Seimas žada tirti politikų neteisėtą įtaką teisėsaugai

Seimas sudarys laikinąją komisiją, kelis mėnesius tirsiančią įtarimus dėl galimos neteisėtos politikų įtakos teisėsaugai per pastaruosius penkerius metu.

Komisija turėtų būti sudaryta šį ketvirtadienį arba kitą savaitę. Antradienį Seimas apsvarstė opozicijos iniciatyvą sudaryti tokią laikinąją komisiją ir tam pritarė bendru sutarimu.

Laikotarpio pratęsimui pritarė

Laikinoji komisija turės tirti atvejus, kai politikai kišasi į teisėsaugos institucijų veiklą. Pirminėje iniciatyvoje opoziciniai socialdemokratai siūlė, kad komisijoje būtų tiriami tik tokie atvejai per pastaruosius pusantrų metų, tai yra nuo dabartinio Seimo kadencijos pradžios. Tačiau svarstymo metu pritarta pasiūlymui išplėsti tyrimo laikotarpį iki pastarųjų penkerių metų, apimant ir buvusios valdžios, kurioje dominavo socialdemokratai, galimai neteisėtą įtaką teisėsaugos institucijoms.

Opozicija tokiam laikotarpio išplėtimui pritarė. „Remiu, kad būtų nagrinėjamas penkerių metų laikotarpis. Tai galėtų parodyti pilnesnį vaizdą, kur galimi demokratijos ir teisinės valstybės sistemos pažeidimai“, - sakė socialdemokratas Vytenis Andriukaitis.

„Kai teisėsauga ką nors daro, politikai turi tylėt. Kita vertus, teisėsauga yra lygiai tokia pati valdžios šaka, kuri santykiauja su valdančiaisiais. Todėl ta komisija turi pasiūlyti aiškią sistemą santykiavimo tarp visų valdžių“, - teigė Darbo partijos frakcijos narys Kęstutis Daukšys.

„Ačiū Dievui, pagaliau tokia komisija atsiranda. Šitą praktiką, kai teisėsauga ir teisėtvarka priklauso nuo politikų, o šie grubiai kišasi į jų darbą ir jiems nurodinėja, reikia vieną kartą baigti“, - teigė Tvarkos ir teisingumo frakcijos seniūnas Valentinas Mazuronis.

Priminė pastaruosius rezonansinius atvejus

Kalbėdami apie pastaruosius įtartinus atvejus, kuriuos turėtų nagrinėti laikinoji komisija, socialdemokratai priminė, kad pasirodė pranešimai apie, jų manymu, „precendento neturinčius atvejus“, kai politinės struktūros kišasi į teisėsaugos darbą. Kalbama apie mažiausiai du pastaruoju metu paviešintus atvejus Ministro pirmininko tarnybos domėjimąsi dviejų bendrovių „Agrowill Group“ ir „Gustonys“ turtiniu ginču, akivaizdžiai palaikant vieną pusę, bei premjero patarėjo Virgio Valentinavičiaus išsirūpintu prokuroro leidimu ir susipažinimu su Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos (FNTT) byla, kurioje figūruoja žemės ūkio ministras, konservatorius Kazys Starkevičius.

Be to, prisimintas buvusio generalinio prokuroro pavaduotojo Gintaro Jasaičio pareiškimas, kad ne kartą buvo juntamas politikų spaudimas teisėsaugai.

Premjeras Andrius Kubilius yra aiškinęs, kad „Agrowill Group“ ir „Gustonių“ atveju nebuvo kišamasi į konkretų turtinį ginčą, tik nagrinėtas „savavaliavimą, kai buvo laužomos durys, veržiamasi į patalpas ir kitaip elgiamasi, galimai pažeidžiant žmogaus teises“. Tuo tarpu patarėjo V.Valentinavičiaus atveju aiškinama, kad jis vadovavo premjero sudarytai darbo grupei, kuri nagrinėjo dabar jau atsistatydinusio Veterinarijos tarnybos vadovo Kazimiero Lukausko galimai neteisėtą veiklą, todėl FNTT patalpose susipažino tik su ta bylos dalimi, kuri liečia K.Lukauską.

A.Kubilius ragino valdančiąją koaliciją paragino palaikyti laikinosios komisijos sudarymą. „Nes ji turės galimybę išsiaiškinti daugybę dalykų – pavyzdžiui, kokia buvo buvusių valdžių įtaka kai kurioms teisėsaugos institucijoms, kodėl kontrabandos pasienyje teisėsauga nemato, nors joje galbūt dalyvauja kai kurie politikai, kodėl buvo grobstomi Ignalinos jėgainės uždarymui skirti pinigai, kodėl socialdemokratų valdžia neefektyviai leido lėšas, skirtas premjero rezidencijai“, - tvirtino premjeras.

Išvados – iki spalio

Per dvi savaites pakoreguotame Seimo nutarimo projekte rašoma, kad „pastaruoju metu viešai buvo paskelbta apie galimai neteisėtą politinių ir interesų grupuočių poveikį teisėsaugos institucijoms, kai kuriems teisėsaugos institucijų atliekamiems tyrimams“. „Atskiri ministro pirmininko patarėjai viešai teigia, kad kai kurie pareigūnai sąmoningai trukdo atlikti finansinių nusikalstamų veikų tyrimus. Kyla esminis pavojus, kad atskiri valstybės politikai gali daryti neteisėtą spaudimą teisėsaugos institucijoms, tenkindami siaurų grupių, o ne visos valstybės ir visuomenės interesus“, - nurodoma projekte.

Todėl laikinoji komisija raginama iki šių metų spalio 1 dienos ištirti, „ar yra požymių, kad politinės ir interesų grupuotės daro galimai neteisėtą poveikį teisėsaugos institucijoms dėl atliekamų tyrimų” ir „ar yra požymių, kad teisėsaugos institucijoms sąmoningai trukdoma atlikti nusikalstamų veikų tyrimus“.

Siūloma nustatyti, kad komisija turi išnagrinėti 2005-2010 metų įvykius. Komisija taip pat įpareigojama „pateikti pasiūlymus, kaip tobulinti parlamentinę teisėsaugos institucijų kontrolę”.


Šiame straipsnyje: Seimaskomisija

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių