Siūlo kirpti finansus valytojai „už įstatymų rengimą“ mokėjusiai LRTK

Seimo darbo grupė parengė Visuomenės informavimo įstatymo pataisas, kurios gerokai kirptų finansus ir jų panaudojimo galimybes Lietuvos radijo ir televizijos komisijai (LRTK), kurią Valstybės kontrolė aptiko net valytojai mokėjus premijas „už įstatymų rengimą“.

Seimo darbo grupės, kuriai vadovavo Informacinės visuomenės plėtros komiteto pirmininkas Arūnas Valinskas, pataisos siūlo reformuoti ir komisijos sudarymo tvarką, ir mažinti pačius jos finansus, o griežtinti - finansinę atskaitomybę.

Šiuo metu komisijos veiklai finansuoti transliuotojai bei retransliuotojai, išskyrus Lietuvos radiją ir televiziją, kas mėnesį turi mokėti 0,8 proc. savo pajamų, gautų iš reklamos, abonentinio mokesčio ar kitos su transliavimu ar retransliavimu susijusios veiklos.

Darbo grupė siūlo nustatyti, kad transliuotojų ir retransliuotojų mokama suma mažėtų ir neviršytų 0,6 proc. pajamų, komisija kasmet tvirtintų įmokos dydį, o tuo atveju, jei savo veiklai nepanaudotų per metus surinktų lėšų, visiems rinkos dalyviams sumažintų kitų metų įmokas, o perviršį panaudotų kitų metų audiovizualinių paslaugų rinkos priežiūros funkcijų finansavimui. Taip pat kasmet turėtų būti atliktas nepriklausomas LRTK veiklos ir finansinis auditas.

Veiklos ir finansų ataskaitas komisija turėtų teikti svarstyti Seimo Audito, Informacinės visuomenės plėtros bei Švietimo, mokslo ir kultūros komitetams, ir bent dviem iš jų nepritarus ataskaitoms, jos jau būtų svarstomos Seimo plenariniame posėdyje. Jei ir Seimas nepritartų ataskaitoms, narius į LRTK delegavusių institucijų būtų prašoma priimti sprendimus dėl jų veiklos tęstinumo. Nepatvirtinus daugiau nei pusės LRTK narių, ji būtų formuojama iš  naujo.

Taip pat siūloma, kad šiuo metu savo pačios priimtais nuostatais besivadovaujančiai komisijai juos tvirtintų Seimas. Būtų keičiama ir komisijos sudarymo tvarka - visi nariai būtų skiriami 4 metų kadencijai, iš deleguojančių institucijų braukiama Lietuvos katalikų bažnyčios vyskupų konferencija.

LRTK narius deleguotų prezidentas, Seimas, Vyriausybė, Lietuvos žurnalistų sąjunga ir Lietuvos žurnalistų draugija bendru teikimu, Lietuvos radijo ir televizijos asociacija ir Regioninių televizijų asociacija bendru teikimu, Lietuvos autorių teisių gynimo asociacijos agentūra, Lietuvos gretutinių teisių asociacija ir Audiovizualinių kūrinių autorių teisių asociacija bendru teikimu, tris narius deleguotų Lietuvos meno kūrėjų asociacija.

Šiuo metu į komisiją narius deleguoja prezidentas, Seimas, Lietuvos dailininkų sąjunga, Lietuvos kinematografininkų sąjunga, Lietuvos kompozitorių sąjunga, Lietuvos rašytojų sąjunga, Lietuvos teatro sąjunga, Lietuvos žurnalistų sąjunga, Lietuvos žurnalistų draugija, Lietuvos katalikų bažnyčios Vyskupų konferencija, Lietuvos periodinės spaudos leidėjų asociacija.

Komisijos nariams būtų nustatomas aukštojo išsilavinimo reikalavimas ir ne mažiau kaip 3 metų patirtis audiovizualinės politikos, viešosios informacijos rengėjo ar skleidėjo veikloje. Šiuo metu reikalaujama tik nepriekaištingos reputacijos.

Pataisas darbo grupė parengė po to, kai Valstybės kontrolė, atlikusi LRTK finansinį auditą, nustatė, kad komisija gautas lėšas naudojo pažeisdama teisės aktus, vengė prievolių, būtinų biudžetinei įstaigai, t.y. surinktų įmokų neapskaitė per valstybės biudžetą, darbo užmokestis buvo apskaičiuojamas ne pagal biudžetinių įstaigų darbuotojų apmokėjimo tvarką, o komisijos nariai patys pasiskirdavo sau atlyginimą.
Kadangi komisija kasmet įmokų surinkdavo daugiau nei patirdavo išlaidų, todėl susidarydavo likutis, audito metu siekęs 2,3 mln. litų, kurio komisija nepervesdavo į biudžetą.

Komisijoje pasiekta tokių kuriozų, kad valytoja gavo premiją už įstatymų rengimą. Komisijos nariai tuo tarpu už vieną posėdį gaudavo nuo 880 litų - eiliniam komisijos nariui iki 1760 litų - komisijos pirmininkui - atlygį, nešykštėjo sau premijoms.
VK ataskaitoje vertinat komisijos finansus 2006-2010 metais teigiama, kad „premijos valytojai buvo skirtos už darbus, kuriuos vykdė tik administracijos specialistai, pavyzdžiui: už Visuomenės informavimo įstatymo naujo redakcijos projekto bei Transliavimo ir retransliavimo veiklos licencijavimo taisyklių pakeitimų rengimą, vykdytą programų stebėseną“.

Valstybės kontrolė daro išvadą, kad iš viso 8,7 tūkst. litų premijų valytojai negalėjo būti skirta. Audito komitete dėl VK išvados aiškinęsi komisijos atstovai tuomet tvirtino, jog valytoja už teisės aktų kūrima premijuota, nes buvo „premijuojami visi darbuotojai bendru sąrašu“.

VK taip pat konstatavo, jog LRTK didžiąją dalį jos gaunamų pajamų - transliuotojų bei retransliuotojų mokamas kasmetines įmokas ir surinktus mokesčius už paraiškas gauti licenciją - pirmiausia turėtų pervesti į biudžetą, kas tiriamu laikotarpiu nebuvo daroma.
Radijo ir televizijos komisijos išlaidos pradėtos tirti, didiesiems Lietuvos komerciniams radijo ir televizijos kanalams birželį apkaltinus Radijo ir televizijos komisiją neskaidria veikla.

13 narių Lietuvos radijo ir televizijos komisija yra nepriklausoma Seimui atskaitinga institucija, kuri reguliuoja ir kontroliuoja Lietuvos radijo ir televizijos transliuotojų bei retransliuotojų veiklą.


Šiame straipsnyje: LRTKpremijos valytojoms

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių