„Spinter tyrimai“: beveik du trečdaliai gyventojų mano gyvenantys prasčiausiai

Savo ekonominę  padėtį Lietuvos gyventojai vertina itin prastai - 58 proc. respondentų mano, kad jų ekonominė padėtis yra prasčiausia per visą gyvenimą.  Krizei tik prasidėjus, 2009 metų vasario mėnesį, taip manančių buvo 33 procentai.

Pasak tyrimą  atlikusios bendrovės „Spinter tyrimai“ projektų vadovo  Naglio Jonuškos,  labiausiai nuotaikos kritusios vidutiniuose ir mažesniuose miestuose,  tuo tarpu kaimo vietovėse jos  išlieka gana stabilios visos krizės metu. Prasčiausiai padėtį vertina vidutinio ir vyresnio amžiaus žmonės, o jaunimas (18-25m.) bei vyriausio amžiaus apklaustieji  (virš 56m.) mažiau linkę situaciją piešti tik juodomis spalvomis.

Nepaisant  prastų  nuotaikų, visuomenėje atsiranda  vis daugiau vilties, kad situacija stabilizavosi ir reikalai pamažu pajudės teigiama linkme. Nors 48 proc. šalies gyventojų vis dar įsitikinę, kad  Lietuvos ekonomika  silpnėja, 38 procentai jau tiki, kad situacija stabilizavosi, o 13 procentų įžvelgia ir gerėjimo ženklų. Tuo tarpu prieš metus atlikta analogiška apklausa rodė gerokai liūdnesnes tendencijas - tuomet net 93 proc. apklaustųjų ekonomikos situaciją vertino kaip prastėjančią.

Praėjus daugiau nei  metams nuo krizės pradžios žmonės  kitaip ima vertinti ir krizės kaltininkus -  sumažėjo manančių, kad dėl  ekonominių problemų kalti komerciniai bankai (atitinkamai 21 proc. pernai ir 12 proc. šiemet), tačiau  išaugo dalis manančių, kad dėl krizės kalta šalies Vyriausybė (41 proc. pernai ir 47 proc. šiemet).

Pamažu grįžta ir tikėjimas  laisvąja rinka. 2009 metų pradžioje  net  60 proc. apklaustųjų pritarė nuostatai, kad laisva rinka, be  valdžios įsikišimo, veikia prastai. Šiemet taip mano 36 proc. Lietuvos gyventojų.  Atvirų laisvosios rinkos rėmėjų („laisvoji rinka veikia gerai“) padidėjo  6 procentiniais punktais (nuo 14 proc. pernai iki 20 proc. šiemet).

Laisvos rinkos šalininkų  daugiau tarp jaunesnio amžiaus, aukštesnio išsimokslinimo ir didžiausių pajamų respondentų, didmiesčių gyventojų.

„Spinter tyrimai“ primena, kad pagal pernai vasario mėnesį 19 pasaulio šalių atlikto analogiško tyrimo rezultatus, lietuvių tikėjimas laisva rinka, kartu su lenkais, rusais ir prancūzais, buvo vienas žemiausių. 
 


Šiame straipsnyje: skurdasnusivylimas

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių