Seimo komisija tirs politikų neteisėtą įtaką teisėsaugai

Opozicinių socialdemokratų nario Juliaus Sabatausko vadovaujama Seimo komisija tirs neteisėtą politikų įtaką teisėsaugai per pastaruosius penkerius metus.

Ketvirtadienį parlamentarai sudarė tokią opozicijos inicijuotą Seimo laikinąją komisiją. Už tai balsavo 91, prieš buvo 2, susilaikė 7 Seimo nariai.

Komisijos nariais tapo visų parlamentinių frakcijų atstovai. Jos pirmininku išrinktas J.Sabatauskas, nors į šias pareigas siūlytas Teisės ir teisėtvarkos komiteto vadovas, konservatorius Stasys Šedbaras, taip pat jokioms frakcijoms nepriklausančius Seimo narius vienijančios Mišriosios grupės atstovas Valdemaras Valkiūnas ir Krikščionių partijos frakcijos narys Aleksandras Sacharukas. Pastarąją kandidatūrą ironiškai siūlė su juo konfliktuojantis Tautos prisikėlimo partijos lyderis Arūnas Valinskas. Tačiau A.Sacharukas atsisakė kandidatuoti į šias pareigas, irgi ironiškai „padėkojęs“ A.Valinskui už pasiūlymą.

Komisijos pirmininko pavaduotoju balsų dauguma paskirtas V.Valkiūnas.

Seimo laikinoji komisija turės daugiau kaip per keturis mėnesius ištirti pastarųjų penkerių metų atvejus, kai politikai kišasi į teisėsaugos institucijų veiklą. Pirminėje iniciatyvoje opoziciniai socialdemokratai siūlė, kad komisijoje būtų tiriami tik tokie atvejai per pastaruosius pusantrų metų, tai yra nuo dabartinio Seimo kadencijos pradžios. Tačiau svarstymo metu pritarta pasiūlymui išplėsti tyrimo laikotarpį iki pastarųjų penkerių metų, apimant ir buvusios valdžios, kurioje dominavo socialdemokratai, galimai neteisėtą įtaką teisėsaugos institucijoms.

Kalbėdami apie pastaruosius įtartinus atvejus, kuriuos turėtų nagrinėti laikinoji komisija, socialdemokratai priminė, kad pasirodė pranešimai apie, jų manymu, „precendento neturinčius atvejus“, kai politinės struktūros kišasi į teisėsaugos darbą. Kalbama apie mažiausiai du pastaruoju metu paviešintus atvejus Ministro pirmininko tarnybos domėjimąsi dviejų bendrovių „Agrowill Group“ ir „Gustonys“ turtiniu ginču, akivaizdžiai palaikant vieną pusę, bei premjero patarėjo Virgio Valentinavičiaus išsirūpintu prokuroro leidimu ir susipažinimu su Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos byla, kurioje figūruoja žemės ūkio ministras, konservatorius Kazys Starkevičius.

Be to, prisimintas buvusio generalinio prokuroro pavaduotojo Gintaro Jasaičio pareiškimas, kad ne kartą buvo juntamas politikų spaudimas teisėsaugai.

Valdantieji tikisi, kad laikinoji komisija taip pat tirs galimą kontrabandos įtaką kai kuriems pasienio politikams, Ignalinos jėgainės uždarymui skirtų pinigų galimą grobstymą, taip pat, kodėl socialdemokratų valdžia neefektyviai leido lėšas, skirtas premjero rezidencijai.

Seimo nutarime rašoma, kad „pastaruoju metu viešai buvo paskelbta apie galimai neteisėtą politinių ir interesų grupuočių poveikį teisėsaugos institucijoms, kai kuriems teisėsaugos institucijų atliekamiems tyrimams“. „Atskiri ministro pirmininko patarėjai viešai teigia, kad kai kurie pareigūnai sąmoningai trukdo atlikti finansinių nusikalstamų veikų tyrimus. Kyla esminis pavojus, kad atskiri valstybės politikai gali daryti neteisėtą spaudimą teisėsaugos institucijoms, tenkindami siaurų grupių, o ne visos valstybės ir visuomenės interesus“, - nurodoma nutarime.

Todėl laikinoji komisija raginama iki šių metų spalio 1 dienos ištirti, „ar yra požymių, kad politinės ir interesų grupuotės daro galimai neteisėtą poveikį teisėsaugos institucijoms dėl atliekamų tyrimų” ir „ar yra požymių, kad teisėsaugos institucijoms sąmoningai trukdoma atlikti nusikalstamų veikų tyrimus“.

Nustatyta, kad komisija nagrinėja 2005-2010 metų įvykius. Komisija taip pat įpareigojama „pateikti pasiūlymus, kaip tobulinti parlamentinę teisėsaugos institucijų kontrolę”.


Šiame straipsnyje: Seimaskomisija

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių