Sėkmingai operuotas Afganistane sužeistas lietuvių karys

Vienas iš dviejų ketvirtadienį Afganistano Goro provincijoje sužeistų Lietuvos karių sėkmingai operuotas karinėje ligoninėje.

Abiejų karių gyvybei pavojaus nėra. Netrukus jie turėtų būti pergabenti į Lietuvą.

Apie tai Lietuvos televizijos žinių laidai "Šiandien" pranešė kariuomenės Jungtinio štabo viršininkas brigados generolas Algis Vaičeliūnas.

Jis informavo, kad per incidentą Afganistane ketvirtadienio rytą sužeisti du Lietuvos kariai, tarnaujantys Lietuvos vadovaujamos Goro provincijos atkūrimo grupės vienuoliktojoje pamainoje (PAG-11), šiuo metu yra gydomi Mazari Šarifo karinėje ligoninėje.

"Vienam jų atlikta operacija ir tik ką man pranešė, kad ji praėjo sėkmingai. Kariui sutvirtinti sužeisti žandikauliai. Pavojaus karių gyvybei nėra", - sakė A.Vaičeliūnas.

Incidentas, per kurį buvo sužeisti kariai, įvyko apie 9 valandą vietos laiku, kai Afganistano Goro provincijos sostinėje Čagčarane buvo eskortuojami psichologinių operacijų kariai. Per incidentą sužeistas ir vienas vietos gyventojas.

„Po susitikimo su televizijos darbuotojais, miesto centre juos užpuolė pistoletu ginkluotas ir Afganistano nacionalinės policijos uniformą vilkintis vietinis afganistanietis, ginkluotas pistoletu. Jis šovė į du karius: vienam padaryta smakro paviršutinė šautinė žaizda, taip pat gydytojai nustatė vidinį nosies kraujavimą, kitam – smakro paviršutinė šautinė žaizda, kairės plaštakos paviršutinė šautinė žaizda ir dešinės plaštakos šautinis daugiaskeveldrinis lūžis,” – pasakojo A.Vaičeliūnas.

Pasak Jungtinio štabo viršininko, į karius pistoletu apie tris šūvius paleidęs policininko uniformą vilkėjęs asmuo su bendrininku paspruko motociklu.

„Aš karių paklausiau, kaip galėjo būti, kad jūs buvote šešiese, o du ginkluoti užpuolikai su pistoletu jus užpuolė, man buvo atsakyta, kad tai įvyko labai greitai. Užpuolikas vilkėjo Afganistano nacionalinės policijos, mūsų draugiškų pajėgų, uniformą. Sunku buvo numatyti tokį dalyką. Taip pat viskas vyko tada, kai aplink buvo šimtai vietos nekaltų gyventojų ir jei kariai būtų atsakę ugnimi, tai būtų buvę daug civilių aukų, kariai stengėsi juos apsaugoti,“ – karių veiksmus po incidento paaiškino Jungtinio štabo viršininkas.

Sužeistiems kariams buvo suteikta pirmoji medicinos pagalba PAG-11 stovykloje, vėliau jie išskraidinti į Mazari Šarifo karo ligoninę. Pasak medikų, pavojus karių gyvybei negresia.

Sužeistas vietos gyventojas gydomas Čagčarano ligoninėje.

„Viena aišku, kad sužeisti kariai į PAG nebegrįš. Kai tik gydytojai leis, mes juos parskraidinsime į Lietuvą,“ – užtikrino brg. gen. A.Vaičeliūnas.

PAG-11 vadas pulkininkas Gintaras Smaliukas suformavo 40-ies karių greitojo reagavimo padalinį, kuris padės vietos pajėgoms šį įvykį ištirti. Šiuo metu yra ieškomi užpuolikai ir įvykį tiria vietos saugumo pajėgos – Policija ir Nacionalinio saugumo departamentas. Pirminiais duomenimis, sulaikyti du įtariamieji. Tyrimas tęsiamas.

Karių artimieji apie įvykį buvo informuoti.

Lietuvos vadovaujama PAG Gore – bendra civilinė ir karinė misija, NATO tarptautinių saugumo paramos pajėgų dalis, kuri Goro provincijoje pradėjo veikti 2005 metų vasarą. Pagrindinė misijos užduotis – padėti Afganistano valdžiai plėsti įtaką provincijoje, užtikrinti saugumą ir sudaryti tinkamas sąlygas provincijai atkurti. Prielaidos Afganistane dislokuotoms tarptautinėms pajėgoms baigti misiją bus sudarytos tuomet, kai šalies nacionalinės saugumo pajėgos sugebės pačios užtikrinti valstybės ir gyventojų saugumą. Šiuo metu didelis dėmesys skiriamas Afganistano nacionalinių saugumo pajėgų stiprinimo projektams rengti.

Dėl geografinės padėties ir menkai išvystytos infrastruktūros centrinėje Afganistano kalnuotoje dalyje esanti Goro provincija yra laikoma viena iš saugesnių provincijų šalyje. Saugumo situaciją provincijoje kariai apibūdina kaip sąlyginai ramią. Gore kartais fiksuojamas sukilėlių judėjimas, kadangi provincija ribojasi su pietinėmis provincijomis, kuriose 2010 metų pradžioje buvo dislokuotos papildomos didelės sąjungininkų pajėgos. Lietuvos vadovaujama PAG Gore vis didesnį dėmesį skiria Afganistano nacionalinėms saugumo pajėgoms, todėl šių metų pabaigoje Gore planuojama įkurti tarptautinę Policijos operacinę mokymo ir sąveikos grupę (angl. Police Operational Mentoring and Liaison Team, POMLT).

Šiuo metu Afganistane tarnaujančią PAG-11 sudaro Tauragės rajone dislokuoto Lietuvos didžiojo kunigaikščio Kęstučio motorizuotojo pėstininkų bataliono kariai. Kęstučio batalionas PAG misijoje dalyvauja jau antrą kartą. Dauguma pamainos karių yra tarnavę Balkanuose, Irake, Afganistane.

Goro PAG stovykloje Čagčarane kartu su Lietuvos kariais ir civiliais tarnauja ir dirba Danijos, Gruzijos, Japonijos, Jungtinių Amerikos Valstijų, Lenkijos, Suomijos ir Ukrainos atstovai.


Šiame straipsnyje: Afganistanaskariai

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių