Sulaukusi kritikos ministerija žada tobulinti vaiko teisių apsaugą

Valstybei kontrolei (VK) ketvirtadienį išsakius kritikos vaiko teisių apsaugos sistemai, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) pareiškė, kad šioje srityje „bendradarbiaujant su savivalda ir kitomis institucijomis galima daug ką išspręsti“.

Ministerijos teigimu, siekiant, kad specialistai galėtų daugiau dėmesio skirti vaiko teisių apsaugai, šių metų biudžete yra numatytos lėšos papildomiems 43 etatams savivaldybių Vaiko teisių apsaugos skyriuose (VTAS).

„Vienas Vaiko teisių apsaugos skyriaus specialistas vidutiniškai turės savo žinioje apie 2000 vaikų, gyvenančių savivaldybės teritorijoje. Tikimasi, kad įvedant naujus etatus savivaldybių VTAS atsiras labai reikalingi teisininkų etatai ir bus tinkamai atstovaujamos vaiko teisės bei interesai“, - aiškina SADM.

Ministerijos pranešime taip pat pažymima, kad Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba šiemet, kaip ir kasmet, rengs mokymus ir seminarus, skirtus savivaldybių Vaiko teisių apsaugos skyrių specialistų kvalifikacijos kėlimui, konsultavimui. Mokymams didelį dėmesį žada skirti ir ministerija.

„Svarbu pabrėžti, kad 2012 metais parengta Socialinio darbo su socialinės rizikos šeimomis organizavimo metodika, kuri paskelbta ministerijos interneto svetainėje, apie tai buvo informuota susitikimuose su savivaldybių administracijų atstovais, kurie atsakingi už vaiko teisių apsaugos ir darbo su socialinės rizikos šeimomis organizavimą savivaldybėse. Prie jos sukūrimo prisidėjo praktikai, įvairių sričių specialistai, dirbantys su socialinės rizikos šeimomis. Šią metodiką, atsižvelgiant į iškylančias problemas, ketinama tobulinti“, - dėsto ministerija.

Taip pat planuojama nustatyti maksimalų socialinės rizikos šeimų skaičių, tenkantį vienai socialinio darbuotojo pareigybei, finansuojamai iš valstybės biudžeto lėšų.

Reaguodama į Valstybės kontrolės pastabą, vaikams telefonu 116111 teikiama pagalba nėra pakankama, ministerija atkreipia dėmesį, kad šiemet nevyriausybinėms organizacijoms, teikiančioms psichologinę pagalbą telefonu, skirta 705 tūkst. litų, o tai yra 70 tūkst. litų daugiau nei 2012 metais.

„Tikimasi, kad “Vaikų linijos„ darbo laikas bus prailgintas (šiuo metu linija veikia 11-21 val.). “Vaikų linijos„ nedarbo metu bus sudaryta galimybė informuoti skambinančiuosius, kad jie galėtų skambinti ir į kitas tuo metu veikiančias linijas, pavyzdžiui “Jaunimo liniją„. Šios linijos, kuri dirba visą parą, paslaugomis daugiausiai naudojasi paaugliai. Taip pat vaikams, ieškantiems psichologinės pagalbos, sudarytos galimybės pagalbą gauti elektroniniu paštu“, - aiškina SADM.

Ministerija taip pat viliasi, kad vaiko teisių apsaugos srityje koordinavimas turėtų pagerėti priėmus patobulintą Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymą, kurio projektas šiuo metu yra pateiktas visuomenės svarstymui.

Atlikusi auditą, kaip Lietuvoje ginami vaiko interesai ir apsaugomos jo teisės, VK ketvirtadienį paskelbė daug kritikos.

Pasak VK, dėl didelio darbo krūvio ir kitų išteklių trūkumo netinkamai organizuojami vaiko teisinis atstovavimas ir vaiko teisių apsauga teisiniuose procesuose. Be to, didžioji dalis savivaldybių neturi prieigos arba turi prieigą ne prie visų reikalingų registrų ar informacinių sistemų.

Auditoriai taip pat pažymi, kad SADM nėra nustačiusi šeimos gyvenimo sąlygų vertinimo kriterijų (tik dvi savivaldybės patvirtinusios šeimos ir vaiko gyvenimo sąlygų vertinimo tvarkas), todėl VTAS darbuotojai šeimos gyvenimo sąlygas vertina subjektyviai arba formaliai. Dėl šių priežasčių VTAS dažnai teikia nepakankamai kokybiškas išvadas teismams, nagrinėjantiems įvairias su vaiko interesais susijusias bylas, o išvadų teikimo praktika sudaro prielaidas neracionaliam išteklių naudojimui.

Auditorių teigimu, neužtikrinamos vaikų teisės baudžiamajame procese – vaikai dažnai apklausiami tam nepritaikytose patalpose, nedalyvaujant vaiko teisių apsaugos specialistams ir psichologams.

Dar viena auditorių sukritikuota sritis - tyrimai, kuriuose dalyvauja vaikai. Per 2008–2012 metais daugiau kaip 52 tūkst. vaikų dalyvavo biomedicininiuose tyrimuose, iš jų 710 – klinikiniuose vaistinio preparato tyrimuose, tačiau Lietuvos bioetikos komitetas, regioniniai biomedicininių tyrimų etikos komitetai ir Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba, turintys užtikrinti šių tyrimų kontrolę ir pacientų gerovę, nuo 2009 metų nepatikrino nė vieno tyrimo, kuriame dalyvavo vaikai. Šios institucijos taip pat privalo užtikrinti vaikų interesų apsaugą vykdant tyrimus, todėl šiuo metu Biomedicininių tyrimų etikos įstatyme numatytas VTAS'ų, kurie neturi kompetencijos vertinti medicininių tyrimo aspektų, dalyvavimas šiame procese yra netikslingas ir jų resursai naudojami neracionaliai. 

30–40 proc. socialinės rizikos šeimų socialinės paslaugos teikiamos ilgiau nei penkerius metus, tačiau priežastys, dėl kurių šeima įtraukta į apskaitą, neišnyksta. Ne visos savivaldybės vykdo socialinės rizikos vaikų apskaitą, daugiau kaip pusėje savivaldybių yra 25 proc. daugiau socialinės rizikos šeimų nei įtraukta į centralizuotą apskaitą. SADM nėra numačiusi kriterijų, pagal kuriuos šeimos galėtų būti diferencijuojamos pagal problemų sudėtingumo lygį ir pobūdį, taip pat nėra nustačiusi grėsmės vaiko gyvybei, sveikatai ir saugumui įvertinimo kriterijų ir vaiko paėmimo tvarkos (tik viena savivaldybė yra parengusi vaiko paėmimo iš šeimos tvarkos aprašą), todėl ši rizika dažnai įvertinama netinkamai – dažni atvejai, kai vaikai iš šeimos paimami ir grąžinami atgal po du–tris kartus.

Gydymo įstaigos taip pat ne visada informuoja VTAS apie galimus vaiko teisių pažeidimus.

Vaiko teisių apsaugos organizavimo auditas buvo atliktas SADM, Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyboje prie SADM, visose šalies savivaldybėse, apklaustos kitos susijusios institucijos.NAUJAUSI KOMENTARAI

TėVas

TėVas portretas
Antraštė turėjo skambėt taip: "Pagaliau VT tarnyba nusprendė pradėt dirbti, ir galimai ne vien barakudų naudai" Turėjau bėdos, tai tėvas šeimoje- jų galvytėse suprogramuotras kaip degradas, pijokas, nenešantis lobių, nežiūrintis vaiko/ų, trukdantis barakudai skambinėjimais... ir charoče TSRS

www

www portretas
vaiku teisiu apsauga tik kedes uzima ir mokesciu moketoju pinigus tratina kiek zinau taijos ne uz vaikus kovoja kad geriau gyventu o uz neteisybe pritaria pav PRIENU RAJONE eina i teismus trukdo saziningai atlikti teismui darba juk prienai mazas miestas reiks sveikintis kaip kitaip

Čiubaka

Čiubaka portretas
čia matyt ant popieriaus, dėl vaizdo pakalbėjo jog jau reikia pradėti dirbti, bet tas jų darbas, tai kėdes trinti
VISI KOMENTARAI 3
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių