkos, pagal kurią „asmenims, kurie dirba tam tikrą darbą ar užsiima tam tikru verslu, paskirta ir mokama senatvės ar invalidumo pensija būtent dėl to būtų sumažinta didesniu mastu nei tiems asmenims, kurie nedirba jokio darbo ir nesiverčia jokiu verslu“.

Planuoja patvirtinti kompensavimo mechanizmą

Seimas privalės numatyti teisingą susidariusių praradimų kompensavimo mechanizmą. „Jį taikant valstybė įsipareigotų tokiems asmenims, nebelikus sudėtingos finansinės situacijos, per protingą laikotarpį teisingai kompensuoti jų praradimus, atsiradusius dėl senatvės ar invalidumo pensijos sumažinimo“, - pareiškė KT.

Vyriausybė skelbė, kad planuoja iki šių metų liepos 1 dienos parengti sumažintų pensijų kompensavimo per kelerius artimiausius metus mechanizmą. Jį reikalauja parengti ir Prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Toks mechanizmas būtų teikiamas Seimui patvirtinti. Planuota, kad kompensacijos galėtų būti pradėtos mokėti 2012 metais ir išmokėtos per trejus-penkerius metus.

Teismas nutarė, kad „jeigu dar iki ekonomikos krizės pabaigos atsiranda galimybė sukaupti lėšas, būtinas iki pensijų sumažinimo buvusio dydžio pensijoms mokėti, turi būti panaikintas teisinis reguliavimas, pagal kurį pensijos buvo sumažintos“.

Nurodyta, kad kompensuoti valstybines pensijas galima mažesniu lygiu nei senatvės.

Turi būti konstatuota sunki padėtis

KT sprendime taip pat išaiškinta, kad iš valstybės biudžeto mokami atlyginimai sunkmečio sąlygomis gali būti mažinami, tačiau tik laikantis „tolygių, nediskriminacinių mastų“, kuriais visoms pareigūnų ir valstybės tarnautojų kategorijoms atlyginimai „būtų mažinami taip, kad nebūtų pažeistos iki itin sunkios padėties susidarymo valstybėje nustatytos atlyginimų dydžių proporcijos“.

„Negalima nustatyti tokios tvarkos, pagal kurią pareigūno, valstybės tarnautojo atlyginimas būtų sumažintas iki tokio dydžio, kad nebebūtų užtikrinti jo minimalūs socialiai priimtini poreikiai, žmogaus orumą atitinkančios gyvenimo sąlygos“, - pastebima KT sprendime.

Pasak Teismo, įstatymu galima laikinai mažinti valstybės tarnautojų algas, „tik jeigu yra oficialiai konstatuota, kad valstybėje susiklostė itin sunki netrumpalaikė ekonominė, finansinė padėtis, dėl kurios valstybė nebegali vykdyti prisiimtų įsipareigojimų“.

Pabrėžta, kad sumažinti atlyginimai gali būti mokami tik laikinai, kol tęsiasi ekonominis sunkmetis. Vėliau algos turi būti atstatytos į lygį, buvusį iki krizės.

Situaciją reikės įvertinti svarstant biudžetą

KT pažymėjo, kad Seimui privalu svarstant bei tvirtinant kitų metų valstybės biudžetą „iš naujo įvertinti realią valstybėje susiklosčiusią ekonominę, finansinę padėtį ir spręsti, ar ji vis dar yra itin sunki, ar pajamų į valstybės biudžetą surinkimas vis dar yra taip sutrikęs, kad dėl to valstybė negali vykdyti prisiimtų įsipareigojimų ir todėl kitiems biudžetiniams metams turi būti nustatomas toks teisinis reguliavimas, pagal kurį būtų mokami sumažinti atlyginimai, pensijos“.

KT antradienį Seimo prašymu išaiškino savo ankstesnių 8 nutarimų nuostatas, „susijusias su konstituciniais reikalavimais, kurių turi būti laikomasi dėl ekonomikos krizės valstybėje susidarius itin sunkiai ekonominei, finansinei padėčiai mažinant pensijas ir iš valstybės bei savivaldybių biudžetų lėšų finansuojamų institucijų pareigūnų ir valstybės tarnautojų atlyginimus už darbą“.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Rugsėjo 23-oji Lietuvoje ir pasaulyje
  Rugsėjo 23-oji Lietuvoje ir pasaulyje

  Rugsėjo 23-oji, šeštadienis, 38 savaitė. ...

 • Prezidentė duos startą didžiausiam moksleivių bėgimui šalyje
  Prezidentė duos startą didžiausiam moksleivių bėgimui šalyje

  Prezidentė Dalia Grybauskaitė pirmadienį, rugsėjo 25 dieną, 11 valandą lankysis „Atgajos“ specialiojoje mokykloje, kur paskelbs didžiausios šalyje moksleivių paramos akcijos „Solidarumo bėgimas“ pradžią ir duos start...

 • Lietuvos karo laivas dalyvaus tarptautinėse pratybose Švedijoje
  Lietuvos karo laivas dalyvaus tarptautinėse pratybose Švedijoje

  Rugsėjo 23–28 d. Lietuvos karinių jūrų pajėgų štabo ir aprūpinimo laivas N42 „Jotvingis“ dalyvaus didžiausiose šiais metais Švedijos karinėse pratybose „Aurora 17“. ...

  3
 • Į pajūrį įsiverš bobų vasara
  Į pajūrį įsiverš bobų vasara

  Pajūrį merkę stiprūs lietūs pasitrauks. Juos pakeis šilti, saulėti, sausi ir malonūs orai – prasidės gyventojų taip laukta bobų vasara. Tačiau, kaip ir šiųmetė vasara, ji nestebins šilumos rekordais. ...

  1
 • Karo klajūnų odisėja
  Karo klajūnų odisėja

  Kelios senos fotografijos ir nedidelis albumas su palinkėjimais tada dar septynmetei mergaitei – tai beveik ir viskas, kas šiandien mena internuotų lenkų karininkų ir karių buvimą Lietuvos pajūryje. Keturiems tūkstančiams kariški...

 • Lenktynėse autobusas vėl liko trečias
  Lenktynėse autobusas vėl liko trečias

  Diena be automobilio uostamiestyje prasidėjo tradicinėmis lenktynėmis miesto gatvėmis. Varžytasi, kas greičiau – autobuso keleivis, automobilio ar elektromobilio vairuotojai ar dviratininkas – pasieks kelionės tikslą. ...

  2
 • Daugėja rajonų, dėl liūčių skelbiančių ekstremalią situaciją
  Daugėja rajonų, dėl liūčių skelbiančių ekstremalią situaciją

  Lietuvai, ypač šiauriniam ir šiaurės rytų regionui, kenčiant nuo stiprių liūčių, jau kelios savivaldybės savo teritorijoje paskelbė ekstremalią situaciją. ...

  1
 • Melnragę atakavo mėlynieji žmogeliukai
  Melnragę atakavo mėlynieji žmogeliukai

  Penktadienį paryčiais klaipėdiečius pažadino įtartini sprogimai Melnragės paplūdimyje. Buvo tokių, kurie, išvydę siauromis pajūrio gyvenamojo rajono gatvelėmis lakstančius ginkluotus vyrus, skambino visoms esamoms ir nesamoms tarnyboms, bai...

  11
 • Vilniaus Pilies gatvės muzikantai: per valandą galima uždirbti ir 30 eurų
  Vilniaus Pilies gatvės muzikantai: per valandą galima uždirbti ir 30 eurų

  Gatvės muzika vieniems pomėgis, kitiems – darbas. Gatvės muzikantus Romaną ir Justą vienija bendras pomėgis, tačiau jų istorijos – skirtingos. Tiesa, abu sutinka, kad užsidirbti iš grojimo gatvėje įmanoma. ...

 • Kauno pėsčiųjų perėjų prieigas papuošė 3D piešiniai
  Kauno pėsčiųjų perėjų prieigas papuošė 3D piešiniai

  Pėsčiųjų saugumui didinti Kaunas vėl renkamasi netradicines ir kūrybiškas priemones. Kauno miesto savivaldybė, bendradarbiaudama su gatvės meno dailininku Sauliumi Gudelevičiumi, 10 pavojingų mieto pėsčiųjų perėjų prieigų papuoš...

  4
Daugiau straipsnių