Strasbūro teismas atmetė LRT ir A.Tapino bendrovės skundą dėl saviraiškos laisvės pažeidimo

Europos žmogaus teisių teismas (EŽTT) Strasbūre atmetė Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos (LRT) bei bendrovės "Tapinas ir partneriai" skundą prieš Lietuvą dėl saviraiškos laisvės pažeidimo. EŽTT teigimu, skundas yra "aiškiai nepagrįstas".

Televizijos laidų vedėjo Andriaus Tapino bendrovė "Tapinas ir partneriai" ir LRT Strasbūrui skundėsi, kad mūsų šalies teismai pažeidė jų teisę laisvai reikšti mintis ir įsitikinimus. Pareiškėjų nuomone, tokie teismų sprendimai prilygsta cenzūrai, kuria siekiama uždrausti laidas, kritikuojančias valstybės tarnautojus.

Lietuvos teismai buvo pripažinę, kad A.Tapinas savo laidoje "Pinigų kartą" įžeidė praeityje žinomo krepšininko, Valstybinės lošimų priežiūros komisijos nario Sergejaus Jovaišos garbę ir orumą.

2003 metais LRT interneto tinklalapyje buvo paskelbtas minėtos laidos anonsas, kad "įtakingas valdininkas ir žinomas žmogus atvirai prašo kyšio, kad padėtų išsisukti nuo nemalonumų lošimo organizatoriams. Kas jis? Atsakymas <...> "Pinigų kartoje".

Nepaisant S.Jovaišos prašymo netransliuoti šio siužeto, kol nėra išsamaus su šia informacija susijusio tyrimo, siužetas buvo parodytas. Lietuvos teismų sprendimais LRT buvo įpareigota paneigti laidoje, jos anonse ir LRT tinklalapyje paskelbtas tikrovės neatitinkančias ir ieškovo garbę bei orumą žeminančias žinias, kad jis esą reikalavęs kyšio, bei atlyginti jam turtinę ir neturtinę žalą.

Teismai įpareigojo žurnalistą sumokėti S.Jovaišai 5 tūkst. litų žalos atlyginimo ir 3 tūkst. litų bylinėjimosi išlaidų.

A.Tapino bendrovė ir LRT prašė Strasbūro teismo priteisti 1 litą už moralinę žalą, patirtą dėl jų teisių pažeidimo ir suvaržymo, taip pat pripažinti, kad Lietuvos teismai pažeidė Europos žmogaus teisių konvenciją, numatančią kiekvienam teisę laisvai reikšti savo mintis ir įsitikinimus.

EŽTT pripažino, kad Lietuvos teismų sprendimai apribojo pareiškėjų saviraiškos laisvę, tačiau šis ribojimas reikštų konvencijos pažeidimą tik tuo atveju, jeigu jis neatitiktų konvencijoje numatytų reikalavimų - kad toks ribojimas būtų numatytas Lietuvos teisėje, juo siekiama teisėto tikslo, jis būtinas demokratinėje visuomenėje.

Anot Strasbūro teismo, kitų asmenų garbės ir orumo gynimas yra teisėtas saviraiškos laisvės ribojimo tikslas. EŽTT sprendime pabrėžta visuomenės informavimo priemonių reikšmė demokratinėje visuomenėje, teikiant svarbią informaciją, tačiau įžeidžiantys teiginiai gali būti skelbiami tik pakankamai įsitikinus jų pagrįstumu.

Šiuo atveju esą žurnalistai rėmėsi neteisinga ir nepatikrinta informacija, prieš tai nesiėmę jokių veiksmų, kad įsitikintų jos pagrįstumu.

"Pareiškėjų išsakytas kaltinimas, kuriam jie neturėjo pakankamo faktinio pagrindo, buvo rimtas ir galintis sumenkinti visuomenės pasitikėjimą aukštu valstybės tarnautoju", - teigiama nutartyje.

EŽTT taip pat atkreipė dėmesį į palyginti nedidelį žalos atlyginimą, kurį priteisė Lietuvos teismai.

2003 metais "Pinigų karta" parodė slapta kamera užfiksuotą tuomečio Valstybinės lošimų priežiūros komisijos nario S.Jovaišos pokalbį automobilyje su neįvardytu asmeniu, kuris skundėsi pareigūnui turįs nemalonumų dėl nelegalių lošimo automatų. Laidos anonsuose buvo išsakyta žurnalisto nuomonė apie parodyto pokalbio turinį.

Po šios televizijos laidos S.Jovaiša parašė pareiškimą ir išėjo iš darbo. Vėliau minėtą laidos įrašą tyrė Specialiųjų tyrimų tarnyba ir Vyriausioji tarnybinės etikos komisija. Komisija konstatavo, kad neoficialiai konsultavęs nelegaliais azartiniais lošimais besiverčiantį asmenį S.Jovaiša pasielgė netinkamai.

Bet S.Jovaiša kreipėsi į teismą ir tvirtino, kad laidos anonsas neatitinka tikrovės ir žemina jo garbę ir orumą. Jis neneigė, kad kalbėjosi automobilyje su nelegalių lošimo automatų savininku, tačiau tvirtino neprašęs kyšio.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių