Sumažintas pensijas liepta kompensuoti (papildyta)

Konstitucinis Teismas (KT) nurodė atsiradus galimybei kompensuoti sunkmečiu sumažintas pensijas ir kitokias socialines išmokas.

„Per protingą laikotarpį kompensuoti“

Antradienį KT paskelbė, kad sumažintas senatvės, invalidumo ir valstybines pensijas būtina kompensuoti, kai tik biudžetas turės tokią galimybę.

Todėl Vyriausybė ir Seimas, rengdami kitų metų biudžeto projektą, turės įvertinti padėtį ir, esant galimybei, numatyti kompensavimo mechanizmus dėl 2009 metais sumažintų pensijų.

Be to, pasak KT, jeigu valstybės finansai leidžia, pensijos turi būti tuojau pat grąžintos į iki sunkmečio buvusį lygį.

Teismas nurodė, kad negalima dirbantiems pensininkams mažinti pensijas labiau nei nedirbantiems. Pensininkams krizės metu sumažinus pensijas, jos turi ir toliau priklausyti nuo to, kiek jie įmokėjo į „Sodros“ sistemą.

„Valstybė turi pareigą nustatyti kompensavimo mechanizmą, pagal kurį valstybė įsipareigotų asmenims per protingą laikotarpį teisingai kompensuoti praradimus, atsiradusius sumažinus senatvės ar invalidumo pensiją“, - pareiškė KT.

Negalima liesti mažiausių pensijų

Teismas išaiškino, kad valstybėje esant itin sunkiai ekonominei, finansinei padėčiai ir „dėl to iškilus būtinybei laikinai mažinti paskirtas ir mokamas pensijas, mažinimas turi atitikti konstitucinį proporcingumo principą“.

Privaloma nustatyti tolygų, nediskriminacinį pensijų mažinimo mastą, kuriuo pensijos būtų mažinamos taip, kad nebūtų pažeistos nustatytos pensijų tos pačios kategorijos pensininkams dydžių proporcijos.

„Pensija, kuri užtikrina tik minimalius pensiją gaunančio asmens socialiai priimtinus poreikius, minimalias žmogaus orumą atitinkančias gyvenimo sąlygas, apskritai negali būti mažinama“, - pabrėžė KT.

Pasak Teismo, laikinai sumažinus pensijas negalima nustatyti tokios tvarkos, pagal kurią „asmenims, kurie dirba tam tikrą darbą ar užsiima tam tikru verslu, paskirta ir mokama senatvės ar invalidumo pensija būtent dėl to būtų sumažinta didesniu mastu nei tiems asmenims, kurie nedirba jokio darbo ir nesiverčia jokiu verslu“.

Planuoja patvirtinti kompensavimo mechanizmą

Seimas privalės numatyti teisingą susidariusių praradimų kompensavimo mechanizmą. „Jį taikant valstybė įsipareigotų tokiems asmenims, nebelikus sudėtingos finansinės situacijos, per protingą laikotarpį teisingai kompensuoti jų praradimus, atsiradusius dėl senatvės ar invalidumo pensijos sumažinimo“, - pareiškė KT.

Vyriausybė skelbė, kad planuoja iki šių metų liepos 1 dienos parengti sumažintų pensijų kompensavimo per kelerius artimiausius metus mechanizmą. Jį reikalauja parengti ir Prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Toks mechanizmas būtų teikiamas Seimui patvirtinti. Planuota, kad kompensacijos galėtų būti pradėtos mokėti 2012 metais ir išmokėtos per trejus-penkerius metus.

Teismas nutarė, kad „jeigu dar iki ekonomikos krizės pabaigos atsiranda galimybė sukaupti lėšas, būtinas iki pensijų sumažinimo buvusio dydžio pensijoms mokėti, turi būti panaikintas teisinis reguliavimas, pagal kurį pensijos buvo sumažintos“.

Nurodyta, kad kompensuoti valstybines pensijas galima mažesniu lygiu nei senatvės.

Turi būti konstatuota sunki padėtis

KT sprendime taip pat išaiškinta, kad iš valstybės biudžeto mokami atlyginimai sunkmečio sąlygomis gali būti mažinami, tačiau tik laikantis „tolygių, nediskriminacinių mastų“, kuriais visoms pareigūnų ir valstybės tarnautojų kategorijoms atlyginimai „būtų mažinami taip, kad nebūtų pažeistos iki itin sunkios padėties susidarymo valstybėje nustatytos atlyginimų dydžių proporcijos“.

„Negalima nustatyti tokios tvarkos, pagal kurią pareigūno, valstybės tarnautojo atlyginimas būtų sumažintas iki tokio dydžio, kad nebebūtų užtikrinti jo minimalūs socialiai priimtini poreikiai, žmogaus orumą atitinkančios gyvenimo sąlygos“, - pastebima KT sprendime.

Pasak Teismo, įstatymu galima laikinai mažinti valstybės tarnautojų algas, „tik jeigu yra oficialiai konstatuota, kad valstybėje susiklostė itin sunki netrumpalaikė ekonominė, finansinė padėtis, dėl kurios valstybė nebegali vykdyti prisiimtų įsipareigojimų“.

Pabrėžta, kad sumažinti atlyginimai gali būti mokami tik laikinai, kol tęsiasi ekonominis sunkmetis. Vėliau algos turi būti atstatytos į lygį, buvusį iki krizės.

Situaciją reikės įvertinti svarstant biudžetą

KT pažymėjo, kad Seimui privalu svarstant bei tvirtinant kitų metų valstybės biudžetą „iš naujo įvertinti realią valstybėje susiklosčiusią ekonominę, finansinę padėtį ir spręsti, ar ji vis dar yra itin sunki, ar pajamų į valstybės biudžetą surinkimas vis dar yra taip sutrikęs, kad dėl to valstybė negali vykdyti prisiimtų įsipareigojimų ir todėl kitiems biudžetiniams metams turi būti nustatomas toks teisinis reguliavimas, pagal kurį būtų mokami sumažinti atlyginimai, pensijos“.

KT antradienį Seimo prašymu išaiškino savo ankstesnių 8 nutarimų nuostatas, „susijusias su konstituciniais reikalavimais, kurių turi būti laikomasi dėl ekonomikos krizės valstybėje susidarius itin sunkiai ekonominei, finansinei padėčiai mažinant pensijas ir iš valstybės bei savivaldybių biudžetų lėšų finansuojamų institucijų pareigūnų ir valstybės tarnautojų atlyginimus už darbą“.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių