S.Kovaliovas: gėda skatino protestuoti prieš sovietų režimą

Su Kauno visuomene susitikęs Rusijos žmogaus teisių gynėjas, garsus disidentas Sergejus Kovaliovas apie sovietinę priespaudą, nuo kurios ne kartą nukentėjo, pasakojo nevengdamas humoro.

Teigė nesiaukojęs

„Kai kas sako, kad mes pasiaukojome dėl laisvės. Tai nebuvo auka. Nesutikti su režimu skatino gėdos jausmas. Kaip buvo galima nesigėdinti, kai matydavome, kad tiesą sakantys žmonės metami į kalėjimus? Režimas dar ir meluodavo mūsų vardu. Sakydavo: visa tėvynės liaudis kažką vieningai smerkia ir panašiai. Aš irgi buvau liaudies dalis. Tai kodėl jie kalbėjo mano vardu? Negalėjau su tuo sutikti ir protestavau. Tai buvo ne auka, bet asmeniniais motyvais paremtas protestas“, -- apie savo disidentinę veiklą sovietmečiu su humoro gaidele pasakojo S. Kovaliovas.

Kauno arkivyskupijos konferencijų salėje į susitikimą su Lietuvos nepriklausomybei nusipelniusiu rusu susirinko keli šimtai įvairaus amžiaus kauniečių. Turėdamas galvoje susitikimo vietą, svečias linksmai išdėstė ir savo religines pažiūras.

„Nesu tikintis. Tačiau nesu ir netikintis. Niekas negali įrodyti, kad Dievas yra, ir niekas negali įrodyti, kad Dievo nėra. Tačiau vieniems žmonėms duotas tikėjimas, o kiti neturi tikėjimo dovanos. Tokios dovanos, deja, neturiu ir aš. Kartą akademikas Andrejus Sacharovas man prasitarė: žinai, manau, kad ten kažkas yra. Aš irgi manau, kad ten kažkas yra. Bet netikiu, kad ten meluojantiems teks laižyti karštas keptuves ir panašiai. Tačiau labai sveika tas keptuves būtų palaižyti sovietiniams žurnalistams“, -- linksmai kalbėjo maskvietis.

Laureatas kuklinosi

Kauno visuomenė pasveikino ištikimą Lietuvos draugą su Seime įteiktu apdovanojimu: jis tapo pirmuoju žmogumi, kuriam paskirta Laisvės premija.

„Labai džiaugiuosi šiuo apdovanojimu, tačiau, manau, kad yra maskviečių, kurie Lietuvai daugiau padarę gero nei aš“, -- tikino kuklumu ir humoro jausmu pasižymintis S. Kovaliovas.

Jungtis su pasauliu

Apie garsaus ruso nuopelnus Lietuvos laisvės byloje susirinkusiems pasakojęs arkivyskupas Sigitas Tamkevičius pabrėžė, kad S.Kovaliovas ir kiti Rusijos disidentai buvo tarsi Lietuvos jungtis su pasauliu.

„Gyvenome priespaudoje. Kaip po užverstu puodu – niekas negirdėdavo mūsų protesto balsų. Kai Maskvoje susipažinome su S. Kovaliovu ir jo bendraminčiais, tame puode atsirado plyšys – maskviečiai turėjo ryšių su užsienio žurnalistais, todėl atsirado galimybė skleisti pasauliui autentišką informaciją apie Lietuvą“, -- sakė S. Tamkevičius.

Draugystė – aukso vertės

Susitikime buvo pastebėta, kad Seimo sprendimas Laisvės premiją skirti žmogaus teisių gynėjui, nesulaukė, kaip labai dažnai pasitaiko, jokios kritikos nei iš visuomenės, nei iš spaudos.

Dar gūdžiais sovietmečio laikais su S.Kovaliovu susipažinęs S.Tamkevičius tvirtino, kad į draugystę peraugusi pogrindininkų pažintis yra neįkainojama.

„Mes buvome labai sukrėsti, kai sužinojome, kad  1974 metais S.Kovaliovo bute Maskvoje buvo atliktos kratos, kad jis apkaltintas antisovietine propaganda ir suimtas. 1975 metų gruodžio mėnesį teismas jam skyrė 7 metus laisvės atėmimo, bausmę atliekant griežto režimo lageryje, ir dar 3 metus tremties. Tai buvo „premija“ už pagalbą Lietuvai. Kai už draugystę sumokama tokia kaina, draugystė tampa labai brangi“, -- sakė maskviečio bičiulis Kauno arkivyskupas.NAUJAUSI KOMENTARAI

lietuvis

lietuvis portretas
dar vienas nukvakes marazmatikas,jau grabas i nugara baladojasi

Varnas

Varnas portretas
Ar tik seniokas mažumėle neapsimeta. Ar prieš dabartinį režimą jo niekas neskatina protestuoti?

malpa

malpa portretas
parduotas fruktas
VISI KOMENTARAI 11
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių