Seime narstoma, ar Vyriausybė kišosi į dviejų bendrovių ginčą (papildyta 17.20 val.)

Ministro pirmininko kancleris tikina, kad Vyriausybė nesikišo į bendrovių „Agrowill Group“ ir „Gustoniai“ komercinį ginčą.

Negalėjo atmesti žmogaus skundo

Kancleris Deividas Matulionis trečiadienį liudijo Seimo laikinajai komisijai, tiriančiai galimai neteisėtą politikų įtaką teisėsaugai. Ši komisija be kita ko nagrinėja, kodėl Ministro pirmininko tarnyba domėjosi dviejų bendrovių turtiniu ginču, galimai užimdama vienos pusės gynimo poziciją. Šis ginčas yra narstomas teismuose.

D.Matulionis pripažino, kad Vyriausybėje buvo organizuotas neformalus pasitarimas dėl situacijos, susidariusios žemės ūkio investicinei bendrovei „Agrowill Group“ teisme ginčijantis su Panevėžio rajono žemės ūkio bendrove „Gustoniai“.

„Komisija klausinėjo apie aplinkybes, kodėl ir kaip buvo organizuotas tas pasitarima. Paaiškinau, kad jis organizuotas todėl, kad išvažiuojamajame Vyriausybės posėdyje Panevėžyje į premjerą kreipėsi „Gustonių“ vadovas, papasakodamas, kad „Agrowill Group“ neva brutaliai kišasi į šios bendrovės veiklą, neteisėtai perėmė jos turtą. Labai emocionaliai, dramatiškai pristatytas tas klausimas, žmogus tikrai atrodė esąs desperacijoje. Todėl premjeras ir paprašė manęs pasidomėti, kas ten vyksta. Negi žmogui atsakysi, kad „eik tu po velnių, teismuose spręsk savo problemas“, o mes nusiplauname rankas?“, - pasakojo kancleris.

Atmeta kaltinimus

Pasak D.Matulionis, neformaliame pasitarime Vyriausybėje dalyvavo prokuratūros, Policijos departamento atstovas, keli teisininkai ir pats „Gustonių“ vadovas. „Agrowill“ atstovai į jį nebuvo kviesti.

„Tai buvo elementarus neformalus pasitarimas be jokių teisinių pasekmių. Kategoriškai pasakau, kad mes į dviejų bendrovių teisinį ginčą nesikišame. Ir pasitarime pasakyta buvo, kad neabejojame teismo sprendimais, jie turi būti vykdomi. Bet kilo abejonių, ar veiksmai, įgyvendinant teismo sprendimus, nebuvo neteisėti, ar nebuvo tie veiksmai atliekami pažeidžiant įstatymus“, - sakė D.Matulionis.

Anot kanclerio, Vyriausybė dažnai gauna informacijos, kad „turtingos verslo grupės užvaldo žemės ūkio bendroves“. Galbūt tai daroma ir teisėtai. Bet turi būti ir tam tikra verslo etika. Negali būti brutalumo ir žmogaus teisių pažeidimų“, - kalbėjo jis.

Jis dar kartą pakartojo, kad „Agrowill Group“ ir „Gustonių“ ginče Vyriausybė neužėmė jokios pozicijos, tik įsigilino į situaciją, ar buvo kokių nors įstatymų pažeidimų įgyvendinant teismų sprendimus dėl šio ginčo.

Smerkia Vyriausybę

Tuo tarpu „Agrowill Group“ valdybos narys Vladas Bagavičius laikosi kitokios nuomonės. „Mano nuomone, Vyriausybė išvis neturėjo kištis į šį reikalą, nes tai visiškai ūkinis ginčas, todėl išskirtinis dėmesys vienai iš pusių neatitinka teisingumo kriterijų“, - įsitikinęs jis.

V.Bagavičius irgi trečiadienį liudijo Seimo laikinajai komisijai, vadovaujamai socialdemokrato Juliaus Sabatausko.

„Agrowill group“ valdybos narys tvirtino, kad po pasitarimo Vyriausybėje teisėsaugos institucijos sureagavo, pradėdamos ikiteisminį tyrimą dėl galimo šios bendrovės savavaldžiavimo. „Mano požiūriu, ten nieko nėra ir tyrimas baigsis niekuo“, - pastebėjo V.Bagavičius.

Neprisimena tokių atvejų

Komisijoje apklaustas Kriminalinės policijos valdybos viršininkas Eugenijus Ušinskas nenorėjo plačiau komentuoti pasitarimo Vyriausybėje. "Viską komisijai pasakiau. O komentuoti viešai nieko negalėčiau, nes tęsiami ikiteisminiai tyrimai", - sakė jis žurnalistams.

E.Ušinskas paneigė, kad Vyriausybės pasitarime buvo policijos ar prokuratūros pareikalauta pradėti ikiteisminį tyrimą dėl "Agrowill" savavaldžiavimo. "Jau prieš pasitarimą buvo gautas skundas dėl galimai neteisėtų šios bendrovės veiksmų. Juo vadovaujantis ir buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas. Mes jo tiesiog negalėjome nepradėti", - aiškino pareigūnas.

Komisijos vadovas J.Sabatauskas tvirtino trečiadienį išgirdęs prieštaringus liudijimus. Tačiau jie bus vertinami vėliau.

Bet J.Sabatauskas pabrėžė, kad nei vienas liudytojas neprisiminė tokio atvejo, kad Vyriausybėje kada nors vyktų pasitarimai ūkinių ginčų klausimais. "Nesu girdėjęs, kad Vyriausybė dalyvautų ūkinių ginčų nagrinėjime. Ir liudytojai to nėra girdėję. Jeigu reikės, pasiaiškinti pakviesime ir premjerą", - sakė politikas.

Balandį išplatino pareiškimą

Balandį žemės ūkio investicijų bendrovė „Agrowill Group“ pareiškė esanti nustebinta Vyriausybės dėmesiu įmonės ginčui su netiesiogiai kontroliuojamos Panevėžio rajono bendrovės „Gustoniai“ vadovybe. Vyriausybėje buvo surengtas pasitarimas, kuriame, dalyvaujant teisėsaugos institucijų atstovams, kalbėta apie šį ginčą.

„Ginčą su bendrovės vadovu sprendžiame teisinėmis priemonėmis - teismai spręs bylas ir priims sprendimus. Tačiau nustebome sužinoję, kad Vyriausybė ėmėsi aktyviai kištis į šį teisme nagrinėjamą procesą“, - pareiškė V.Bagavičius.

Pasak jo, bendrovės „Gustoniai“ vadovai, turėdami vos 10 procentų pajų, siekia užvaldyti daugiau nei 8 milijonų litų vertės įmonės turto. Tuo tarpu „Agrowill Group“ įmonių grupės bendrovei „AVG Investment“ netiesiogiai priklauso 68 proc. „Gustonių“ balso teisių suteikiančių pajų, tačiau „Agrowill Group“ iki šiol nebuvo leidžiama valdyti žemės ūkio bendrovės.

Šiuo metu teismuose vyksta net kelių civilinių ginčų nagrinėjimas, kuriuose yra ginčijami ankstesnės „Gustonių“ vadovybės priimti sprendimai.

Premjeras Andrius Kubilius yra sakęs, kad „Agrowill Group“ ir „Gustonių“ atveju nebuvo kišamasi į konkretų turtinį ginčą, tik nagrinėtas „savavaliavimą, kai buvo laužomos durys, veržiamasi į patalpas ir kitaip elgiamasi, galimai pažeidžiant žmogaus teises“.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių