Siūloma įteisinti nuteistųjų stebėjimą elektroniniais prietaisais

Seimui antradienį pateiktu Probacijos įstatymo projektu siūloma įteisinti elektroninio stebėjimo įtaisų dėvėjimą nuteistiesiems.

Pagal įstatymo projektą, nuteistieji, kuriems taikoma sąlyginė alternatyva paskirtai laisvės atėmimo bausmei, teismo sprendimu gali būti stebimi elektroninio stebėjimo priemonėmis. Jie įstatymu būtų įpareigoti dėvėti elektroninio stebėjimo įtaisą, pranešti apie jo gedimą.

Antradienį parlamentarams įstatymo projektą pateikęs teisingumo ministras Remigijus Šimašius teigė, kad ši priemonė būtų gerokai pigesnė nei kalinimas. Taip pat ketinama numatyti atvejus, kad kai kada nuteistieji patys galėtų sumokėti už elektroninį stebėjimo įtaisą.

"Lietuvoje žmonės bus saugūs ne tada, kai visi nusikaltėliai bus susodinti už grotų, bet tada, kai jie išėję atlikę bausmę neturės noro vėl nusikalsti", - pateikdamas įstatymo projektą sakė R.Šimašius.

Todėl, anot jo, pateiktas įstatymo pataisų yra vienas iš prioritetinių teisingumo srityje.

Teisingumo ministerijos duomenimis, Lietuvoje, palyginant su kitomis Europos Sąjungos valstybėmis, tebėra didelis laisvės atėmimo bausmę atliekančių asmenų skaičius. 2009 metų sausio 1 dieną Lietuvoje buvo 239 įkalinti asmenys 100 tūkst. gyventojų, tuo metu Danijoje jų buvo - 63, Vokietijoje - 88, Vengrijoje - 149.

Anot ministerijos, veiksminga probacijos sistema leistų sumažinti kalinių skaičių, mat daugiau asmenų galėtų būti probuojami, tai yra jiems būtų taikoma sąlyginė alternatyva paskirtai laisvės atėmimo bausmei - bausmės vykdymas atidėtas, taikomas lygtinis atleidimas nuo laisvės atėmimo bausmės prieš terminą ir lygtinis paleidimas iš pataisos įstaigų.

R.Šimašius pranešė, kad viena iš naujovių būtų siūlymas dabar penkias savarankiškai veikiančias teritorines pataisos inspekcijas sujungti į vieną įstaigą. Be to, ji būtų pavaldi nebe Kalėjimų departamentui, o Teisingumo ministerijai.

Daugiausiai ginčų Seime sukėlė siūlymas dabar probuotojų darbus atliekančius pareigūnus padaryti civiliais, o nebe statutiniais pareigūnais. Anot teisingumo ministro, atleidimas dabartiniams statutiniams pareigūnams negresia, taip pat būtų daroma viskas, kad smarkiai nenukentėtų jų socialinės garantijos.

"Esame paskutiniai, kurie pereiname prie šio modelio", - pabrėžė R.Šimašius.

Toliau Probacijos įstatymo pataisos bus svarstomos Seimo komitetuose.


Šiame straipsnyje: kaliniaikalėjimasnuteistieji

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių