Strasbūro teismas: Lietuvoje teisminiai procesai trunka per ilgai

Europos žmogaus teisių teisme (EŽTT) Lietuva pralaimėjo dar vieną bylą dėl per ilgai trukusių teismų procesų.

EŽTT teismas paskelbė, kad Lietuva pažeidė savo piliečio Andrejaus Noviko teisę į kuo greitesnį bylos išnagrinėjimą teismuose. Kitus Klaipėdoje gyvenančio pareiškėjo skundus Strasbūro teismas atmetė, praneša Teisingumo ministerija.

A.Novikas tarptautiniam teismui skundėsi dėl pernelyg ilgos baudžiamosios bylos, kurioje jis nuteistas dėl plėšimo, nagrinėjimo trukmės.

Šios baudžiamosios bylos pradžia laikoma 1998 metų balandžio 28 diena, kai 1977 metais gimusio klaipėdiečio namuose atlikta krata. Baigėsi ji 2005 metų birželio 28 dieną, kai Lietuvos Aukščiausiasis Teismas atmetė E.Noviko kasacinį skundą.

EŽTT konstatavo, kad nors ši byla buvo sudėtinga, tuo negalima pateisinti visos proceso trukmės. Anot jo, pareiškėjo elgesys lėmė tik nedidelį - 22 dienų - delsimą nagrinėti bylą. Teismas nesutiko, kad A.Noviko slapstymasis turėjo įtakos proceso trukmei, kadangi jis dalyvavo beveik visuose posėdžiuose pirmosios instancijos teisme, kuriuose buvo nagrinėjami įrodymai ir nustatomi bylos faktai. Juoba kad pareiškėjui pradėjus slapstytis, byla buvo nagrinėjama toliau dalyvaujant jo gynėjui.

Todėl Strasbūro teismas nusprendė, kad baudžiamojo proceso trukmė neatitiko "įmanomai trumpiausio" bylos nagrinėjimo reikalavimo, todėl buvo pažeista Europos žmogaus teisių konvencijos 6 straipsnio 1 dalis.

Klaipėdietis EŽTT skundėsi ir dėl tariamai neteisingo bylos nagrinėjimo, teigdamas, kad jis neturėjo galimybės apklausti dviejų liudytojų bei kad jo prašymai užduoti tiems liudytojams tam tikrus klausimus buvo atmesti. Šie liudytojai davė parodymus atliekant ikiteisminį tyrimą, vėliau jie slapstėsi, vienas iš jų mirė, o kitas taip ir nebuvo rastas.

A.Novikas taip pat turėjo priekaištų dėl neva neteisingo ir šališko bylos nagrinėjimo, kadangi buvo atmesti jo procesiniai prašymai, be to, esą jo apkaltinamasis nuosprendis buvęs pagrįstas tik vieno liudytojo ir vieno kaltinamojo parodymais.

Tačiau šias pretenzijas Strasbūro teismas atmetė.

Lietuva savo piliečiui turės sumokėti 1800 eurų (6210 litų) neturtinei žalai atlyginti ir 1500 eurų (5175 litus) bylinėjimosi kaštams ir išlaidoms atlyginti. Pareiškėjas reikalavo 14 722 litų neturtinės žalos atlyginimo.

Nuo praėjusių metų liepos tai jau šeštas Lietuvos pralaimėjimas Strasbūre dėl pernelyg ilgo bylų nagrinėjimo teismuose.


Šiame straipsnyje: EŽTTteismo procesas

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių