Socdemai: aukštojo mokslo įstatymas blokuojamas dirbtinai

Opoziciniai socialdemokratai įtaria valdančiuosius dirbtinai blokuojant pateiktą laikinąjį Mokslo ir studijų įstatymą, valdantieji tokius kaltinimus sako esant nepagrįstais.

Antradienį prieš prasidedant neeilinei sesijai Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas spręs dėl dviejų projektų, siūlančių išeitį po Konstitucinio Teismo nutarimo dėl kai kurių Mokslo ir studijų įstatymo nuostatų prieštaravimo Konstitucijai, preliminaraus atitikimo Konstitucijai. Vieną projektą, kurį vertins TTK, pateikė socialdemokratai, kitą - valdantieji.

Seimo statutas numato, jog TTK privalo preliminariai apsvarstyti projektą, jei Seimo kanceliarijos Teisės departamentas teikia išvadą, kad jis gali prieštarauti Konstitucijai. Socialdemokratų projektą vertinęs Teisės departamentas išvadoje tiesiogiai nenurodo galimos prieštaros Konstitucijai, tik atkreipia dėmesį, kad „projektu siekiama pakeisti gerokai platesnį įstatyminį mokslo ir studijų sistemos reguliavimą, nei reikalinga, siekiant įgyvendinti Konstitucinio Teismo nutarimą“.

Teisės departamentas rašo, jog „projektu siekiama pakeisti net ir tokias normas, kurios Konstitucinio Teismo nutarimu pripažintos kaip neprieštaraujančios Konstitucijai“.
Vienas projekto iniciatorių socialdemokratas Vytenis Povilas Andriukaitis BNS sakė, kad teikiant teisės aktą, kuris užpildytų po KT nutarimo atsiradusį teisinį vakuumą, niekas neriboja galimybės teisinį reguliavimą siūlyti platesnės apimties klausimais, nei tiesiogiai nurodoma KT nutarime, o abejonės dėl projekto atitikimo Konstitucijai kėlimą jis vadina dirbtiniu stabdymu.

„Gintaras Steponavičius ir Valentinas Stundys deda visas pastangas, kad nebūtų vykdomas KT nutarimas. Jei Teisės departamentas neduoda išvados, kad projektas prieštarauja Konstitucijai, aišku, kad tai yra dirbtinis stabdymas“, - BNS pirmadienį sakė V.P.Andriukaitis.

Pagal Seimo statutą, jeigu TTK padaro išvadą, kad įstatymo projektas prieštarauja Konstitucijai, projektas gali būti svarstomas tik visų Seimo narių balsų dauguma, t.y. ne mažiau kaip 71 balsais iš 141, nepritarus tokiai išvadai.

Tuo metu Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Stasys Šedbaras sako, jog dėl abiejų projektų esama abejonių, tad abu projektus komitetas ir apsvarstys, o kaltinimus dėl dirbtinio oponentų projekto blokavimo dar iki posėdžių salės atmeta.

„Ir dėl vieno, ir dėl kito dokumento abejonių yra, todėl komitetas įvertins, kad vėliau nebūtų kaltinimų, jog komitetas ko nors nepadarė. Bet kuriuo atveju galutinį sprendimą priims Seimas. Kokie čia gali būti bandymai blokuoti, kai komitete yra per pusę opozicijos ir valdančiųjų“, - BNS sakė S.Šedbaras.

Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto (ŠMKK) pirmininko Valentino Stundžio ir švietimo ir mokslo ministro Gintaro Steponavičiaus registruotą Mokslo ir studijų įstatymo pataisų projektą vertinęs Seimo Teisės departamentas išvadoje rašo, kad siūloma nuostata dėl studentų rotacijos „neatitinka Konstitucinio Teismo formuojamos praktikos“.

KT gruodį paskelbus, kad Konstitucijai prieštarauja nuostatos dėl aukštųjų mokyklų valdymo ir tarybų sudarymo, valdantieji siūlo esminius universiteto valdymo klausimus perduoti senatui, o studentų pasiekimus perskirstant valstybės finansuojamas vietas vertinti po kiekvienų studijų metų. Pataisų iniciatoriai siūlo, kad asmuo, kurio studijos yra valstybės finansuojamos, po studijų metų netektų vadinamojo krepšelio, jei jo studijų rezultatų vidurkis būtų dviem balais mažesnis nei to paties kurso studentų bendras vidurkis.

Opoziciniai socialdemokratai siūlo situaciją spręsti laikinuoju Mokslo ir studijų įstatymu, kuriuo universiteto tarybos funkcijos būtų perduotos iš akademinės bendruomenės sudaromam universiteto senatui, o valstybės finansavimą gautų studijuojantieji pagal valstybės užsakymą ir turintieji ne mažiau kaip 8 balų vidurkį. Jų pasiekimai būtų vertinami po kiekvieno semestro. Gerai besimokantiems studentams, kurie studijas vykdytų ne valstybės užsakymų, valstybė kompensuotų dalį studijų kainos.

Taip pat socialdemokratai siūlo nustatyti, kad visi už mokslą mokantys studentai mokėtų vienodą kainą, o valstybės paskolas studijoms teiktų ne komerciniai bankai, bet Valstybinis studijų fondas. Valstybės remiamas paskolas teiktų komerciniai bankai. Taip pat projekte numatyta, kad valstybė pagal galimybes galėtų finansuoti daugiau studijų vietų, nei yra valstybės užsakymų, o privačias aukštąsias mokyklas galėtų finansuoti tik tuo atveju, jei yra valstybės užsakymas tokiems specialistams rengti ir jei minėtų specialistų nerengia valstybinės aukštosios mokyklos.
KT gruodį nutarė, kad aukštąjį mokslą reformavusio Mokslo ir studijų įstatymo nuostatos tiek dėl universitetų valdymo, tiek dėl studijų finansavimo tvarkos prieštarauja Konstitucijai.

Prieštaraujančiu Konstitucijai pripažintas vienas esminių valstybinių aukštųjų mokyklų organizacinės ir valdymo struktūros pertvarkos elementų - aukštųjų mokyklų savivaldai būdingų valdymo funkcijų perdavimas tarybai, kurią sudarant akademinė bendruomenė neturi lemiamos įtakos.

Teismas nutarė, kad tvarka, kai studentų mokymosi rezultatai vertinami ne po kiekvieno akademinio mokymosi laikotarpio - semestro, o kas dveji metai, irgi prieštarauja Konstitucijai.
KT konstatavo, kad nustojus galioti minėtoms įstatymo normoms, susidarė teisinis vakuumas, kurį būtina kuo skubiau užpildyti.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Abiturientai laiko rusų kalbos egzaminą
  Abiturientai laiko rusų kalbos egzaminą

  Šeštadienį Lietuvos abiturientai laiko užsienio kalbos (rusų) valstybinį brandos egzaminą. ...

 • Vaistininkų darbą vertins slaptieji pirkėjai?
  Vaistininkų darbą vertins slaptieji pirkėjai?

  Parlamentarai nusiteikę įteisinti slaptus kontrolinius pirkimus vaistinėse. Seimas šią savaitę po svarstymo pritarė atitinkamoms trijų įstatymų pataisoms. ...

 • Gegužės 27-oji Lietuvoje ir pasaulyje
  Gegužės 27-oji Lietuvoje ir pasaulyje

  Gegužės 27-oji, šeštadienis, 21 savaitė. ...

 • Palanga šiemet žada daug naujovių
  Palanga šiemet žada daug naujovių

  Šiemet Palangos svečių laukia daug naujovių. Penktadienį atidaryta istorinė grafų Tiškevičių alėja – tik vienas iš tris dienas truksiančios kurorto šventės akcentų. ...

 • Šimtmečio dovana ateities Lietuvai – augantys specialistai
  Šimtmečio dovana ateities Lietuvai – augantys specialistai

  Kaip galima paskatinti spartesnę inovacijų plėtrą ugdyme? Į šį klausimą atsakymo ieškojo „Maker Faire“ švietimo forumo dalyviai. Užsienio ir Lietuvos specialistai sutarė, kad būtina skatinti vaikus mokytis, tai daryti...

 • Vilniaus deklaracija sieks geresnių sąlygų moterims
  Vilniaus deklaracija sieks geresnių sąlygų moterims

  Vilniuje gegužės 26 dieną pasibaigusioje Azijos ir Europos susitikimo (ASEM) konferencijoje „Moterų ekonominis įgalinimas (angl. empowerment): lygios galimybės darbo pasaulyje“ priimta Vilniaus deklaracija dėl ASEM bendradarbiavimo ekonomini...

 • „Lietuvos geležinkelių“ Klaipėdos filialo vadovui – griežtas papeikimas
  „Lietuvos geležinkelių“ Klaipėdos filialo vadovui – griežtas papeikimas

  Penktadienį griežto papeikimo sulaukė į teisėsaugos akiratį patekęs „Lietuvos geležinkelių“ filialo „Klaipėdos geležinkelių infrastruktūra“ vadovas Julius Mikšys. Tai BNS pranešė „Lietuvos geležinkelia...

  5
 • Kursantai įveikė dar vieną sunkų išbandymą
  Kursantai įveikė dar vieną sunkų išbandymą

  Šiandien Lietuvos policijos mokyklos (LPM) kursantai džiūgavo, jog pavyko įveikti dar vieną sunkų išbandymą – trijų savaičių trukmės Bazinius kario savanorio įgūdžių kursus, kurie vyko Didžiojo Lietuvos etmono Jonušo R...

  1
 • Radinys jūros dugne sukėlė sumaištį
  Radinys jūros dugne sukėlė sumaištį

  Vokiečių žurnalistės ir nardytojos Sabine Kerkau socialiniame tinklalapyje paviešintos fotografijos apie netoli Lietuvos teritorinės jūros ribos dugne aptiktą laivo varpą suglumino vietos mokslininkus ir paveldosaugininkus. Sunerimta, kur dingo ...

 • Vasarą keliuose išbandymų netrūksta
  Vasarą keliuose išbandymų netrūksta

  Vasara – atostogų metas. Tai jaučiame ir kelyje. Vairuotojai ir prie vairo yra labiau atsipalaidavę, galvoja apie poilsį, kuris jų laukia, arba mielai prisimena atostogų dienas, praleistas pajūryje. Tačiau atostogauti prie vairo – nevalia. ...

Daugiau straipsnių