Seimas svarstys prezidentės grąžintą įstatymą dėl dvigubos pilietybės

Seimui ketvirtadienį bus pateiktas prezidentės Dalios Grybauskaitės grąžintas dvigubos pilietybės ribas išplečiantis Pilietybės įstatymas.

Prezidentė įstatymą grąžino dėl galimos prieštaros Konstitucijai, siūlydama atsisakyti nuostatos dėl dvigubos pilietybės emigrantams, įgijusiesiems Europos Sąjungos (ES) ir NATO valstybės pilietybę.

Prezidentės vertinimu, tokia nuostata ne tik prieštarauja Konstitucijos straipsniui dėl dvigubos pilietybės kaip atskiro atvejo, bet ir pažeidžia lygiateisiškumo principą.

Seimas priimdamas naujos redakcijos Pilietybės įstatymą leido dvigubą pilietybę, jei Lietuvos pilietis įgytų ES ar NATO priklausančios valstybės pilietybę.

"Konstitucijoje įtvirtintas asmenų lygiateisiškumo principas būtų pažeistas, jeigu įstatyme nustatant galimybę išsaugoti Lietuvos pilietybę būtų remiamasi ne skirtinga tokių asmenų teisine padėtimi, bet jų naujai įgytos pilietybės valstybės priklausymu tam tikrai tarptautinei organizacijai, valstybių sąjungai", - rašoma dekrete, kuriuo prezidentė grąžina įstatymą Seimui.

Prezidentei vetavus įstatymą, Seimas sprendžia, ar svarstyti grąžintą įstatymą iš naujo, ar laikyti įstatymą nepriimtu.

Grąžinto įstatymo priėmimo metu pirmiausia balsuojama, ar priimti visą įstatymą be pakeitimų. Pakartotinai Seimo apsvarstytas įstatymas laikomas priimtu, jeigu už įstatymą balsavo daugiau kaip pusė visų Seimo narių.

Jeigu įstatymas be pakeitimų nepriimtas, balsuojama, ar priimti įstatymą su visomis prezidento teikiamomis pataisomis ir papildymais.

Prezidentė D.Grybauskaitė, dėl galimos prieštaros Konstitucijai grąžinusi Seimui pakartotinai svarstyti Pilietybės įstatymą, taip pat siūlo atsisakyti naujos nuostatos, kad pilietybę išimties tvarka gali būti suteikta, "kai tai sietina su Lietuvos vardo garsinimu mokslo, ekonomikos, kultūros, meno ir sporto srityse, jai atstovaujant šiuo metu ar ateityje".

Prezidentė siūlo likti su šiuo metu galiojančiu teisiniu reguliavimu, jog Lietuvos pilietybę išimties tvarka galima suteikti už ypatingus nuopelnus valstybei.

"Lietuvos pilietybė išimties tvarka negali būti teikiama vien tuo pagrindu, jog manoma ar tikimasi, kad būdamas Lietuvos piliečiu asmuo galbūt ateityje turės nuopelnų valstybei. Lietuvos pilietybė negali būti teikiama remiantis spėjimais dėl ateities", - rašoma D.Grybauskaitės dekrete.

Taip pat prezidentė siūlo nustatyti tokį reguliavimą, kad asmuo, kitos valstybės pilietybę įgijęs gimdamas, per trejus metus nuo pilnametystės turėtų apsispręsti, kurios valstybės pilietybę rinktis. Įstatymo nuostatą, kad dviguba pilietybė leidžiama, jei asmuo ją įgijo gimdamas, prezidentė siūlo papildyti - ir jam nėra sukakę 21 metai.

Tuo metu dvigubą pilietybę įgijus per santuoką, kaip ir Seimo priimtame įstatyme, ją būtų galima išlaikyti be jokio termino.

Nauja Pilietybės įstatymo redakcija Seime svarstyta dvejus metus. 2009 metais pateiktas tuometinio prezidento Valdo Adamkaus sudarytos darbo grupės parengtas įstatymo variantas Seime pakeistas iš esmės.

Gana siauras dvigubos pilietybės ribas nustatęs Prezidentūros pateiktas variantas Seime buvo išplėstas, dvigubą pilietybę leidžiant ne tik iki Nepriklausomybės atkūrimo 1990-ųjų kovo 11-ąją išvykusiems asmenims, kaip buvo nustatyta pirminėje redakcijoje, bet ir emigravusiesiems po šios datos - jei jie išvykę įgijo ES ar NATO valstybės pilietybę.

Dalis ekspertų ir politikų mano, kad toks reglamentavimas prieštarautų Konstitucijai, kuri griežtai riboja dvigubos pilietybės atvejus.

Konstitucijos 12 straipsnis numato, kad išskyrus įstatymo numatytus atskirus atvejus niekas negali būti kartu Lietuvos ir kitos valstybės pilietis. Prezidentė, grąžindama Seimui įstatymą svarstyti iš naujo, pabrėžia, jog norint plėsti dvigubos pilietybės institutą būtinas referendumas dėl Konstitucijos pataisos.


Šiame straipsnyje: Dviguba pilietybė

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Kaip atrodo pirmoji šauktinio diena kariuomenėje?
  Kaip atrodo pirmoji šauktinio diena kariuomenėje?

  Batalionus pasiekė jau trečioji šauktinių karta po to, kai Valstybės gynimo taryba nusprendė grąžinti privalomą karinę tarnybą. Šiemet ją atliks pusketvirto tūkstančio karių. „Karinių paslapčių“ komanda nuvyko į Rukl...

  1
 • Pasiektas kompromisas dėl kolektyvinės sutarties
  Pasiektas kompromisas dėl kolektyvinės sutarties

  Švietimo profesinės sąjungos ir Švietimo ministerijos vadovai trečiadienį po pusdienį trukusių derybų pasiekė kompromisą dėl kolektyvinės sutarties – ją tikimasi pasirašyti kitą trečiadienį. ...

 • Autobusas į miestą važiuoja retai: dirbtų, bet pėsčiomis nevaikščios
  Autobusas į miestą važiuoja retai: dirbtų, bet pėsčiomis nevaikščios

  Ne didžiuosiuose Lietuvos miestuose gyvenantiems žmonėms nusigauti iki rajonų centrų tampa vis didesniu iššūkiu. Gyventojų skundai bei pageidavimai dėl pablogėjusio susisiekimo lieka neišgirsti savivaldybių, o Susisiekimo ministe...

  1
 • Dar 34 Lietuvos kariai pradeda tarnybą Malyje
  Dar 34 Lietuvos kariai pradeda tarnybą Malyje

  34 Lietuvos karių būrys nuo trečiadienio pradeda tarnybą Jungtinių Tautų (JT) taikos palaikymo ir stabilizavimo misijoje Malyje (MINUSMA). ...

  1
 • „Nepatogus kinas“ ragina netoleruoti smurto
  „Nepatogus kinas“ ragina netoleruoti smurto

  Festivalis "Nepatogus kinas" šiais metais per didinamąjį stiklą žvelgs į smurto šeimoje problemą. Visi į žmogaus teisių dokumentikos festivalį atėję žiūrovai gaus aiškų ir lengvai suprantamą informacinį lapelį a...

 • Ministrė: rektorių darbus būtų galima tikrinti dar prieš skyrimą
  Ministrė: rektorių darbus būtų galima tikrinti dar prieš skyrimą

  Švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė sako, kad Kauno technologijos universiteto (KTU) rektoriaus Petro Baršausko habilitacinio darbo plagiato istorija skatina imtis papildomų priemonių prieš nesąžiningą akademinį elges...

  1
 • Merai pažadėjo gelbėti universitetą
  Merai pažadėjo gelbėti universitetą

  Nepriklausomu siekiantis išlikti Klaipėdos universitetas ieško būdų išvengti sujungimo su kitomis aukštojo mokslo įstaigomis ir tikisi, kad Vakarų Lietuvos rajonų merai padės šį siekį įgyvendinti. Žadantys atnaujin...

 • Gyventojams užkliuvo vieta iškyloms
  Gyventojams užkliuvo vieta iškyloms

  Klaipėdiečiams klausimų sukėlė iškylų vieta, kurią numatyta įrengti atnaujintame Malūno parke. Manoma, kad dėl jos gali kilti netvarka. Savo pastabas išreiškė ir žvejai, kurie baiminasi netekti žūklės vietų. ...

  1
 • Artėjant šalčiams – policijos perspėjimas
  Artėjant šalčiams – policijos perspėjimas

  Sulaukus šaltojo sezono vairavimo profesionalai pataria kelyje neskubėti ir dar prieš kelionę nuošalesnėje gatvėje ar aikštelėje išbandyti automobilį. Tačiau pareigūnai siūlo apie tai nė nesvajoti, nes gausite didel...

  2
 • VGTU aiškinasi, kaip iš P. Baršausko atimti mokslinį laipsnį
  VGTU aiškinasi, kaip iš P. Baršausko atimti mokslinį laipsnį

  Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) Mokslo ir inovacijų prorektorius prof. habil. dr. Antanas Čenius teigia, kad dabar kartu su Vilniaus universitetu (VU) aiškinamasi, kaip atšaukti sprendimą dėl aukštojo mokslo kvalifikaci...

  10
Daugiau straipsnių