Seimo akibrokštas Vyriausybei – pritariama pensijų sumažinimo nutraukimui

Seimas vieno balso persvara po svarstymo pritarė įstatymui, kuriuo nuo Naujųjų metų atšaukiamas pensijų ir kitų socialinių išmokų sumažinimas.

Šiam opozicijos inicijuotam projektui griežtai prieštaravo Vyriausybė, tvirtindama, kad jam įgyvendinti reikės skylėtame kitų metų biudžete rasti papildomus 600 milijonų litų.

Kartu su opozicija balsavo du valdantieji

Už tai, kad būtų pritarta Socialinių išmokų perskaičiavimo ir laikinojo mokėjimo įstatymo pataisoms, inicijuotoms opozicinės Krikščionių partijos frakcijos seniūno Vidmanto Žiemelio, ketvirtadienį balsavo 64 Seimo nariai iš 127 dalyvavusių balsavime, prieš buvo 33, susilaikė 30 parlamentarų.

Tokie balsavimo rezultatai palydėti plojimų Seimo plenarinių posėdžių salės opozicijos pusėje.

Už šį įstatymą, kuriuo sumažintosios pensijos ir kitos socialinės išmokos sugrąžinamos į 2008 metų lygį, balsavo visa opozicija, taip pat valdančiajai koalicijai priklausantis konservatorių frakcijos narys Saulius Stoma bei Jungtinės Liberalų ir centro bei Tautos prisikėlimo partijos frakcijos narys Valdemaras Valkiūnas. Likusieji valdantieji balsavo prieš arba susilaikė.

Galutinis balsavimas dėl šio įstatymo projekto numatomas kitą savaitę arba gruodžio pradžioje. Valdančioji koalicija tikisi, kad iki to laiko sugebės suvienyti savo pajėgas ir atmesti projektą. „Turime laikytis atsakomybės principo dabartinėje audringoje ekonominėje jūroje“, - kalbėjo socialinės apsaugos ir darbo ministras Donatas Jankauskas.

Atkreipė dėmesį į Konstitucinio Teismo sprendimą

Diskusijos metu V.Žiemelis tvirtino, kad Seimui privalu priimti įstatymą dėl socialinių išmokų sumažinimo sustabdymo, nes taip esą liepė Konstitucinis Teismas. „Jis šiemet balandį konstatavo, kad pensijų ir įvairių kitų išmokų sumažinimo įstatymai gali būti priimami tik vieneriems metams, o ne dviejiems ar ilgesniam periodui. Seimui privalu kasmet iš naujo įvertinti situaciją, ar tikrai turi būti tęsiamas tokio įstatymo galiojimas. Taigi, Seimas negali nepritarti šiam projektui“, - kalbėjo V.Žiemelis.

Jis netiesiogiai paragino premjerą Andrių Kubilių atsistatydinti, jeigu nežino, iš kur paimti 600 milijonų litų, kurie reikalingi pasiūlytam įstatymui įgyvendinti. „Premjeras nuolat klausia – iš kur paimti pinigų? Jeigu nežinote, tai yra įvairūs sprendimo būdai“, - sakė V.Žiemelis.

Seimo Audito komitetas pritarė pasiūlytam įstatymo projektui. „Komiteto nuomone, pensijų ir kitų socialinių išmokų sumažinimo įstatymai neturėtų galioti 2011 metais. Turi baigtis jų galiojimas jau 2011 metų sausio 1 dieną“, - sakė šio komiteto atstovas Bronius Bradauskas.

Pasak jo, Audito komitetas taip pat mano, jog „Vyriausybė iki šiol nepadarė nieko, kad bent jau būtų nustatytas sumažintų pensijų kompensavimo mechanizmas“.

Opozicija kaltina Vyriausybę nepagarba rinkėjams

Opozicinės Socialdemokratų partijos frakcijos narys Algirdas Sysas priekaištavo Vyriausybei, kad ši negerbia rinkėjų. „Kai vakar vakare susitikau su rinkėjais, pirmas jų klausimas buvo – kada bus sustabdytas pensijų sumažinimas, kada bus grąžintos nusavintos pensijos? Taigi, tai pirmo aktualumo klausimas. Rinkėjai mato ir padarys iš to išvadas teisingas, jeigu įstatymui nebus pritarta“, - sakė A.Sysas.

„Socialinį teisingumą turime atstatyti. Turime atiduoti paprastam Lietuvos žmogui tuos dešimt, dvidešimt, trisdešimt litų, kuriuos pernai paėmėm“, - sakė opozicinės Darbo partijos frakcijos narė Loreta Graužinienė.

Premjeras opoziciją ragina apsispręsti

Tuo tarpu valdantieji sakė, kad nėra atsakinga priiminėti įstatymus, kurie kitąmet pareikalautų atstatyti buvusį pensijų ir kitų socialinių išmokų lygmenį, nes tam skylėtuose „Sodros“ ir valstybės biudžetuose nėra papildomų šimtų milijonų litų.

„Labai malonu visada diskutuoti socialinėmis temomis. Labai malonu, demonstruojant visus savo nepridengtus jautrumus“, - ironizavo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkas Rimantas Jonas Dagys.

„Visi žinome, kad jokie ekonominiai rodikliai neatsistatė į 2008 metų lygį. Todėl atstatyti pensijas į tą lygį tikrai negalima. Jeigu priimsime šį įstatymą, turėsime 200 milijonų atimti iš įvairių socialinių išmokų ir po 100 milijonų nuo švietimo ir kitų socialinių paslaugų. Nes kitų šaltinių nėra“, - kalbėjo jis. „Užtenka spekuliuoti socialinėmis temomis“, - pridūrė komiteto vadovas.

Premjeras A.Kubilius paragino opoziciją apsispręsti, kokią poziciją jie užima. „Tik ką, prieš dvi dienas, kai svarstėm kitų metų biudžetą, opozicija kalbėjo, kad nėra pakankamai pajamų. Iš kitos pusės dabar raginama smarkiai didinti išlaidas. Tai vieną kartą opozicijai reikia apsispręsti“, - teigė jis.


Šiame straipsnyje: Seimaspensijossumažinimas

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių