Sprendimas dėl M.Adomėno mandato - dar negreitai

Seimo etikos sargai dar kuriam laikui atidėjo apsisprendimą, ar konservatorius Mantas Adomėnas vertas griežtos bausmės už veiklą, nesuderinamą su parlamentaro mandatu.

Trečiadienį Seimo Etikos ir procedūrų komisija (EPK) narstė kaltinimus M.Adomėnui dėl gana gausios veiklos, nesuderinamos su Seimo nario mandatu. Nuo EPK sprendimo gali priklausyti, ar Seime bus priimtas nutarimas dėl mandato atėmimo iš M.Adomėno.

Tačiau trečiadienį po gana audringo ir ilgo svarstymo komisija nusprendė dar nepriimti jokio sprendimo šiuo klausimu. Nuspręsta tai padaryti kitame EPK posėdyje, iki jo paprašant kai kurių papildomų ekspertinių išvadų dėl to, ar M.Adomėno dalyvavimas Švietimo ir mokslo ministerijos užsakytos strategijos kūrime bei atlyginimo už tai paėmimas, taip pat paskaitų skaitymas gali būti traktuojamas kaip kūrybinis darbas, už kurį Seimo nariai nėra baudžiami.

Be to, numatoma įvertinti ir M.Adomėno dalyvavimą Demokratinės politikos instituto (DPI) valdyme, kai jis jau buvo išrinktas į Seimą.

EPK posėdyje dalyvavęs ir į komisijos narių klausimus atsakęs M.Adomėnas tvirtino nevykdęs "jokios veiklos DPI, kuri būtų neteisėta ar neleistina Seimo nariui". Pasak M.Adomėno, dar pernai gegužę buvo priimtas sprendimas atleisti jį iš DPI prezidento pareigų. Nuo to laiko šis Seimo narys buvo tik instituto valdybos narys. Nei būdamas prezidentu, nei valdybos nariu M.Adomėnas tvirtino negavęs jokio atlygio.

Aiškindamas dėl savo skaitytų paskaitų, M.Adomėnas pastebėjo, kad Konstitucinis Teismas (KT) savo išaiškinime paskaitas prilygino kūrybai: "Pasak Teismo, veikla mokslo, technikos, kultūros srityje ir yra kūrybinė veikla. Paskaitos irgi yra prilyginama kūrybinei veiklai, kaip, beje, ir pamokslai. Gaila, ne pamokslą sakiau, gal būtų lengviau tai apginti".

M.Adomėnas gynėsi Seimo Statute neradęs draudimo parlamentaras dalyvauti įvairių institucijų strategijų rengime. Todėl jis ir dalyvavęs Švietimo ir mokslo ministerijos (ŠMM) užsakytos strategijos dėl lietuvybės puoselėjimo paruošime, taip pat gavęs už tai autorinį atlyginimą.

ŠMM informavo, kad už šios strategijos parengimą M.Adomėnas pernai žiemą gavo 4 tūkstančius litų.

ŠMM kancleris Dainius Numgaudis paaiškino, autorinės sutartys buvo sudarytos su dauguma strategiją rengusios grupės narių. "Gautas ar negautas atlygis priklauso nuo to, kiek kas toje grupėje dirbo. Pati grupė pagal kiekvieno nario įdėtą darbą pasiskirstė atlyginimus. Tai atitinka galiojančius įstatymus", - tvirtino jis.

D.Numgaudis paneigė, kad parengtoji strategija niekam nereikalinga. ŠMM esą ja jau pasinaudojo. Todėl neva ir galima apmokėti ekspertams už jų darbą.

D.Numgaudis tikino, kad M.Adomėnas į darbo grupę strategijai rengti buvo kviestas ne kaip Seimo narys, bet kaip mokslininkas, ekspertas. Tačiau EPK turimi dokumentai rodo, kad M.Adomėnas visuose darbo grupės dokumentuose yra vadinamas Seimo nariu. 

M.Adomėnas iš esmės negalėjo atsakyti į EPK pirmininko Algimanto Salamakino klausimą, ar jis nepažeidžia vietųjų ir privačių interesų derinimo principų, kai ima pinigus iš ŠMM, kurią kaip Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto narys turi prižiūrėti pagal parlamentinės kontrolės mechanizmą.

"Toje institucijos veikloje dalyvavau kaip mokslininkas. Jeigu manote, kad tokia papirkimo forma, kad ilgai ir sunkiai kelis mėnesius vakarais dirbant, galvojant, kaip išlaikyti lietuvybę, tai tada gana supaprastintas tas galvojimas", - į tai teatsakė M.Adomėnas.

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas (TTK) trečiadienį nenusprendė, ar siūlymas nutraukti M.Adomėno Seimo nario įgaliojimus prieštarauja Konstitucijai, ar ne. Už abi pozicijas balsavo po keturis komiteto narius. TTK nariai nutarė padaryti pertrauką svarstant šį klausimą, laukdami etikos sargų išvados dėl M.Adomėno. 

Opozicinės partijos „Tvarka ir teisingumas“ atstovas Andrius Mazuronis Seimo nutarimo projektą, kuriuo siūlo nutraukti konservatoriaus M.Adomėno įgaliojimus, įregistravo rugpjūtį. A.Mazuronis teigė esąs įsitikinęs, kad pakanka pagrindo M.Adomėną pašalinti iš Seimo, nes šis, tapęs Seimo nariu, esą neatsisakė DPI prezidento pareigų, o tai pagal Konstituciją nesuderinama su Seimo nario veikla.

M.Adomėnas, kaip teigiama Specialiųjų tyrimų tarnybos pateiktose išvadose, iki šių metų balandžio 30 dienos ėjo DPI valdybos nario pareigas.

Konstitucija numato, kad Seimo nario pareigos, išskyrus jo pareigas Seime, nesuderinamos su jokiomis kitomis pareigomis valstybinėse įstaigose ar organizacijose, taip pat su darbu verslo, komercijos bei kitose privačiose įstaigose ar įmonėse. 

Pernai DPI laimėjo ŠMM skelbtą aukštųjų mokyklų reitingavimo metodikos sukūrimo konkursą. ŠMM buvo numačiusi per dvejus su pusę metų už tai sumokėti 2,5 mln. litų. DPI ir jo pasirinkti partneriai buvo vienintelis konkurso dalyvis. 

Konkurso rezultatais buvo susidomėjusi STT, tačiau ikiteisminio tyrimo ši tarnyba nusprendė nepradėti.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių