Seime prasidėjo A.Sacharuko ir L.Karaliaus apkaltos procesai (atnaujinta)

Seime pritarta siūlymui pradėti apkaltos procesus Krikščionių partijos frakcijos seniūnui Aleksandrui Sacharukui ir šios frakcijos nariui Linui Karaliui.

Balsavo absoliuti dauguma

Už tai, kad būtų pradėtas procesas prieš A.Sacharuką ir būtų sudaryta speciali komisija, turinti patikrinti apkaltos iniciatorių keliamų kaltinimų pagrįstumą, balsavo 107 Seimo nariai, nei vienas nebuvo prieš, 11 susilaikė. Pats A.Sacharukas nedalyvavo šiame balsavime. Iš jo vadovaujamos Krikščionių partijos frakcijos narių tik Jonas Stanevičius buvo už apkaltos komisijos sudarymą, visi likusieji susilaikė.

Už apkaltos L.Karaliui komisijos sudarymą buvo 95 Seimo nariai, prieš 2, susilaikė 4. Šiame balsavime nedalyvavo nei L.Karalius, nei A.Sacharukas, o J.Stanevičius ir vėl vienintelis iš frakcijos balsavo už. Prie pastarojošįkart prisidėjo ir Valdemaras Valkiūnas.

Sudarytos dvi specialios komisijos, vienijančios po 12 narių, kurios turės iki gegužės 1 dienos ištirti kaltinimus A.Sacharukui ir L.Karaliui bei pateikti išvadą Seimui, ar jie verti apkaltos.

Skirtingi kaltinimai

A.Sacharukas kaltinamas Seimo statuto ir Konstitucijos pažeidimu, taip pat priesaikos sulaužymu, nes beveik dvi dešimtis kartų pasinaudojo L.Karaliaus suteikta balsavimo kortele ir balsavo už jį, kai šis praleido ne vieną plenarinį posėdį.

L.Karalius irgi kaltinamas Statuto ir Konstitucijos sulaužymu, nes jis nedalyvavo ne viename iš anksto skelbtame Seimo plenariniame posėdyje, kai buvo išvykęs į tolimas ir egzotiškas poilsines keliones, melavo parlamento vadovybei dėl savo nedalyvavimo posėdžiuose priežasčių, paliko savo balsavimo kortelę A.Sacharukui.

Abiejų tyrimo komisijų nariais paskirti tie patys nariai - socialdemokratai Vytenis Andriukaitis ir Algirdas Sysas, valstietė liaudininkė Rima Baškienė, Darbo partijos atstovė Loreta Graužinienė, konservatoriai Evaldas Juknevičius, Kęstutis Masiulis ir Paulius Saudargas, Liberalų sąjūdžio atstovė Dalia Kuodytė, liberalcentristas Jonas Liesys, Tvarkos ir teisingumo narys Almantas Petkus bei Krikščionių partijos frakcijos narys Mantas Varaška.

Komisijų pirmininku paskirtas konservatorius K.Masiulis, kuris iš pradžių skeptiškai žiūrėjo į tokį pasiūlymą, bet galų gale sutiko. Komisijų pirmininko pavaduotoju tapo V.Andriukaitis.

Komisijos tikrins abejonių pagrįstumą

Pristatydamas daugiau kaip penkiasdešimties įvairioms frakcijoms priklausančių Seimo narių pasirašytas apkaltų A.Sacharukui ir L.Karaliui iniciatyvas V.Andriukaitis atkreipė dėmesį, kad Konstitucija liepia parlamentarams „veikti skaidriai ir pagal įstatymus, vadovaujantis duota priesaika“.

„Šiuos principus pažeidžiantys asmenys negali eiti tokių pareigų, kurios patikėtos rinkėjų. Priesaika nėra vien formalus aktas. Tai konstitucinis įpareigojimas. Jeigu priesaika grubiai pažeidžiama, ją davęs asmuo nebegali toliau eiti pareigų, kurias pradėjo eiti duodamas priesaiką. Laisvas mandatas negali būti naudojamas ne visuomenės interesais, bet asmeninei naudai gauti“, - kalbėjo jis.

Pasak V.Andriukaičio, apkaltos inicijuojamos dėl to, jog įtariama, kad A.Sacharukas ir L.Karalius „daug kartų sąmoningai pažeidė Statuto reikalavimus“. „Komisijose turime patikrinti, ar mūsų abejonės pagrįstos“, - teigė politikas.

Sudėtingas ir ilgas procesas

Socialdemokratas tikisi, kad komisijų darbo rezultatas bus bent jau toks, jog „bus išgyvendinta ta nereta praktika, kad Seimo nariai balsuoja už savo kolegas“, be to, „parlamentarai drausmingiau dalyvaus posėdžiuose, nes tai ir yra jų tiesioginis darbas“.

V.Andriukaičio nuomone, A.Sacharukas ir L.Karalius galėjo išvengti apkaltų, jeigu sąžiningai atgailautų ir atsiprašytų už savo nederamą poelgį.

Po to, kai specialiosios komisijos pateiks savo išvadas, Seimas turės jas patvirtinti. Jeigu bus pripažinta, kad parlamentaras vertas apkaltos, šis klausimas keliaus į Konstitucinį Teismą, kuris turės pateikti savo verdiktą, ar tikrai buvo sulaužyta priesaika ir pažeista Konstitucija. Jeigu Teismo išvada šiuo klausimu bus teigiama, apkalta grįš į Seimą, kuris turės po debatų balsuoti, ar atimti iš prasižengusiojo mandatą. Tai gali būti padaryta slaptai balsuojant ne mažiau kaip 85 Seimo nariams.


Šiame straipsnyje: apkalta

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių