Seimo opozicijos politinės iniciatyvos stringa

Opozicija neatsisako planų skelbti interpeliaciją aplinkos ministrui Gediminui Kazlauskui ir siekti pirmalaikių Seimo rinkimų, bet kolkas nesugeba susitarti dėl šių iniciatyvų pateikimo parlamentui svarstyti.

Dar renka informaciją

Anksčiau skelbta, kad jau šią savaitę opozicija turėtų parengti interpeliacijos Tautos prisikėlimo partijos deleguotam Aplinkos ministerijos vadovui G.Kazlauskui tekstą ir pradėti rinkti parlamentarų parašus. Tačiau iki penktadienio to nebuvo padaryta. Planai skelbti interpeliaciją atidėti bent iki kitos savaitės.

„Dirbam ta linkme, renkam informaciją, norime parengti kokybišką interpeliaciją, o ne pusfabrikatį. Todėl ir užtrunka šiek tiek ilgiau nei tikėjomės“, - teisinosi opozicijos lyderis, Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininkas Algirdas Butkevičius.

Pasak jo, tik ketvirtadienį buvo gauta papildoma informacija apie tai, kokius įstatymus aplinkosaugos ir statybų srityje ketina šį rudenį parengti Aplinkos ministerija, taip pat kaip jos prižiūrimoje srityje yra naudojamos lėšos, ypač gautos iš Europos Sąjungos fondų.

„Šią informaciją turime išnagrinėti, susisteminti, suformuluoti klausimus ministrui, tik tada surašyti juos į interpeliacijos tekstą“, - aiškino A.Butkevičius.

Svarstys partijos vadovybė

Opozicijos lyderis tvirtino, kad pirmadienį LSDP vadovybė dar svarstys klausimą dėl interpeliacijos G.Kazlauskui. Šiame opozicinės partijos vadovybės pasitarime turėtų būti aptarta interpeliacijos parengimo eiga, ministrui keliami klausimai.

A.Butkevičius tikisi, kad kitą savaitę pavyks parengti galutinį interpeliacijos tekstą ir pradėti rinkti Seimo narių parašus.

Norint pateikti interpeliaciją ministrui, reikia surinkti ne mažiau kaip 29 parlamentarų parašus. Opozicija turi dvigubai daugiau atstovų Seime, todėl A.Butkevičius neabejoja, kad reikiamus parašus pavyks surinkti pakankamai sparčiai, kai tik tekstas bus parengtas.

Praktiškai visos opozicinės partijos dar rugsėjo pradžioje pareiškė priekaištų aplinkos ministrui ir tvirtino paremsiančios interpeliaciją jam.

Kaltinamas neveiklumu

Gavęs interpeliaciją ministras turi per dvi savaites parengti atsakymus ir pateikti juos Seimui. Jeigu po interpeliacijos parlamente svarstymų sudaryta speciali komisija konstatuoja, jog ministro atsakymai netenkina Seimo, parlamentarai turi slaptai balsuoti, ar atstatydinti ministerijos vadovą. Ministras privalo pasitraukti, jeigu ne mažiau kaip 71 Seimo narys pareiškia nepasitikėjimą juo.

G.Kazlauskas kaltinamas prastu ES lėšų įsisavinimu, sustojusiomis aplinkosaugos ir statybų programomis. Prezidentė Dalia Grybauskaitė yra tvirtinusi, kad aplinkos ministras yra visiškai neveiklus ir raginusi valdančiąją koaliciją apsvarstyti jo pakeitimo klausimą.

Tačiau Aplinkos ministerijos vadovą delegavusi Tautos prisikėlimo partija ir premjeras Andrius Kubilius užstojo G.Kazlauską, todėl jis liko dirbti.

Opozicija tikisi, kad interpeliaciją parems ir dalis valdančiųjų, nepatenkintų aplinkos ministru.

Šiuo metu Seime opozicija skaičiuoja turinti 67 balsus, valdančioji keturių centro dešinės partijų koalicija – 69 balsus. Tačiau politiniais klausimais, įskaitant ir dėl interpeliacijų, valdančiuosius remia trys valstiečių liaudininkų atstovai parlamente, nors ši opozicinė partija ir grasina nutraukti bendradarbiavimo su valdžia susitarimą.

Dabartiniame Seime opozicija jau bandė skelbti interpeliacijas finansų, susisiekimo, švietimo ir mokslo ministrams, tačiau visi bandymai baigėsi fiasko.

Dėl pirmalaikių rinkimų – skeptiškos nuotaikos

A.Butkevičius taip pat yra skelbęs, kad šią savaitę gali būti pradėti rinkti Seimo narių parašai po iniciatyva surengti pirmalaikius parlamento rinkimus.

LSDP taryba prieš kelias savaites pasiūlė dėl naujos kadencijos Seimo balsuoti kitų metų vasarį, kai vyks eiliniai savivaldos rinkimai. Esą dabartinis Seimas ir jame susiformavusi valdančioji koalicija yra nedarbinga.

Opozicijos lyderis tvirtino, kad šią savaitę per plenarinius Seimo posėdžius bus surinkta apie 40 parlamentarų parašų, remiančių pirmalaikių rinkimų iniciatyvą. Tačiau nei nutarimo projektas dėl tokių rinkimų surengimo buvo parengtas, nei pradėti rinkti parašai.

„Mes Socialdemokratų frakcijoje vieningai remiame pirmalaikių Seimo rinkimų iniciatyvą, tačiau iki šiol nesulaukėm kitų opozicinių frakcijų aiškios nuostatos šiuo klausimu. Tikimės sulaukti kitą savaitę. Tada ir bus galima rinkti parašus po inicijuotu atitinkamu Seimo nutarimu“, - teigė A.Butkevičius.

Seimo nutarimas dėl pirmalaikių parlamento rinkimų paskelbimo gali būti priimtas ne mažiau kaip 85 Seimo narių balsais. Tiek neturi nei opozicija, nei valdantieji. Todėl į socialdemokratų iniciatyvą paleisti Seimą ir kitų metų vasarį išsirinkti naują žvelgiama gana skeptiškai net ir opozicijos gretose.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių