Siūloma, kad iki 42 litų partijoms aukojantys fiziniai asmenys neprivalėtų deklaruoti pajamų

Teisingumo ministerija, vykdydama premjero Andriaus Kubiliaus pavedimą, neseniai parengė Politinių partijų ir politinių kampanijų finansavimo bei finansavimo kontrolės įstatymo pataisą, pagal kurią partiją ar politinę kampaniją iki 0,02 vidutinio mėnesio darbo užmokesčio (dabar - 42 litus) siekiančia suma pamaloninantys fiziniai asmenys nebeprivalėtų deklaruoti turto ir pajamų.

Kaip rašo "Lietuvos žinios", teisės akto projekte nurodoma, kad partijos ar politinės kampanijos iždininkui tereikėtų šią auką užregistruoti. Teisingumo ministerija siūlo mažas sumas paaukojusių asmenų duomenų neviešinti, nes jos - mažareikšmės.

Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkas Zenonas Vaigauskas dienraščiui teigė, jog kol kas per anksti baimintis, kad siūlomi pakeitimai suteiks erdvės piktnaudžiauti. "Negaliu iš anksto garantuoti, kad mėginimų piktnaudžiauti nebus. Pamatysime, kai šią tvarką bandysime įgyvendinti praktikoje", - sakė jis.

Nors aukotojų duomenys nebūtų viešinami, anot Z.Vaigausko, partijų ar politinių kampanijų iždininkai turėtų vesti apskaitą, iš ko gavo šias sumas. "Patikrinti, ar tuo nepiktnaudžiaujama, būtų galima net keliais būdais. Pirmiausia reikėtų pažiūrėti, kiek tokių aukų partija gavo. Jeigu kuriai nors politinei jėgai po 42 litus paaukotų 10 tūkst. žmonių, tada tektų aiškintis, ar tie rėmėjai apskritai egzistuoja, ar už to kas nors slepiasi", - svarstė VRK pirmininkas.

Jis atkreipė dėmesį, jog pataisius įstatymą atsivertų galimybės partijoms aukoti net mobiliuoju telefonu. Z.Vaigauskas pridūrė, kad kai kuriose užsienio valstybėse smulkios aukos yra plačiai paplitusios.

Seimo "Tvarkos ir teisingumo" frakcijos seniūnas Valentinas Mazuronis mano, kad įstatymo projekto rengėjai pasirinko per mažą sumą, kurią būtų leidžiama aukoti nedeklaravus pajamų ir turto Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI).

"Mano nuomone, 42 litai yra tiesiog juokinga suma, ypač atsižvelgiant į dabartinį kainų lygį. Bažnyčioje Mišios brangiau kainuoja", - kalbėjo jis.

Pasak politiko, nedeklaruojant turto ir pajamų fiziniams asmenims turėtų būti leista aukoti kelis šimtus litų, todėl jis ketina siūlyti įstatyme numatyti didesnė sumą. Komentuodamas planus keisti galiojančią tvarką V.Mazuronis tikino, jog tai daryti būtina.

"Dabar prieš kiekvieną aukojimą partijai žmogui tenka minti VMI slenkstį. Tai jau net nebejuokinga. Šiandien galiojanti tvarka apskritai atima galimybę fiziniams asmenims paremti partijas", - aiškino jis.

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūnas Jurgis Razma sakė, kad įstatymo pakeitimus derėtų priimti tik po savivaldos rinkimų.

"Dabar, prasidėjus lėšų telkimo procesui, netiktų ko nors keisti. Teks išklausyti teisingumo ministro Remigijaus Šimašiaus argumentus, kodėl tai būtina daryti. Tiesiog manau, kad niekur nereikia skubėti ir viską gerai pasverti", - dėstė J.Razma.

Šį pavasarį Seimui priėmus Gyventojų turto deklaravimo įstatymo pataisas partijas remiantys fiziniai asmenys buvo įpareigoti deklaruoti turtą ir pajamas. Tai galioja visiems aukotojams, nesvarbu, ar šie mėgstamai politinei jėgai nori skirti maksimalią 42,3 tūkst. litų sumą, ar vos keliasdešimt litų.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių