Siūlo sudaryti galimybes religinį turtą įregistruoti jo teisėtų savininkų vardu

Teisingumo ministras siūlo sudaryti galimybes teisiškai įregistruoti religinių bendruomenių turtą, kurį sovietų valdžia buvo neteisėtai paskelbusi nacionalizuojamu, tačiau jo neperėmė ir paliko teisę toliau jį naudoti religinėms reikmėms.

Taip religinės bendruomenės savo vardu galės teisiškai įregistruoti joms visuomet priklausiusius ir nuolat jų naudotus pastatus.

Šiuo metu Lietuvoje keleto šimtų religinės paskirties pastatų – bažnyčių, cerkvių, varpinių, koplyčių ir kt. - nuosavybės teisės nėra įregistruotos arba jos priklauso nebeegzistuojančioms institucijoms, pvz., okupacinės valdžios įkurtam Švenčionėlių miesto vykdomajam komitetui, Kretingos rajono darbo žmonių deputatų tarybai ir pan.

Neįteisinus šių pastatų nuosavybės, juose veikiančioms religinėms bendruomenėms kyla nemažai teisinių ir organizacinių problemų dėl pastatų išlaikymo ar jų remonto, komunalinių paslaugų užsakymo, paveldosaugos klausimų derinimo ir t.t.

Tokia situacija susidarė iki galo neišsprendus religinių bendrijų bei bendruomenių turto teisinės registracijos klausimo po to, kai 1948 m. sovietų valdžios priimtas sprendimas nacionalizuoti religinės paskirties pastatus buvo pripažintas neteisėtu.

Vienus religinėms apeigoms naudotus pastatus okupacinė valdžia realiai atėmė iš religinių bendruomenių, o kitą dalį nusavinto turto buvo leista ir toliau naudoti religinei veiklai. Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę buvo priimti du įstatymai, numatantys teisę religinėms bendrijoms susigrąžinti iš jų atimtus pastatus. Tačiau galimybė įteisinti to turto, kuris buvo paskelbtas nacionalizuojamu, bet realiai neperimtas, o paliktas religinėms bendruomenėms naudotis, nuosavybę nebuvo numatyta.    

Siekiant išspręsti šią situaciją, teisingumo ministras Remigijus Šimašius siūlo sudaryti sąlygas visus minimus objektus įregistruoti religinių bendrijų ar bendruomenių, kurioms jie faktiškai visuomet ir priklausė, nuosavybe.

Parengtame religinių bendruomenių ir bendrijų nuosavybės teisės į religinės paskirties nekilnojamąjį turtą registravimo sureguliavimo įstatymo projekte numatoma, kad, vadovaujantis Vyriausybės parengta tvarka, visi minimi objektai galės būti įregistruoti ar perregistruoti religinių bendrijų bei bendruomenių vardu.

Siekiant tai padaryti, religinės bendruomenės turės Nekilnojamojo turto registrui pateikti dokumentus, patvirtinančius, kad atitinkama religinė bendrija ar bendruomenė norimą įregistruoti nekilnojamąjį turtą valdė iki 1948 m birželio 19 d. ir nepertraukiamai juo naudojosi bei tebesinaudoja iki šiol.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių